eve elektrik çekmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
selam;sokak tedaş direklerinde 5 tel vardır 3 faz r-s-t 1 nötr 1 sokak lamba fazı gündüz elektrik olamz sokak lamba fazında gündüz gece duyarlı fotosele bağlıdır akşam hava karardımı sokak lamba fazınada elektrik gelir sabah güeş doğdumu söner.veya zaman saatine bağlıdır
1-teknikerlik okuyorum diyosunuz merak ettim lisede hiç staj yapmadınızmı
2-hava hattı özellikle eve gelen ana kablo asla ttr olmaz ancak nya veya nym olur
3-direk tepesindeki yumarta şekli dediğiniz fincan (izalatör)dür
4-ev müstakil ise 1 faz 1 nötr gelir 220 volt
5-3 cü uç ya boştadır ya halat olarak kullaılmış yada ev 2 katlı 2 ci fazdır
6-2x2.5 mm kablo asla çekilmez en düşük kesit 6 lık tır
7-1 katlı müstakil evlere dam direğinden 2x6 nym 1faz 1 nötr kablo çekilerek elektrik alınır
8-2 katlı evlere 3x6 ama ben 4x6 nym tavsiye ederim 2 faz 1 nötr
9-3 katlı evlere 4x6 nym 3 faz 1 nötr direğe ayrıca pano monte edilir 3x 63 nh bıçaklı sigorta konulur pano içerisine
10-sayaç monofazedir 4 uçludur 1 faz giriş 2 faz çıkış 3 nötr giriş 4 nötr çıkış faz çıkış ve nötr çıkış linye panosuna gider yani ev içerisindeki sigortalara.
sakın anlamıyosan uzman değilsen uğraşma yapmaya çalışma sadece hafızanda tut yada not al eksik bilgi verdi isem özür dilerim .

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
selam;sokak tedaş direklerinde 5 tel vardır 3 faz r-s-t 1 nötr 1 sokak lamba fazı gündüz elektrik olamz sokak lamba fazında gündüz gece duyarlı fotosele bağlıdır akşam hava karardımı sokak lamba fazınada elektrik gelir sabah güeş doğdumu söner.veya zaman saatine bağlıdır
2-hava hattı özellikle eve gelen ana kablo asla ttr olmaz ancak nya veya nym olur
7-1 katlı müstakil evlere dam direğinden 2x6 nym 1faz 1 nötr kablo çekilerek elektrik alınır
9-3 katlı evlere 4x6 nym 3 faz 1 nötr direğe ayrıca pano monte edilir 3x 63 nh bıçaklı sigorta konulur pano içerisine
10-sayaç monofazedir 4 uçludur 1 faz giriş 2 faz çıkış 3 nötr giriş 4 nötr çıkış faz çıkış ve nötr çıkış linye panosuna gider yani ev içerisindeki sigortalara.
sakın anlamıyosan uzman değilsen uğraşma yapmaya çalışma sadece hafızanda tut yada not al eksik bilgi verdi isem özür dilerim .

Sn. yavuz31 bey;

Anladığıma göre konuya hakimsiniz. Bir soru da benim aklıma takıldı. Herhangi bir müşteri enerji almaya kalktığında, R-S-T fazlarından 1 tanesi ve ya 2 tanesini kullanmak durumunda ise bu fazların hangileri olduğunu elektrik idaresi mi belirler yoksa projeyi uygulayan mı? Sonuçta 3 fazı dengeli tutmak gerek.

Sana söyle diyim sayacı al karsına bak sol baştan sırala klemes uçlarını en soldaki 1 yani direkden gelen faz 2 ye ise dairene götüreceğin faza faz girer faz cıkar 3 direkden gelen nötr girersin 4 nolu uca ise dairene götüreceğin nötr ucunu girersin. Ayrıca direkden 3 kablo gelmez hiç şahit olmadım faz nötr topraklamasıda kullanıcıya ait yani sen kendiin yaparsın..

Sn. yavuz31 bey;

Anladığıma göre konuya hakimsiniz. Bir soru da benim aklıma takıldı. Herhangi bir müşteri enerji almaya kalktığında, R-S-T fazlarından 1 tanesi ve ya 2 tanesini kullanmak durumunda ise bu fazların hangileri olduğunu elektrik idaresi mi belirler yoksa projeyi uygulayan mı? Sonuçta 3 fazı dengeli tutmak gerek.

