Fatek FBS14 MA Sayıcı Hakkında Yardım?

Burçinn

Üye
arkadaşlar fbs 14ma plc var elimde ve 2.41 winproladder kurulu..sayıcı olarak sadece yukarı sayıcı var..aşağı sayıcı ve aşağı-yukarı sayıcı uygulamasını nasıl yapıcaz??

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
fonksiyonların içinde 7 numaralı fonksıyon asagı yukarı sayıcıdır. kolay gelsın

1 anahtarla iki motor kademeli olarak çalıştırılacak,
anahtara 1.kez basıldığında 1. motor yavaş
anahtara 2.kez basıldığında 2. motor yavaş
anahtara 3.kez basıldığında 1.motor hızlı
anahtara 4.kez basıldığında 2. motor hızlı çalışacak
anahtara 5.kez basıldığında sistem resetlenecek.
bunu 1 sayıcı veya karşılaştırıcıyla nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Şu şekilde yapabilirsin.
Bir sayıcı ekle ve bir buton veya merker yardımı ile sayıcıyı saydır.
Sayıcı : C0 diyelim.

C0 = 1 ise 1. motor yavaş
C0 = 2 ise 2. motor yavaş
C0 = 3 ise 1. motorun yavaş kademesi resetlenip hızlı kademesine geçsin.
C0 = 4 ise 2. motorun yavaş kademesi resetlenip hızlı kademesine geçsin.

Resetleme olayınıda şöyle yapabilirsin.

C0 => 5 ve C0 <= 0 ise Tüm motorların yavaş ve hızlı kademelerini resetle, birtane de çıkış aktif et örn: m1 gibi. Onuda sayıcı resetlemesine ver.

caunter kullanmadan bile halledebilirsin bunu...örneğin r100 registerinin değerini x girişine gelen inputla arttırıp azaltırsın gerisi zaten karşılaştırma komutları ...

şu r registerlarını kullanmayı bi türlü beceremedim ben yani nasıl yapacağımı çözemedim

yani dökümanlarda filan okudum ama nasıl kullanıcağımı bulamadım r registerleri hakkında hiç bir fikrim yok diyebilirim

Registerlar data alanları olarak kullanılır.
Kısaca bunlarda saydırma işlemlerini, toplama, çıkarma vs. vs. işlemleri yapabilirsin.

Winproladderda bir proje sayfası açtığında Türkçe olarak sol tarafta DURUM SAYFASI, İngilizce olarak STATUS PAGE bulunmaktadır.
Burdan tüm inpuları, outputları, merkerleri, registerları izleme olanağın vardır.
Orada bir tane yeni status page oluştur.

Yeni sayfa oluşturduktan sonra karşına böyle bir pencere çıkıcak.

Bu çıkan pencere üzerinde bulunan sarı yerlerden herhangi birine tıklayarak dataları yazabiliriz.
Herhangi bir sarı yere 2 kere tıkla ve bir tane register yaz.
Aşağıda ben sana bir örnek gösterdim oraya bakarak registerların kullanımını anlayabilirsin.

Kullanılan registerlar
R0, R1, R2, R3

R0 ve R1 eşitse M0 aktif olsun.
R2 ve R3 eşitse M1 aktif olsun.

Durum penceresinden 0 olan yer ile oynayarak registerlar içerisindeki dataları değiştirebiliriz.

R0 ve R2'nin değerini değiştiriyorum. Resimdeki gibi değişiklik olur.

Registerların kullanımını ,durumunu bu şekilde takip ve müdahale edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,887
Kullanıcılar
451,031
Son üye
selim0112

Yeni konular

Geri