ER16 Sorunu

Rulman malzemesi special K - hss hava çeliğinin amca oğlu.
Carbur uçla delinir cobalt hss ancak gıdıklar , ısıl işlemle tavlanmış olursa delinir.
M4 için 3 değil 3.5
Belki delersin ama diş çekemezsin.
"Sulu" malzemeye diş çekmenin tek yolu elektro erezyon dur.

Demir 26 nolu çok özel element , hakkında sure var Hadid Suresi .
Sanayide bu adla kullanılmaz.
Yaptığı tüm alaşımlara ( bileşik değil ) çelik denir.
İşi bilmenler ısıl işlem görmüş çeliklere " çelik " der .
Çakma burç için yumuşak çelikler uygundur çatlamaz.
Krom (lu) çelikler ya da 304 xxx gibi krom nikel alaşımlar kolay çatlamaz o yüzden burç olabilir , şart değildir.

Piyasa isimlerini bilmeniz gerekir
Torna denir turn denmez lathe dersen bende senin .. derler .

Set uskur için kanala gerek yoktur , setuskur için olan civataların ucu özeldir sulu olmadıkça parçaya gömülür ve sıyıramazsın.
İlla dersen sadece deliğin karşıladığı yere az bir derinlikte diş dibi kadar havşa açılır.
Doğrusu budur yoksa setuskur ucun bozduğu yüzeyde bir şey kaymaz " sarar "

:)
Ben "dial indicator" almaya gitmiştim. Türkçesi komparatörmüş. Amcayla 3 saate yakın tarzanca konuştuk ama sonunda hem bir çayını içtim hem de komparatörü indirimli aldım.
Türkçeye bak :D,
biz de bi çayını hak etmedik mi ;) ?

Comparator daha doğru bir tanımdır.
Karşılaştırıcı .
Söz konusu cihaz doğrudan ölçüm yapamaz bu yüzden xxxmetre denmez.
Mesela mikrometre ile ölçtüğünüz bir referansın yüzde kaç farklı olduğunu gösterir.
Bu durumda ölçme değil karşılaştırma yapmış olur ve adı cuk oturur.

Freze de cnc de parçaya dayarsınız ve sport a bağlı ise mesela , ilerlettiğinizde dayadığınız yere göre sport un ilerlemesini gösterir yani karşılaştırıcı...
Referansı olmadan ölçme yapabilse idi ...

Özet , çay içmek için " hak " etmen gerekmez , zaten " hak " çayhanede değil değirmende olur. :rolleyes:

Okullarda da ölçü saati olarak öğretilir...

Dede efendi

Bu burcu bir somundan kestim. Alaşımından emin değilim. Galvaniz olabilir mi? Yeterince dayanıklı mıdır?

Iç çapı 18.85 mm. Isitip cakmak için yeterli mi?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1402346399373.jpg
    uploadfromtaptalk1402346399373.jpg
    43.2 KB · Görüntüleme: 28
  • uploadfromtaptalk1402346409497.jpg
    uploadfromtaptalk1402346409497.jpg
    46.3 KB · Görüntüleme: 28
Merhaba,
Bence pimlemen lazım. Parçayı tornada iç çap, dış çap ve alın olarak işle. Tahmini deliği 0.03 mm küçük yaptığında normalde sıkı çakabilirsin. Çakma işinide uygun çapta boruyla düzgünce yaparsın. Sonrasında 2-3 yerden pimlersin. İşleme sırasında kuvvet kesme kuvveti olarak pime binecektir. 2 Rulman arasında çalıştıracağın için milin montajını pc'de düzgünce çalışıp işe öyle başla bence. Birde rulmanın alnına parça basacağı için, parçanın rulmanın kapağına sürtmemesi için parçanın alnına 3-4mm'lik bir set yaparsın.
Kolay gelsin.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Teşekkürler ustam. Mesajınızı gec gördüm.

Parçayı şu şekilde hallettim. Isitip caktim. Loctite ile vidalari sıkıp tornada tekrar isledim. Fena olmadı gibi. Tek derdim kullandığım metalin cinsini bilmediğim için dayanıklılığını da bilmiyorum. Ilerde ezilme yapmaz inşallah.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1402426558123.jpg
    uploadfromtaptalk1402426558123.jpg
    30.7 KB · Görüntüleme: 26
Resim beni yanıltıyor olmalı .
Mili ısıttın mı ?

Forum istatistikleri

Konular
129,337
Kullanıcılar
451,809