entes rg3-12c yeni aldım çalıştıramadım s.o.s

karlos55

Üye
sayın arkadaşlar eski rölem 1 fazlı idi yeterli verimi alamıyordum o yüzen 3 fazlı role aldım rg3-12c ve 50/5 entes marka akım trafosu aldım sisteme bağladım çalıştırdım role 1 nolu kontaktörü çekip bırakıyo 3 4 kez tekrarlıyor ondan sonra başka birşey yok öyle kalıyo devreye yük giriyorum yine öyle kalıyo devreye kondan satör sokmuyor ekran daki hatalar % bu işaret yanıyor 4 5 dakika sonrada yıldız işareti yanıyor ayarlarını birtürlü yapamadım lanet olsun gece boyu uğraştım en sonunda bıraktım yardımlarınızı bekliyorum sistemin kurulu gücü 30kva trafo 40kva kondansatör dizilişlerim 1 1 2.5 2.5 2.5 2.5 trifaze kondan satör hepsi ben roleye cos ayar bölümüne ind 1.00 cap bölümünede 1.00 girdim akım trafosu oranınada 0011 girdim program kısmınada 10 girdim bu role yükteyken niye devreye kondan satör sokmuyor ekrandaki coosQ şöyle L1-0.850 L2-0.650 L20.600 hata kodlarına baktım reaktif enerji oranları hatalı diyor nasıl düzelteceğim yıldız işaretide bağlantı ile ilgili fazları değiştirdim o hata direk yanıyor faz sırası ile alakalı değil akım trafosu uclarıda doğru harfi harfine bağladım bi yardımcı olun arkadaşlar benden başka değer isterseniz yazın hemen yazayım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadadaşı senin sorunun 1.kademede. Yani ilk kademe kontaktörün arızalı veya kondansatörün arızalı.Başka problem arama.
Ayrıca yıldız işareti yanıyorsa Fazların birisi gelmiyor dur. Birde akım trafosunu 0011 girdim demişsin bu da 10 olacak. kolay gelsin

kondansatörlerim yeni ama yinede değiştirdim ne olur olmaz diye ama sorun yine aynı 1 kva taktım olmadı 1.5 kva taktım olmadı 10 kva taktım olmadı ben bu roleye kafayı taktım

Kontaktörü değiştirdin mi? Öyle hemen kafayı takma arkadaş.

Bahsettiğiniz röle,başlangıçta insanı biraz yoruyor.Oldukça kaliteli bir röle olmasına rağmen,set ve diğer
ayarların yapılması ,biraz daha dikkat istiyor.Kullanım kılavuzunu adım adım takip eder iseniz,işiniz ince
ayarlara kalır.Onları da zaman içerisinde pişirirsiniz.Kılavuzu,dikkatlice incelemenizde yarar var.Akım tra-
fosu oranını yanlış girmişsiniz.Yükünüz düşük olduğu için,dengesiz yüklenme beklenebilir.Bu itibarla, 6
kademe monofaze ( ilk kademe,en büyük değerli trifaze gurup olmalı ),diğer gurupları 2,5 -5-.. şeklinde
işe başlayabilirsiniz.İlk kademenin trifaze olması zorunluluğunu unutmayın.

ilk kademe trifaze devre kondansatör alıp bıraksa kendi başına bırakcam roleyide ruhgibi hiç bir işlem yok kontaktör çalışıyor

rÖleye gelen 3 fazi ve nÖtr Ü kontrol et ÖlÇÜ aletİyle.ve 1.kademenİn yerİnİ deĞİŞtİr.ve kontaktÖrden Çikan kablolari Çikartarak, ÖlÇÜ aletİyle kontrol et.

sayın karlos55

1) röleye ilk enerji verdiğinde hiç kondansatör almamışken ekrandaki cos fi değerleri kaçı gösteriyor
eğer bağlantı hatan yoksa ekranda birbirine yakın değerler görmen lazım
örnek: 0,885 0,894 0,864
ama 0,315 veya 0,145 gibi çok düşük değerler görüyorsan hemen bağlantı hatası varmı yokmu diye
kontrol et, akım trafosunun bağlandığı fazlar ile gerilim uçlarının girildiği fazlar üst üste oturması lazım

2) eğer cos fi lerde sorun yoksa yani bağlantıların doğru ise, birinci grubun sigortasını kontrol et, ayrıca
kontaktör geçirmiyor olabilir, birinci grubun sigortasında veya kontaktöründe sorun varsa röle 1.
grubun ne kadar güçte olduğunu anlayamayacak ve bağlantı hatası lambasını yakıp (yıldız şeklindeki
lamba) bişey yapmıcaktır

Kolay gelsin...

sayın evci oğlu cos fi ler 0.860 0.665 0.656 olarak gözüküyor akım trafoları ile gerilim ucları aynı polaritede bağlı karışık değil yalnız cos filer - negatif yöne ve role normal lambası yanıyor

hmm
hemen akım trafosundan gelen uçların polaritesini değiştir.
yani 5. ve 6. terminali birbiriyle
7. ve 8. terminali birbiriyle
9. ve 10. terminali birbiriyle değiştir.

Forum istatistikleri

Konular
128,928
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri