Fotoğraf makinesi flaşı

Merhaba. Bu flaşların çalışma mantığı nedir ? Bitane flas buldum evde eski bi makinanin açtim bi bakiyim diye elim yanlislikla kondansatöre değdi bidaha calışmadı. Ama bayağı salladı elim değince. 1.5 voltluk iki adet pille çalışıyo. Flaşı devreden cikardim 24 volta kadar verdim tık yok. Flas sağlam devre bozuldu devre calisinca ısik yaniyodu yanmaz oldu.
sketch-1535918464030.jpg
sketch-1535918491770.jpg
sketch-1535918518277.jpg

Birde bu parça ne ise yarıyo ve adı ne ? Daha önce hicbir devrede görmedim ben
sketch-1535919068394.jpg
sketch-1535919096766.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bahsettiğiniz malzeme tetikleme trigger trafosu.
flash ampulleri(daha doğrusu tüpleri)yüksek voltajla çalışır devrededeki kondansatör şarj olunca tetikleme ucu hangisi ise ordan tetikleme alarak flaş bir anlık ışık verir.dikkat edin yüksek gerilim çarpılabilirsiniz.

bahsettiğiniz malzeme tetikleme trigger trafosu.
flash ampulleri(daha doğrusu tüpleri)yüksek voltajla çalışır devrededeki kondansatör şarj olunca tetikleme ucu hangisi ise ordan tetikleme alarak flaş bir anlık ışık verir.dikkat edin yüksek gerilim çarpılabilirsiniz.
Daha önce bilmiyodum carpıldım zaten. Allahtan kondansatör hemen boşaldıda kurtuldum. Kac voltla çalışir bi trafo yapiyim o zaman. Merak ettim ihtiyacim olduğundan değilde

devrenin üzerindeki trafo (anahtarın altındaki kırmızı bantlı olan) o voltajı üretir zaten ortalama 300 voltta çakar yanlız bunu araç ampülü gibi sürekli yakamazsınız.sadece çakar ondan sonra kondansatör dolana kadar bekler buda biraz süre alır devre tasarımına göre değişir.

devrenin üzerindeki trafo (anahtarın altındaki kırmızı bantlı olan) o voltajı üretir zaten ortalama 300 voltta çakar yanlız bunu araç ampülü gibi sürekli yakamazsınız.sadece çakar ondan sonra kondansatör dolana kadar bekler buda biraz süre alır devre tasarımına göre değişir.
Kondansatörü hemen doldurmanın bir yolu yokmu

malesef sistem dediğim şekilde çalışıyor amacınız ne tam bilemiyorum ama dediğim gibi sürekli yanmaya gelmez yani.belli bir süre baklemeniz gerekecek.

sanırım çakar yapmak istiyorsun da bunun için devreyi tetiklemek için ayrıca devre yapman gerekli mesela 555 ile osilatör falan 555 li devrenin çıkışını senin flaş devresinin önüne tetikleyici olarak kullanman gerek.

sanırım çakar yapmak istiyorsun da bunun için devreyi tetiklemek için ayrıca devre yapman gerekli mesela 555 ile osilatör falan 555 li devrenin çıkışını senin flaş devresinin önüne tetikleyici olarak kullanman gerek.
O zaman beş saniyede bir yanmazki. Yine kondansatörün dolması lazım sonuçta. 15 saniyede tetikliyodu.

o zamanda kondansatörün uf cinsinden değerini düşüreceksiniz buda ışık gücünde azalmaya sebep olur yani dediğiniz devre yapılabilir çalışır uğraşmak gerek yani sizinki 330v 160uf bu değeri mesela 330v 10uf yapacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,945
Kullanıcılar
451,131
Son üye
slaensuer

Yeni konular

Geri