Floresan Lambanın Geç Yanması

husam881

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir konuda sizlerin görüşüne ihtiyacım var. Oturduğumuz evdeki balastlı ve starterli floresan lambalar çok geç yanıyor. Hatta bazen hiç yanmıyor. Anahtara bastğım zaman starter ateşlemeyi yapıyor fakat lamba bir türlü yanmıyor. Lamba sürekli ""pır pır" yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba.

- Elektrikte dalgalanma olabilir mi? ( Gerçi dalgalanma olsa diğer akkor lambalarda bunu fark ederdik herhalde )

Evin bütünodalarında aynı sorun bulunmaktadır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
lamba da ömrünün sonuna gelmiş olabilir. sana sinyal veriyor "gidiciyim" diyor :)

normal şartlarda zaten elinde starter ve floresan yedeği bulundurmanı tavsiye ederim. birer tane al ve test et, çok kolay tespit edersin arızayı.

dalgalanma ile ilgisi yok.

hem tasarruf açısından hem geç yanmayı önlemek için bence tridonik balans kullan starteri balansı sök at derim hiç uğraşma..

hem tasarruf açısından hem geç yanmayı önlemek için bence tridonik balans kullan starteri balansı sök at derim hiç uğraşma..

Teşekkürler :)

Tabii ki elektronik balast çok daha iyi ama evlerde kullanım pek yaygın değil şu anda. getirisi çok fazla olmaz ve balast arızası durumlarında değişim çok zor olacağı için başınızı ağrıtır.

Teşekkürler :)

Tabii ki elektronik balast çok daha iyi ama evlerde kullanım pek yaygın değil şu anda. getirisi çok fazla olmaz ve balast arızası durumlarında değişim çok zor olacağı için başınızı ağrıtır.
zor olan ne anlıyamadım arkadaşım üstünde şekli mevcut ne için baş ağrıtabilir.beni aydınlatırmısın??

zor olan ne anlıyamadım arkadaşım üstünde şekli mevcut ne için baş ağrıtabilir.beni aydınlatırmısın??

sanırım sektörden bir arkadaşsın, sana kolay geliyor. :) ben kendim için evde kullanırım. zorluklar;

1-) elektronik balastın yerinden sökülmesi
2-) piyasadan balastın bulunması (karaköye gelmek zorunda kalabilirler)
3-) min 10 adet kablonun doğru şekilde balastın özel konnektörlerine bağlanması, balastın armatüre montajı
4-) herşeyden önemlisi elektrik ve kablolarla uğraşılacak. elektrik çoğu kişi için korkutucu bir şeydir :)

sanırım yeterli. birkaç zorluk daha bulabilirim istersen :)

Florasan lambalar gerilime karşı akkor flamanlı lambalardan daha duyarlıdır. Gerilim düşük olduğunda zor yanarlar. Ortam soğuksa biraz daha zor yanarlar. Hem gerilim düşük hemde ortam soğuksa dahada zor yanarlar. :) Lamba yanmadığında evin gerilimini ölç .

Kolay gelsin......

Yorumlarınız için teşekkürler.
Evde olmadığım için starter ve floresanı deneme şansım olmadı . Bugün değiştirip deneyeceğim. Ama bana pek starter ve floresanla ilgili gibi gelmedi. Çünkü evde 7 adet bu tip lamba var ve hepsinde aynı sorun var.

Forum istatistikleri

Konular
128,953
Kullanıcılar
451,144
Son üye
SudeN1903

Yeni konular

Geri