enkoder ters yöde sayıyor

Evet encoder ekran kablosunun bir tarafı topraklanmalı diğer tarafı boşta bırakılmalıdır. Bir boru içinden de geçirmekte fayda var. Hatta alüminyum folyo ile sarabilirsinizde.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
saat 13:00'a kadar programı buraya yükleme şansım var.
enkoder 8 kablolu ben sadece +,-,a,b uçlarını kullanıyorum.
enkoderin kablosu 3-4 metre ben de sıra klemensle ek yaptım.blandajlı tarafını da klemense girip panoya giden kısmı ise toprağa girdim.
ek yaptığım kablo da blendajlı
şimdi ben iki tarafı da toprağa girmiş oldum. hem pano tarafından hem de enkoder tarafından.
tek faz kullanabilrdim ancak kullandığım plc-s71200- tarafında A/B counter seçtiğim zaman ancak yükselen kenar darbelerini çoğaltabiliyorum hassasiyet için.

acaba pano tarafından toprak bağlantısını iptal etsem?

saat 13:00'a kadar programı buraya yükleme şansım var.
enkoder 8 kablolu ben sadece +,-,a,b uçlarını kullanıyorum.
enkoderin kablosu 3-4 metre ben de sıra klemensle ek yaptım.blandajlı tarafını da klemense girip panoya giden kısmı ise toprağa girdim.
ek yaptığım kablo da blendajlı
şimdi ben iki tarafı da toprağa girmiş oldum. hem pano tarafından hem de enkoder tarafından.
tek faz kullanabilrdim ancak kullandığım plc-s71200- tarafında A/B counter seçtiğim zaman ancak yükselen kenar darbelerini çoğaltabiliyorum hassasiyet için.

acaba pano tarafından toprak bağlantısını iptal etsem?
Pano tarafı kalsın encoder tarafını iptal et

tamam o şekilde yapınca 0,-2,-10,-6,-8,0 değerleri gelmeye başladı
tekrar takınca 0,-2,0,-2 değerleri geliyor enkoderden. bu pek bir sıkıntı değil.
sıkıntı bir süre sonra - sonsuza doğru gitmesi. sürekli - yöne sayıyor durduramıyorum.
acaba enkoderin bağlı olduğu kısım yani kaplin vb. tarafı toprak almıyorsa yapar mı ?

brazdan projeyi yolluyorum.

tamam o şekilde yapınca 0,-2,-10,-6,-8,0 değerleri gelmeye başladı
tekrar takınca 0,-2,0,-2 değerleri geliyor enkoderden. bu pek bir sıkıntı değil.
sıkıntı bir süre sonra - sonsuza doğru gitmesi. sürekli - yöne sayıyor durduramıyorum.
acaba enkoderin bağlı olduğu kısım yani kaplin vb. tarafı toprak almıyorsa yapar mı ?

brazdan projeyi yolluyorum.
Arkadaşım önce şunu yap.
Encoderi sistemden sök ve yanına al plc ye direkt gir. ek olmadan. ve değerlere tekrar bak.
Bu arada bizdeprograma bakalım.
Yalnız encoderin bağlı olduğu input kanal adreslerini de yazı ver

arkadaşım!! sürekli yapmıyor bu olayı. yarım saatte bir ya da saatte bir yapıyor. manyetik alana maruz kalıyor da olabilir sanırım.
programda cpu özelliklerine bakınca zaten göreceksiniz hanig inputlara bağlanmış olduğunu.
şu an programı nete atıyorum . yükleme işlemi bitince linki yolluyorum hemen

Slm kardeş resimde M6000.0 veya M234.1 geliyorsa yeni değer olarak 0 yazıyor.

Senin programdan anladığım kadarı ile "konv_enk_set" sürekli geliyor ve encodere sürekli 0 yazıyor.

Bende çalışan bu
encoder örnek.png

yok ustadım sürekli gelmiyor.
resetlediğim zaman geliyor. bu şekilde onlarca makine programladım bi sıkıntı oluşmadı.
startup ve cyclic interrrupt bloklarına dikkat et.
ben şuan için beklemedeyim.
bütün motorları, fanları çalıştırdım sistemdeki.
sıra klemensi söküp dişi ve erkek pin ile eki yaptım

m16.7 gelirse ancak "0" değerini atar. program çalışıyor sıkıntı yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri