Frkns İnvrtyle Tasarruf

m-usta-fa ' Alıntı:
Ertug_TR ' Alıntı:
m-usta-fa ' Alıntı:
merhaba,
kesin bir bilgi olmamakla beraber,kendi tahminimi yazayım.Bence frekans konvertörünün çıkışdaki dalga şekli tam olarak sinüsoidal olmadığından ampermetre yanılıyor olabilir.Ampermetreniz true RMS mi acaba?malumunuz konvertörler ac gerilimi alırlar,dcye çevişriler sonra yeniden ac ye çeviriler ama bu dalga şekli şebekedeki şekilden farklıdır.Yani frekansın genliği ile oynarlar.İşte bu durum pensampermetrenizi yanıltıyor olabilir.
bu durumda benim de aklıma ,o zaman sayacı neden yanıltmıyor sorusu geldi :)

Sayın Mustafa PWM temeli ve V/F anlayamadım . Tşk.
ben sorunuzu anlayamadım.
Kusura bakma Sn. Abuzettin yazmış sorduğum soruları ? Tşk.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar geç gördüğüm için yeni katılıyorum kusura bakmayın
şimdi pwm olayını sadece ek bir bilgi olarak vermek istemiştim direk konu ile alakalı değildi sadece Sn.m-usta-fa arkadaşımızın açıklamasına bir ekleme yapmak istemiştim;

pwm olayında genlik değişmez sadece frekensın peryot süreleri değişir. (Sadece örnek amaçlı değerler hesablama sonucu değildir ve söz konusu olan kare dalgadır) yani diyelimki frekansımızın bir alternansı 100ms sürsün bu esnada genliğimizi hep sabit tutalım örn. 100v olsun

bu frekansın + alternansının süresi ile oynayarak etkin gerilim değerimizi değiştirebiliriz aşağıdaki örnek size bir fikir verecektir.

--______, --______, --______, --______, bu dalga şekliyle rms değeri atıyorum 25v ise (2/8 aktiflik)

---_____, ---_____, ---_____, ---_____, bu dalga şekliyle ise rms değeri 50v diyelim (3/8 aktiflik)

----____, ----____, ----____, ----____, bu dalga şeklinde ise 100v olur (4/8 aktiflik)

bu şekilde sinis dalgası oluşturulur ve aynı zamanda da sinüs dalgasının genliği (rms etkin değeri) ayarlanmış olur.

ilerleyen saatlerde daha detaylı bilgi eklemeye çalışırım.

Saygılar

Sayaç meselesinde yorumu olan var mı ? Bugün tekrar sayacı bağladım test ediyorum.

Sn.Ertug_TR bu denemeyi yaparken invertör gerçekten tasarruf sağlarmı ona bakabilirsiniz.

öneri olarak
1. motoru 50hz de çalıştırın tamamen boş tankın dolması için ne kadar enerji kullanılıyor (örn. 8 bar)
2. motoru 40hz de çalıştırın yine tamamen boş tankın dolması için ne kadar enerji kullanılıyor.
3. motoru 25hz de çalıştırarak bu dememeyi sonlandırın

bu deneme sonucunda frekans düşürülünce tank dolum süresinin baya uzadığını göreceksiniz, enerji tüketiminin de hemen hemen aynı olduğunu kanısındayım

sadece kullanım esnasında motorun sürekli devreye girip çıkmadan kurtulduğu için demeraj akımı çekmemesi nedeni ile tüketimde bir azalma olabilir düşüncesindeyim.

Saygılar

Sn: Abuzettin :
Benim yaptığım sirkulasyon pompa uygulaması.

Sn.Ertug_TR kusura bakmayın ben yukarda yazdıklarınızı unutmuşum, olayı kompresör gibi algıladım pardon

Bu durumda elektriksel işle gerçekte yapılan iş arasında verim farkı varmı görmek zor

Saygılar

tasarruf konusunda motoru direk 50hz'de çalıştırırsan aynı frekansta sürücülü çalışmadan daha az güç harcarsın. sürücünün de harcıyacağı bir güç var. sürücü cosfiyi düzeltiyorsa daha az güç harcıyor olabilirsin, sürücünün kayıplarını ekleyince yine aynı seviyeye geliyor olabilir. sürücü bir tasarruf ekipmanı değildir. sürücüyü taktıktan sonra düşük frekansta çalışabiliyorsan tasarruf edersin. örnek klepe açıklığını değiştirerek kontrol ettiğin havanın akışını, klepeleri sonuna kadar açtıktan sonra sürücü kullanarak kontrol edersen tasarruf sağlarsın. burda senin klepen çoğunlukla kapalıya yakın çalışıyorsa sürücü taktığında sürücün de düşük frekansta çalışacağı için tasarruf daha çok olur. fakat devamlı sonuna kadar açık çalıştırdığın bir klepeyi iptal edip sürücü takarsan hiç tasarruf sağlayamazsın.

Sn Footbob;
Tabiki ben sürücüyü 50 Hz çalıştırmak için kullanmayacağım sadece tasarruf çalışmlarımda gözlemlediğim bir konuyu sizinle paylaşmak istedim. Sirkulasyon motorlarında yaptığım denemelerde gayet güzel sonuçlar aldım. Çalışmalarım devam ediyor. Saygılarımla

Arkadaşlar fan ve pompa uygulaması olarak toplam 13 adet frk inv. kullanmayı düşünüyorum. Telemekanik ATV 21 kullanmayı düşünüyorum. Ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim. Şebekeyi bozucu etki olabilir mi ? Bazo motorlarda pano arası mesafe 50 m. üsütünde. Yani fr. inv. ile motor arsı 50m. üzerinde olacak. Şimdiden teşekkürler.Saygılar.

foofbob ' Alıntı:
tasarruf konusunda motoru direk 50hz'de çalıştırırsan aynı frekansta sürücülü çalışmadan daha az güç harcarsın. sürücünün de harcıyacağı bir güç var. sürücü cosfiyi düzeltiyorsa daha az güç harcıyor olabilirsin, sürücünün kayıplarını ekleyince yine aynı seviyeye geliyor olabilir. sürücü bir tasarruf ekipmanı değildir. sürücüyü taktıktan sonra düşük frekansta çalışabiliyorsan tasarruf edersin. örnek klepe açıklığını değiştirerek kontrol ettiğin havanın akışını, klepeleri sonuna kadar açtıktan sonra sürücü kullanarak kontrol edersen tasarruf sağlarsın. burda senin klepen çoğunlukla kapalıya yakın çalışıyorsa sürücü taktığında sürücün de düşük frekansta çalışacağı için tasarruf daha çok olur. fakat devamlı sonuna kadar açık çalıştırdığın bir klepeyi iptal edip sürücü takarsan hiç tasarruf sağlayamazsın.

yukarıdaki yorumlar kesinlikle doğrudur. ayrıca başka bir arkadaşın verdiği depo örneği çok doğru bir örnek değil. çünkü yapılacak iş sabit. oysaki talep değişken olduğunda frekans konvertörün mantığı ortaya çıkar. www.ratekotomasyon.com.tr

Forum istatistikleri

Konular
129,558
Kullanıcılar
452,177
Son üye
m-u-s-t-a-f-a

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri