Faz birleştirici ve elektrik hattı üzerinden internet

bende kablosuz ağdan yanayım ancak ii bir şifreleme şartıyla diğer türlü biraz maliyeti artacak gibi :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
nasıl faz üzerinden internet dağıtılabiliyor anlayamadım :(

hiç uğraşma kabkosuz ağ kullan

sein dediğin izaasyon trafosu gibi bişiy ozaman üç faz girip tek faz almak basit bi iş ozaman tabi oysa eğer

Enerji kalitemiz artsa...
Yüksek gerilim hatları üzerinden, şalt sahaları kendi aralarında sesli görüşme yapabiliyor... Kuranportör ile...

Üretim merkezlerinde üretilen elektrik enerjisini dağıtım merkezlerine oradan da
kullanıcılara güvenli bir şekilde ulaştırmak için EİH (Enerji İletim Hattı) ve EDH (Elektrik
Dağıtım Hattı) kullanılır. Enerji iletiminde güvenlik ve sürekliliği sağlamak için frekansları
50 kHz-500 kHz arasında olan iletişim sistemleri kullanılır. Bu sistemlere EİH taşıyıcı
(Power Line Carrier –PLC- ya da kuranportör) sistemleri denir. Bu cihazlar “Taşıyıcı” adını
her türlü bilgi ve ses işaretini radyo frekanslı işaret üzerine bindirilerek ilgili yerlere
taşıdıkları için almışlardır.
Enerji hatları üzerinden radyo frekansı ile bilgi taşımayı sağlayan cihaz (yöntem)
genellikle 600 kHz'den daha düşük frekanslarda kullanılır. 50 Hz'de enerji taşıyan nakil
hattının üzerine bindirilen yüksek frekanslı bilgi sinyali aynı hat üzerinden gönderilir.
Türkiye'de power line carrier tekniği ile 380 kV ve 154 kV yüksek gerilim hatları üzerinden
bilgi gönderilmektedir. Power line carrier haberleşmesi uzun mesafeli ve düşük hızlı olurken
veri ve ses iletişimi için kullanılmaktadır.

Yukarıdaki paragraf buradan:
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/523EO0168.pdf
alıntıdır...

neden elektirik kablosunu kullanmak gerektiğini anlayamadım ya kablosuz yada kablolu sistemi deneyin internetin kendine has kablosu var.Çorba kaşık la icilir çatalla icelemez vede cok zor olur diyecem teknolojiyi izleseniz vede elektroniği eloktronik araclarıyla elektiriği elektirik aaclarıyla kullansanız bence daha iyi olur......

neden elektirik kablosunu kullanmak gerektiğini anlayamadım ya kablosuz yada kablolu sistemi deneyin internetin kendine has kablosu var.Çorba kaşık la icilir çatalla icelemez vede cok zor olur diyecem teknolojiyi izleseniz vede elektroniği eloktronik araclarıyla elektiriği elektirik aaclarıyla kullansanız bence daha iyi olur......

Düşünsenize...
Enerji, telefon, internet, TV, radyo ve daha pek çok şey tek hat üzerinde...
Ne kadar çok kablo tasarrufu olur... Ne kadar çok emek tasarrufu olur...

Bugünkü teknoloji ile mümkün olmasa da, gelecekte olmaması için bir sebep yok...
Kuranportör sistemi geliştirilebilir...
Elektrik mühendisi arkadaşlar, alın size misyon... ;)

bu arada 200megabite kadar destekliyor

Selam arkadaşım

Öncelikle sistemin kurulacağı siteye yada apartmana 8megabitlik internet başvurusu yapıyoruz.
Başvuruda apartmanın karar defterinin fotokopisini istiyoruz yani apartman adına müracat ediyoruz.
İnternet aldığımızda pano odasında herhangi bir yere pano monte ediyoruz.
İçersine 3 veya çok katlı ise 6 adet priz koyuyoruz.
Bu pirizlere saatten sonra yani dairelere giden sigortaların üzerinden elektrik alıyoruz.
(Herhangi bir daireden alabiliyoruz o zaman yasal oluyor saatten önce alırsak yasal olmuyor.)

Prizlere 3 veya duruma göre 6 verici adaptörler takıyoruz.
(Adaptörler 220volt ile çalışıyor. Ethernet kablosu ile modeme bağlanıyor.)

Her daire sigortaları nın üzerine kapasitör takıyoruz.
380lik yada 220lik sigortadan gelen elektrikle, 220voltta çalışan adaptör aynı hat üzerinden data göndermeye başlıyor.
Kapasitör sayesinde tüm dairelere 220 voltla beraber data sinyalimizde gidiyor.
Biz buna ALT YAPI diyoruz
üst yapı ise,
internet kullanmak isteyen daireleri, yönetici daha önceden belirliyor.
Dairelere tek tek giriyoruz.
220volt ile çalışan alıcı adaptörü, evdeki herhangi bir pirize takıyoruz.
Adaptör dende direk ethernet kablosu ile bilgisayara takıyoruz.
Aşağıda pano odasındaki adaptör lerden herhangi birini görüp onunla şifreli eşleştiriyoruz.
Şifreli yapıyoruzki başka izinsiz kimse kullanamasın diye.
Aşağıdaki data verici adaptörden data sinyalini almış oluyoruz.
Yani adaptörü tak internete bağlan.
İnşallah açıklayıcı olmuşumdur

Bir müşterimiz internetten online full hd kalitesinde filim seyrettiğini söyledi.
Not:Adaptörle kablosuz wreless de yapılıyor. Yani 1 dairede tek adaptörle birkaç dizüstü, masaüstü bilgisayarda bağlanabiliyor. Wreless li cep telofonlarıyla da bağlanabiliyorsunuz.
Şunuda belirtmek isterim.

En az 15 20 daire olması gerekiyor.
Diyelimki 30 dairelik bir apartman var.
1000 tl altyapı parasını daireler aralarında bölüşüyor.
Daire başı 30 35 tl oluyor.
Bu alt yapı parası bir seferlik toplanılıyor.
Her daire sahibi, kendi evinin içinde kullanacağı adaptörü satın alıyor.
8megabitlik internet parasınıda her ay aralarında topluyorlar.
120 lira olsa 30 daireye bölsek aylık internet parası sınırsız 4 lira ödemiş oluyorsunuz.
Hemde 8 megabit hızında.
Şuanda ttnetin vermiş olduğu hız 1megabit, sınırsız 40 küsür artı telefon parası.
Bu sayede hem 4 lira hemde sınırsız 8megabit kullanmış oluyorsunuz :)

onlin sen bana yardım edebılırmısın

Forum istatistikleri

Konular
128,808
Kullanıcılar
450,900
Son üye
hesnaaybuke

Yeni konular

Geri