fcdeki input ve outputlar

zapotek

Üye
merhaba;

analog ölçümlendirme ile ilgili bu örnekte fc100 ü oluşturmaya çalışıyorum. programa fc100 ü ekliyorum. fakat FCde raw mineu maxeu gibi g/ç değerlerininin özelliklerini girebileceim bir kısım yok. eğer bu bir FB olsa tamam. FB de halledebilirim. FC de bu G/Ç lar nasıl tanımlanmış acaba? Gözden kaçırdığım birşey mi var?

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• S7 300-400 Hazır Fonksiyonları - Analog Scaling.pdf
    111.2 KB · Görüntüleme: 58
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba;

analog ölçümlendirme ile ilgili bu örnekte fc100 ü oluşturmaya çalışıyorum. programa fc100 ü ekliyorum. fakat FCde raw mineu maxeu gibi g/ç değerlerininin özelliklerini girebileceim bir kısım yok. eğer bu bir FB olsa tamam. FB de halledebilirim. FC de bu G/Ç lar nasıl tanımlanmış acaba? Gözden kaçırdığım birşey mi var?

iyi çalışmalar

FB de nasıl yapıyorsanız FC' de de aynı şekilde giriş ve çıkışları tanımlıyo olmanız gerekir. FC ile FB arasında tek farklılık içlerinde static memory direkt olarak bulunmadığından FB ler gibi fir çok kez kullanılamaz. Kullanılmak isteniyorsa IN/OUT register' leri kullanılır. Register listesindeki IN, OUT ve IN/OUT lara örnek pdf deki gibi tanımlama yapılabilir.

ben de FC nin variable declaration tavblosu aynen böyle gözüküyor da...
gönderdiğim dosyadaki sanki FB deki görünüm gibi de o yüzden.

Ekli dosyalar

• fc.jpg
    fc.jpg
    94.8 KB · Görüntüleme: 37
ben de FC nin variable declaration tavblosu aynen böyle gözüküyor da...
gönderdiğim dosyadaki sanki FB deki görünüm gibi de o yüzden.

Bu kısım zaten FB nin aynısıdır. FB ile arasındaki fark static memory kısmı yoktur. çünkü FC ler tek periyodluk hafızaya sahiptirler. ikinci periyodda herhangi bir data kullanılmak isteniyorsa FC de IN-OUT kısmındaki declarasyon tablosuna symbol eklemeniz gerekiyor.

Gösterdiğiniz resimdeki IN0 a sembolün ismini yazdığınız da istediğiniz gibi programınızı yapabilirsiniz.

ekte benim programlarından bir fc örneği

Ekli dosyalar

• fc9_capture.JPG
    fc9_capture.JPG
    76.1 KB · Görüntüleme: 30
yardımlarınız için teşekür ederim sayın tossun2008.

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,997
Son üye
Abdurrahman111

Yeni konular

Geri