Fırın Yapımı yardım lütfen

Merhaba arkadaşlar ben özel bir fabrikada çalışıyorum bizim kaplama bölümümüz var oraya bir fırın yapmak istiyorumıslak malzemeyi kurutmak için ama hiç bir fikrim yok, örneğin 200 derecede çalışacak bir fırın yapmak istiyorum adam malzemeyi oraya koyacak belli bir süre sonunda malzeme kuruduktan sonra malzeme alınacak böyle bir şey yapmak istiyorum bana yardımıcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

tabi bide arkadaşlar az maliyetle nasıl kaliteli iş yapabilirim o konuda yardımlarınızı bekliyorum

ELEKTRONİK67 Arkadaşım;

Öncelikle İmal edeceğin fırının kurutacağın malzemeleri alacak hacimde olması gerekir. Basit bir fırın yapmak istiyorsan önce 3-4 mm. kalınlığında sactan imal edebilirsin, içini cam yünü ile ısı izolasyonu yaptıktan sonra komple ateş tuğlası ile kaplamalısın, yan duvarlarına ısıtıcı rezistansları döşe, rezistans gruplarını yıldız bağlantı yaparak 3 faz uygula, haaa.. birde termokupl ve dijital, set edilebilir bir pano tipi termometre ile donatarak istediğin ısı ayarını tutturabilirsin. Altına da bir sehpa yap, Kolay gelsin. ::)

malzeme miktarı ve boyutu çok önemli yoksa basit bir mini yada midi fırında işini görür 320C dereceye kadar termostat ayarı yapabilmen mümkün. Büyük boy turbo rezistanslı fırnlardada 280c dereceye kadar termostat ayarı yapman mümkün bir trafo fabrikasında kullanıldığını görmüştüm  ;)

kardeş kurutacağın malzeme,buharlaşacak olan (su vb) nedir ve saatlik kapasite bunları söylersen daha detaylı yardım edeebiliriz

evet nem alma amaçlı mı kullanılacak? rezistans seçimi önemli verimlilik açısından ayrıca kabinide 304 kalite paslanmazdan yapmak daha iyi bence ;)

Arkadaşım ısıtacağın mazleme nedir.Ortam homojenmi olmalıdır. Belirlediğin ısı değerinde kaç derece tolerans olmalıdır. içerdeki ısıyı sirküle etmene gerek varmıdır. Bu konuda daha detaylı olursan sana yardım edecek arkadaşlar çoğalacaktır
kolay gelsin

fırına girecek ürün pek önemli değil fırın fırındır ya bir dikdörtgen düşün şaseyi neyle yaparsan yap farketmez bütçen iyiyse paslanmaz tercihimdir yoksa nemli değil,yanlara kuru tip reiztansları yerleştir ve hava kanalınyaptır,fırının üstüne salyangoz fan koy hava srkilasyonu olsun hem bölgesel ısıtır hemde fırın uzun ömürlü olur iyi çalışmalar

Q=mxcx(t2-t1) M=kÜtle C=isinma Kat Sayisi T1=ortam Isisi T2= Malzemenİn KaÇ Dereceye Isitmak İstedİĞİn DeĞer

elektronik kardeş, daha önce yaptığım buna benzer uygulama vardı. sandwich panel kullandım. içine kuru tip rezistanslı ıstıcı yerleştrirdim, üstüne de salyangoz yerleştirdim alttaraftan salyangoz girişini açtım sirkülasyonu bu şekilde yaptım. ısı değerini de termostat ile ayarladım. boyutu 200x100x85 cm oldukça verimli oldu. yardımı olur inşallah.

arkadasım tuglaya felan gerek yok ızocam dıye badde var tugra masraflı olur oncelık le fırını yap elekrık ve otomasyon konusunda yardımcı olabılırım termokulp sayesınde ısı degergını okursun ıkı uc tane kontaktor bırde termokullu baglayaacagın dıjıtal devre gerekıyor yaklasık 500 600 ytl bulmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri