ethernet haberleşme

Siemens gercekten cözümleri ve ürünleriyle cok büyük ve bir numara ama adamlar tamamen dünyayı tekellerinde istiyolar ve öksürseler para istiyolar. Bende onlarla çok görüşüyorum, yok öyle olmaz şöyle olmaz, bunu almanız lazım almadan gerçekleştiremezsiniz hep aynı sürekli birşeyler satmaya çalışıyorlar. Gelelim konumuza;

TCP/IP üzerinden bilgisayarın standart portuyla bir siemens plc'ye bağlanmak istiyosan Wincc'nin olduğu pc'de eğer s7 manageri tam olarak kurmadıysanız (ben 5.4'te denedim ilk olarak öncekilerde sorun çıkarırmı bilmiyorum) mutlaka simatic net'i kurmalısın.

Daha sonra Wincc'de simatic s7 protocol suiti kuruyoruz, burada TCP/IP altına yenibir connection tanımlıyoruz ve buna okunucak cihazın ip'sini tanımlıyoruz. Bunları ayarlarken en önemli konu system parameter'den PC'nin hangi portundan haberleşeceksen onu seçiyoruz. Artık projemizin çalışması lazım.

Eğer bir sorun olursa ***********@gmail.com 'u messengerine eklersen görüşebiliriz.

İyi çalışmalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sizin bahsettiğiniz WinCC Scada sanırım? WinCC'de bu tür bir opsiyonunuz var zaten olmak zorunda bunu biliyorum, Ancak;

Ben Simatic NET OPC Projelerimde PLC'ye Normal ethernet ile bağlanmayı defalarca denedim onlarca Simatic NET versiyonu kurdum, çok çeşitli mantığa uygun bir çok varyasyon denedim ama PLC'nin Industrial Ethernet portundan OPC Server'a hiç bir şekilde verileri alamıyorum. Siemens Support'a konuyu aydınlatmaları için mail attım. Ancak gelen cevapta CP Kartları satın almadan OPC Server ile Industrial Ethernet'e bağlanamazsınız oldu. Siemens satış politikası adına bu tür bir cevap vermiş olabilir. Bu konuda haklısınız. Ancak eğer bu uygulama mümkünse açıkcası baya pahalı olan CP kartları satın almak istemiyorum.

Standart Ethernet ile OPC Server konfigürasyonu ile ilgili bir tecrübeniz var mı?

evet opc'leri kullanıyorum, bence haberleşmesi lazım ama ben bunu pazartesi deneyeyim ona göre haber vereyim, paneller içinde ethernetle haberleşmeyi deneyeceğim. Birde siemensin opc'si dışında baska bir opc ile olurmu?

Hayır çünkü özellikle Simatic NET istiyorum. Simatic ürünlerine çok yatkınım. CP kartlar kullanarak sayısız adette OPC kurdum. Ama elinizde başka imkan yok ise siz nasıl isterseniz öyle yapılabilir. Bu arada dün araştırırken bir döküman buldum. Şu anda deneyecek vaktim yok ama dikkatsizce okuduğum kadarıyla dökümandaki mantık takip edilirse sonuca ulaşılabilecek gibi görünüyor.

Ekli dosyalar

• 24109937_WinCC_flexible_Kommunikation_Ethernet_e.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 110
sayın fluke,
ben bu konu üzerinde deneme fırsatı buldum labtop um daki winncc flexible runtime ile plc haberleşti.(önceki mesajımda bahsettiğim konfigirasyon ile). simdi program yanımda olmadığı için ekleyeyemiyorum pazartesi çalışan basit bir program ekleyeceğim.

yalız kafama takılan bir şey oldu ben opc ve scada uygulamrında tecrübeli değilim
wincc flexibilde tag oluştururken opc ve plc için ayrı taklar oluşturuluyor. ben wincc flexible opc opsiyonu aracılığı ile bir veri tabanından algım tagları plc ye almam gerekiyor
bu opc'deki ve plc deki tagları birbirine nasıl bağlarım onu merak ediyorum.

sayın fluke,
ben bu konu üzerinde deneme fırsatı buldum labtop um daki winncc flexible runtime ile plc haberleşti.(önceki mesajımda bahsettiğim konfigirasyon ile). simdi program yanımda olmadığı için ekleyeyemiyorum pazartesi çalışan basit bir program ekleyeceğim.

yalız kafama takılan bir şey oldu ben opc ve scada uygulamrında tecrübeli değilim
wincc flexibilde tag oluştururken opc ve plc için ayrı taklar oluşturuluyor. ben wincc flexible opc opsiyonu aracılığı ile bir veri tabanından algım tagları plc ye almam gerekiyor
bu opc'deki ve plc deki tagları birbirine nasıl bağlarım onu merak ediyorum.

evet bunu advantageda yapabiliyorsun, ama panelle ne oluyor onu bilmiyorum, sanırım bu konudaki soru panelle ilgili.

ikinci kısmını yanlış anlamadıysam elindekilerle zaten opcden okuyosan bunu flexible üzerinden plcye yazdırabilirsin, mantık olarakta sen ekrandan plcye nasıl yazdırabiliyosan oşekilde ama busefer opcden okudugunu yönlendireceksin.

wincc flexible runtime-tcp/ip ile haberleşen program

Ekli dosyalar

• flexible.rar
    1.9 MB · Görüntüleme: 100
Merhaba arkadaslar benim switch ler ile ilgili olarak bir tavsiyem olacak. Projelerinizde tabiki office switch lerden kullanabilirsiniz fakat unutulmamalidir ki office ile endusriyel switch ler arasinda elektriksel dayanim olarak farkliliklar vardir. Endustriyel switch ler endustriyel ortamlarda calismak icin tasarlanmis urunlerdir. Topraklama, dielectric katsayilari vs. ve pano icerisine DIN raya montaj gibi avantajlari vardir. Endustriyel switch lerde fiyatlar artik eskisi gibi pahali degil phoenix contact ta 5 TX olan switch liste fiyati 99 Euro

Forum istatistikleri

Konular
128,881
Kullanıcılar
451,016
Son üye
töroğluhalit

Yeni konular

Geri