Enerji tüketimi hakkında

emodiyator

Profesyonel Üye
Selam arkadaşlar ilginç bir durumla karşılaştım kafama takılan bir konu hakkında sizinde düşüncelerinizi almak istedim .Bugün bir su deposuna gittik güçleri 315 kw ve cosfisi 0.89 olan 5-6 civarı asenkron motorun dönüşümlü olarak 24 saat boyunca çalıştırıldığını söylediler bu yerin bu ay ki faturasında 80.000 tl civarı bir reaktif bedel çıkmış

Şimdi merak ettiğim şu motorlar su basıyor ve motor akımlarını çalışır vaziyette ölçtüğümüzde ortalama 275 amper civarı bir akım çekiyorlar, motorum nominal akım değeri etiket değerine göre (315 kw 570) amper motor girişinden ölçtüğümüz akım üzerinden hesap edersek 180 KVA civarı bir görünür güç çekiyor yani motor neredeyse yarı güçte çalışıyor

şimdi motor yapacağı işten büyük seçilmişse mesela 150 kw lık yük var 315 kw seçilmiş diyelim örneğin bunun reaktif bedel ve elektriksel tüketim yönünden aboneye nasıl bir zararı olur motorun yapacağı işten büyük seçilmesinin ve sayısının 6 tane olmasını bakır ve demir kayıplarını hesaba katarsak abone büyük oranda gereksiz bir reaktif bedel ödemiş olmaz mı ne dersiniz ?

not :motorlar 3 er 3 er dinlendirilerek çalıştırılıyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kompanzasyonu iyi yapsaydı gereksiz reaktif ceza vermezdi.Motorların yüksek seçilmesi ise çok mantıklı ileride eklenecek güçler için düşünülmüş olabilir.Bakır ve demir kayıpları hakkında haklısın iletkenlerde motorun gücüne göre seçilmek zorunda ve kompanzasyon pano elemanlarınında daha yüksek güçte kondansatör bağlanmasına sebebiyet veriyor ama dedim ya ilerideki yük ihtiyacı için düşünülmüşse çok mantıklı olmuş.

Motorlar,gücünden küçük güçte çalışıyor ise,Cosq değerleri,etikette yazan değerlerden daha küçük olur.Hesap yapılırken,etiket değerleri üzerinden yapılmış ve motorlar da yarı yük civarında çalışıyor ise,endüktiften cezaya düşmesi,beklenebilir durumdur.Böyle sistemler için,lokal kompanzasyonla birlikte,ana panodan,bu gibi durumları karşılayacak kadar,otomatik kompanzasyonlu sistemler kurmak gerekir.
Sistem,eğer hep böyle çalışacak ise,motorların bu vesile ile,yüksek verimli tiplerle değiştirilmesinde yarar vardır.Aksi takdirde,söylediğiniz gibi,ilave olarak,aktif kayıpları da sürekli olarak ödemek zorunda kalırsınız.

Forum istatistikleri

Konular
129,165
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Geri