Eve 3*6hat çekmek

elkkum

Üye
arkadaşlar merhaba, 10dairelik bir yerde bir dağıtım panosu düşünün içinde 8tane monofaze hat olsun bunlar dengeli bir şekilde 2*6 nyy kablolar ile dairelere dağılsın son iki daire içinse 3*6 hat çekilmesi gerekiyor diyelim(tabi bunun doğrusu her daire için ayrı olması lazım ben sadece soruyorum) şimdi burada nötr ortak bir şekilde iki daire 3*6 ile beslenecek, peki burada bu hattın fazları aynı faz üzerinden mi verilmeli yoksa farklı fazlardan mı? herhangi bir arızada (nötr kopması vs) hangi durum daha avantajlı olur?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
eskiden branşman hatları trifaze daire kolon hatları ise monofaze olurdu. dairelere R, S, T, R, S, T... diye kendi aralarında besleme yapılırdı. şimdi kurulu gücü 5kw ve üstü olan tüm daireler trifaze besleniyor.

evet suan hep trifaze ama mevcut durum üzerinden düşünsek hangi seçenek daha avantajlı gelir

Fazların aynı yada farklı olması nötr kopmasının nereden olacağı ile alakalı. Zira Binadaki diğer dairelerin hatta mahalledeki tüm dairelerin aynı nötrü kullandığını düşünürsek....!!!
Yani bunu düşünmenin bile çok bir esprisi yok. Farklı fazlar yada aynı faz...
Yalnız diğer dairelere 2*6 çekerken bu 2 daireye neden 3*6 çekiyorsunuz. Nötrü ortak kullanarak daireye düşen nötr kesitini 3 mm2 ye düşürmüş oluyorsunuz.
Bir daireye yeterli olacağını düşünüyorsanız (tabi bu işler hesap kitap işi) diğer dairelere neden 2*4 değilde 2*6 çekiyorsunuz.... kolay gelsin...

Fazların aynı yada farklı olması nötr kopmasının nereden olacağı ile alakalı. Zira Binadaki diğer dairelerin hatta mahalledeki tüm dairelerin aynı nötrü kullandığını düşünürsek....!!!
Yani bunu düşünmenin bile çok bir esprisi yok. Farklı fazlar yada aynı faz...
Yalnız diğer dairelere 2*6 çekerken bu 2 daireye neden 3*6 çekiyorsunuz. Nötrü ortak kullanarak daireye düşen nötr kesitini 3 mm2 ye düşürmüş oluyorsunuz.
Bir daireye yeterli olacağını düşünüyorsanız (tabi bu işler hesap kitap işi) diğer dairelere neden 2*4 değilde 2*6 çekiyorsunuz.... kolay gelsin...
böyle bir uygulama yapmıyorum hocam ben sadece soruyorum

monofaze gerilim düşümü hesabında kesit fazla çıkar. yani monofaze ile dağıtım yapılırsa maliyetli gelir.
aynen haklısınız böyle sistem kurmak yanlış oluyor, ben sorumu yanlış sordum galiba iç tesisattan örnek vereyım ozaman mesela ev trifaze olsun ve iki tane müstakil prizimiz olsun ikisindede devamlı bir yük çalışıyor gibi kabul edelim bu prizlerin nötrleri ortak olacak şekilde beslenmiş olsa sigprta kutusunda bunları aynı fazda mı beslemek avantajlıdır, farklı fazlar ile mi? bana aynı fazda olduğu daha iyi olur denildi, nötr kopma durumu olsa faz faz arasında kalmazlar denildi sebebini tam anlamadım, aynı faz üzerinden beslenip nötr kopsa ne olurdu?(ana nötr kopmasından bahsetmiyorum ortak kullanılan nötrün kopmasından ek yapılmadan önce kopması)

sketch-1519200747423.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu konuda siyah ile kahverengi kabloların aynı faz olması avantajlı. fakat mesela 20-30 daireli bir binada tüm dairelere monofaze besleme yapıldığında kolon hatlarının maliyeti çok yüksek çıkacaktır. burada asıl önemli olan kablo(nötr) işçiliğinin kaliteli olmasıdır.

peki hocam aynı olmasının avantajı ne oluyor sebebini açıklayabilir misiniz

Yanlış bir mantığın doğru uygulamasını araştırmak tamamen yanlıştır :D
Nötr hattının ortak yapılması durumunda, nötr hattı üzerinde düşecek gerilim hesabı yapılmadan, rasgele şu kalınlıkta kablolar ile çekilecektir mantığı bile yanlıştır.
Sistem tek fazlı olarak tasarlanırsa, nötr hattı üzerindeki akım iki kat artacaktır. 6X2=12mm2 tel kullanılmalıdır.
Sistem iki ayrı faz ile tasarlanırsa nötr kopması durumunda, sistem iki fazlı olarak çalışacağı için, tüm cihazlar yanacaktır.
Bu sebeple güç dengelerinin hesaplanamadığı tesisatlarda nötr hatları ayrı çekilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,554
Son üye
elektrikci7716

Yeni konular

Geri