Evin Sigortası Rastgele Atıyor

Açıkçası belirtiler zihnimde gerilim düşümünü çağrıştırdı.Kaçak akım rölesi nin markası iyi bir marka,artı olarak bellı zaman aralıklarında atmaması ve herhangı bır cıhaz devredeyken atmaması bu teorimi destekler nıtelıkte.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar kısaca ben sorunun neden kaynaklandığını bilmek tesbit etmiş olmak istiyorum.

Bir kaç aydır bu kaçak akım rölesi atmıyordu.

Ve 2 haftadır düzensiz olarak atıyor. Evdeki pek çok prizi fişden çekerek deneme yaptık ancak aralarında tam olarak bir ilişki tesbit edemedik.

Bu durumda ya akım rölesi birden bozuldu.

Ya da evdeki yeni cihazlar bir kaçağa neden oluyor.

Veyahut eski cihazlarda bir sorun ortaya çıktı.

Soğuk buhar makinesini çalıştırmaya başladığımız dönemlere denk geliyor olması acaba nemden kaynaklı bir kaçak mı oluştu bir yerde diye düşündürmüyor değil beni.

Bu rölenin defalarca atması sonucu Logitech z-5500 model ses sistemimin sesi bozuldu. Garantiye gönderdik.

Problemin tesbitinde bana yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

kardanat ' Alıntı:
H@san hızlı cevabın için teşekkürler.

Öğrendiğime göre atan ana akım sigortası değilmiş. "Kaçak akım rölesi" imiş.

"Kaçak akım rölesi"nin rastgele zamanlarda atmasını nasıl açıklayabilirsiniz.

Kaçak tesbiti mi yapmam gerek bu durumda.

Bu sorun yakın zamanda ortaya çıktı. Bu zaman aralığında elektriksel açıdan evdeki değişiklikler.

1- Digiturk bağlattık. Bu yeni bir receiver, farklı kablo diseq vs. Farklı lnb demek.

2- 2200 W'lık bosch marka elektrik süpürgesi aldık. Ancak bu süpürgeyi çalıştırdığımızda sigorta atmıyor. Alakası yok gibi görünüyor.

3- Soğuk buhar makinesini çalıştırmaya başladık.

4- Ek bir bilgisayar daha aldım.

5- Alakası yoktur sanırım ama kendi bilgisayarımın enerji koruma ayarlarını değiştirdim windows'tan

Ancak bu aletler çalışmasa bile bu kaçak akım rölesi atabiliyor. Prizden çekilse bile.

Bugün sabah bilgisayar açık durumda bir şeyler indiriyordum ve birden attı sigorta. Şebekeye takılan ya da başlatılan bir cihaz yoktu. Yani bu sorunu bir aletin çalışmaya başlaması tetiklemiyor gibi.

ilk önce mantıgını anlayalım kacak akım rölesi niye atar

1) eşik akımı 30ma geçerse kaçak akım atar. (evlerde genelde 30ma kullanılır)

2) tesisatınız iyi yalıtılmadıysa (faz nötr) toprağa kaçaktan dolayı atar.

3) toprak kullanan alıcılarınızdan biri 30ma üzerinde toprağa akım kacırıyor olabilir.

4) tesisatınızda olan topraklı prizlerinizden biri yanliş baglanmış olabilir.

5) evinizde fazla topraklı alıcı varsa kacak akım eşigi 40ma olabilir. bu durumda 300ma takmanız lazım
(tavsiyem 2adet 30ma kacak akım taktırmanız)

örnek: tesisatında ki her alıcıyı devreye aldıgınızda kacak akımınızda artar. 30 ma geçtiginde ise ceryan

keser bu alıcılarınızın arızalı oldugu anlamına gelmez alıcıları fişten cekin öyle deneyin

saygılar...

Sayın kardanat
Bazı kaçak akım röleleri belrli bir gerılım altında calısabılırler,siz kendı ağzınızla dıyorsunuz atma zamanı perıyodık değıl rastgele atıyor dıye .Gerilim dusumude ara ara gerceklesır belırlı bır zaman faktoru yoktur.Ben en buyuk ıhtımalın belırlı saatlerde sebekenızdekı elektrığın 220 volttan asagıya dusup kaçak akım rölesının atmasına sebep olacağı ıhtımalı uzerınde duruyorum.

düzeltiyorum 30 ma daha çabuk atar.ekrem bey iki adet kullanın demişsiniz yalnız o zaman sayaçta 300 ma dairenin otomat kutusunda iki 30 ma kullanması gerekiyor.bununda nötr kesmeli bağlanılması gerekiyor........

2 haftaya kadar normal çalışıyorsa ve 2 haftadır düzensiz bir şekilde atma yapıyorsa sandığınızdanda fazla iş var. öncelikle evinizin yeni olmasından dolayı tesisatın yapım aşamasında aksaklık söz konusu olabilir. 2 haftaya kadar ısınan izolebandlardan dolayı kaçak söz konusu olabilir. apartmanda iseniz yan komşunuzdada benzer durum olup olmadığını sorabilirsiniz. daha sonra kat tali panodaki topraklama barasında kabloların sağlam şekilde bağlı olup olmadığına kontrol etmenizde yarar var. topraklama barasında olduğu gibi nötür barasınıda ayrıca kontrol edin. herşey sağlamsa bu sefer sigortaların yarısını kapatın röle bir müddet sonra atarsa sorun açık olan sigortaların beslediği hatlardadır. röle atmamışsa sigortaların diğer yarısını kapatın ve bekleyin röle atarsa sorun muhtemel röleden yada topraklamadan kaynaklanır. röle atmazsa sorun bu sigortaların beslediği hatlardadır. özellikle mutfaktaki bantodaki buatlarda nemlenme sonucu kaçak akım atması söz konusudur. banyodaki ve mutfaktaki buatları kontrol edebilirsiniz. ancak buatları açmadan önce kaçak akım koruma rölesini kesinlikle kapatın. elinizde kontrol kalemi pense gibi yardımcı araçlar vardır umarım...

adı üstünde kaçak akım rölesi çalıştırdığınız cihazlara yada attığı zaman aktif olan cihazlara bakmanız lazım rutubet hepsi olabilir belki buatın birine üst kattan su indi bina yeni diyorsunuz benimde başıma gelen bağlantı hatası olabilir nötürle toprak karışması gibi

Sen en iyisi bir usta çagır bu iş fikirlerle değil uygulamayla çözülür arkadaşım..:D
Kİ.. bu işden anlamıyorsan yapcak bişeyin yok demekdir.Al eline tornavidayı bak dicem ama oda sana iyilik olmaz o yüzden fikirlerim sana zarar verebilir...:D

Gözden kaçırdığınız fırınlı aygazında fişini çıkartmışmıydınız.Bide öyle deneseniz.Eğerki kullandıysanız

Sayın kardanat arkadaşım !
O bahsettiğiniz soğuk buhar makinası nasıl bir şey doğrusu bilmiyorum. Üretilen buhar makinanın klemens bağlantılarına kadar giderse K.A.R atar. Başımdan geçen bazı olayları anlatayım, belki sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Ben de bir sitenin teknik servisinde çalışıyorum ve dairelerde ütü yapılırken bazen K.A.R. atıyor, bazen atmıyor.
Bir diğer olayda, balkonları hortumla yıkarken balkonda bulunan prizlere su kaçıyor ve K.A.R atıyor. Prizi söküp kuruladığım halde gene tutmuyor. Fön makinası ile kuruttuktan sonra tutmaya başlıyor.

Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,887
Kullanıcılar
451,031
Son üye
selim0112

Yeni konular

Geri