Ev yapımı hava kompresörü

hazır delikleri olan kazan varsa onu alıp bir güzel zımpara boya ile halledebilirsiniz.
öteki türlü delik delip boru kaynatmak bende biraz riskli.
o iş yapılmış olanı tercih etmek daha iyi

Yani kazana 3 delik açılacak. Biri önde zaten mevcut. Sanırım onu giriş olarak kullanırım. Peki bu kazana bu girişleri hangi tür kaynakla yapabilirim. Doğalgaz dış tesisatı yapanlar halledebilir mi?
Değerli arkadaşım sizlere önemli bir açıklama yapma ihtiyacı duydum
Basınçlı kaplar tehlikeli işlerdir herhangi bir kaza durumunda sonuçları ağır olur.
Anlayabilmeniz için basit bir açıklamada bulunayım
Tankınızın çapını 30cm boyunuda 50 cm kabül edelim 6 bar basınçta tankı dikine ayırmaya çalışan
kuvvet yaklaşık 4300kg,yatayda tankı ayırmaya çalışan kuvvat ise 9000kg dır.
Bir tavsiye daha vereyim sistemde basınç varken kesinlikle rekor vs sıkmaya veya açmaya çalışmayın

Saygılar

Uyarılar için teşekkürler. Bu sebeple kazana 4. bir delik daha açarak belirli bir basıncı geçince havayı dışarı atacak emniyet ventili takmayı düşünüyorum. Bu emniyet ventili varken ne gibi başka risk durumları olabilir?

Hurdacıya bir uğrayayım. Bakalım diğer paslı kazan duruyor mu?

Tankin sacinin kalinligi ne kadar bilmiyorum ama delip kilavuz cekebilecek kadar kalin degildir. Normalde saca baglanti icin parca kaynatilir.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

İşletmelerde kompresörler işletme içinde tutulmaz,ayrı bir kompresör odası yapılır.Bu odada patlama durumlarında oda yıkılmasın diye deşarj penceresi bırakılır.Neden böyle bir önlem alınır biliyormusunuz?basınç şalteri iş görmeyebilir aynı anda basınç valfide çalışmayabilir bunlar her zaman olabilecek şeyler.
Bu konular çok ciddi konulardır.Bu tanklar periyodik olarak basınçlı su ile test edilir.
Benim size tavsiyem hurdacıdan almayı düşündüğünüz tankla kompresör yapmaya çalışmayın

Saygılar

@koclu Uyarılar için tekrar teşekkürler. Hazır kompressor al uğraşma derseniz çok ses yapıyorlar. Ev şartlarında kullanabilmem münkün değil. Ki hazır kompressor de alsam aynı riskler onda da mevcut.

@Suat_Korkmaz 'ın dediği gibi sac çok ince. Parça kaynatacak filan derken sanayici uğraşmaz bununla. En iyisi temiz 0 kazan bakmak gibi geliyor.

Uyarılar için teşekkürler. Bu sebeple kazana 4. bir delik daha açarak belirli bir basıncı geçince havayı dışarı atacak emniyet ventili takmayı düşünüyorum. Bu emniyet ventili varken ne gibi başka risk durumları olabilir?

Hurdacıya bir uğrayayım. Bakalım diğer paslı kazan duruyor mu?

sıfır kazana 3-4 delik delme
daha önceki yazımda da dediğim gibi hazır kompres kazanı varsa onlarda delikler hazırdır. sac da ince olduğu için parça kaynatmak gerekir. o yüzden bu kaynak işleri basınçlı tanklarda önemli iş siz ya da başkası yapmasın hazırını alın paslı olsun önemli değil iki zımparaya bakar.
kaynak yerleri iyi sağlam kazansa pasına bakmayın

bu arada gene önceki yazımda yazmıştım 3 yollu basınç şalteri seçerseniz emniyet ventili için 4. deliğe gerek yok. ne kadar az delik o kadar az risk..

Arkadaşlar max. 6bar basınç için piknik tüpü tank olarak kullanılabilir mi? Üzerine rekor vs kaynatabilirim.

piknik tüpü yanılmıyorsam 20 barda test ediliyordu. ama yanılıyor olabilirim
ama hacimsel olarak çok küçük olduğu için içindeki hava çok çabuk bitecektir.
size tavsiyem 25 litrelik bir kompr. tankı
ya da uzun büyük tip yangın söndürme tüpü

@asenyurt Hurdacıya uğradım. Malı göndermişler malesef. :( Bakalım yeni bir kompresör gelir inşallah. Bir şey soracağım.

Çünkü diyelim ki şalter bozuldu, emniyet ventili çalışmadı, ben de manometreye bakmadım. Sistem herhangi bir uyarı vermemiş olacak. Ama dijital bir manometre koyarsak ve belirli bir basınç düzeyine gelirse alarm çaldırsak. Arduino ile bunu basit bir şekilde yapmak mantıklı mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,932
Son üye
ibo45

Yeni konular

Geri