3 fazı dengeli tutan pek kimse yoktur siz hattı direğe kadar çekin gerisini tedaş halleder r-s-t farketmez özel bir durum yoksa ne proje nede tedaş faz belirleme lüxsüne girmez rastgele bağlarlar eline ampermetre alıpta fazları dengelemek için direkte faz amper tespiti yapıp en düşük amperli tele bağlantı yapan çok azdır hatta yoktur diyebilirim kısacası siz uygun kablonuzu direğe kadar çekin gerisini tedaş halleder sakın siz bağlamaya kalkmayın hatta ortam müsait değilse kabloyu ölçüp ev tarafından konsol yada dam direğine bağladıkdan sonra kalan kısmını evin avlusunu bırakın tedaş kabloyu gerip kaldırsın nede olsa sonuçta direğe çıkacaklar sizin tehlikeye girmemeniz açısındanda 5 dak fazla zaman harcayıp yapacaklardır (enerji varken direkde elektrik bağalayanlarıda kınıyorum)

evet hocam lisede staj yaptım hocalarımız gelirdi derse saolsunlar ellerinde laptoplar bide bir bardak çay alırlardı seni sallardı başından belkide oda bilmiyor istersen kalk ters bi laf söyle görüşürüz der hemen çıkar işin içinden.staj yapılan yerlerdede belirli şeyler yapılıyodu adam seni düşünmüyor stajda ben bunu en iyi nerde hammaliye işte kullanırsam kar elde ederim diyor çokta umurunda onun.fabrikalarda işi bilenler zaten yüzüne bakmaz.bizde kalırız böyle piyasada çalışanlar ve öğretmek isteyenler anca bu işte gençlere yardımcı olabilirler.ii akşamlar.

benim dükkana payas meslek lisesi 2 tane lise 4 elektrik böl öğrencisi verdi staj görmesi için yanıma gelen talebelere stajyerlerin 2 sine ilk şunu söyledim
1-hayatınız boyunca sakın elektrik direğine çıkıp enerji varken iş yapmayın
2-elektriği kesmeden sakın anahtar priz dahi bağlamayı
3-bilmediğiniz şeyi hiç utanmadan sıkılmadan sorun
dedikten sonra servis odasına hazırlamış olduğum yazı tahtası ve yıldız üçgen şeması ile birlikte hem teorik hep pratik hemde reel iş yaptırdım 1 yıl boyunca elektrik nedir nasıl elde edilir eve nasıl gelir nasıl anahtar priz tmş sigorta pano montaj edilir vs herşeyi emniyeti ile beraber anlattım uygulattım ohm kanunu joule kanunu faraday gestay v.s 4 yıllık lise okulunda hiç birşey öğretmemiş yada öğrenememişler çocuklar şanslı idi başka yerde olsalar kesinlikle öğretmez anlatmaz sadece iş ve hamaliyede kullanırlardı diğer yandan benim de aşırı fazla işlerim olmamasından dolayı müsaittik ama parada kazanıyoduk tabi buna rağmen benimde bilmediğim daha çok şey var keşke benim yanımda staj yapsaydın :)

keşke hocam allah razı olsun artık söylememe birşey yok sen görüyorsun durumu senin iyiliğin temiz kalpliğinin vicdanın sayesinde gençler birşeyler öğrenecek ama şunu unutmayalım herkez sen değil ii akşamlar herkeze.

Bir kere direkten faz ve nötr alıp eve getirmek elektrik kurumunun işidir. Eğer direkten kablo eve kadar gelipte kofreye bağlanmamışsa o zaman bağlayabilirsin. Birde mesajında sigortaya bağlamalıyım yazmışsın. Önce kofreye faz ve nötr gelmeli ve sayaçtan önce 32 amper sigortaya bağlanmalı ve daha sonra sayaca faz ve nötr girişi yapılmalıdır. Aksi halde yüksek bir gerilimde sayacın yanar.

Sayacın bağlantısını da anlatayım. Sayaçta 4 adet giriş vardır. Birinci girişe faz, ikinci girişe eve giden faz ucu, 3. girişe nötr ve son olarakta 4. girişe eve giden nötr ucu bağlanmalıdır. Vidaları iyice sıkmazsan ark yapar ve sayacın yanar. Ben elektrik kurumunda çalışıyorum. Kurumda sözleşme yapmadan sayacı bağlarsan kayıtsız işlem yapılır ve ceza yersin. Sözleşme yaptıktan sonra, sözleşmenin fotokopisini sayacın üzerine bantlamalısın. Haberin olsun.

yavuz bey anlamadığım konu direkten eve istersek 2 faz bi nötr alabiliyoz mu ilk defa duydum...... yanlış anlamayın dediğiniz yanlış demiorum ....ama tedaş trifaze yada monofaze o0larak bağlamıomu bu elektriği.......ve halen monofaze elektrik projesi varmı (sayaçlar için)...tşk.....

sayac baglantısını ogrenmek ıcın sayac iç baglantısını anlatam resımler ınternette oradan daha ıyı anlarsın oraya bak bence
burdan ne kadarda su numaraya sunu gır desekte anlaman zor olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri