Güç Kaynağı Arızası

anfield

Üye
İyi akşamlar. Güç kaynağında şöyle bir arıza var. Enerji verdiğimde videodaki gibi tık tık tık sesi geliyor. Sese senkronize şekilde Led ve fan kesik kesik çalışıyor. Enerjiyi kestiğimde kondansatör boşalana kadar tık tık sesi devam ediyor. En son çok kısa bir süre normal gibi çalışıp duruyor. Videodaki gibi son esnada enerji tekrar verdiğimde normal gibi çalışıyor. Arızalı olabilir diye Opto kuploru ve 30100 sotki diyotu değiştirdim ama aynı sorun devam ediyor. Arizasi ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim. Video linki;

Frekans belirleyici Osilatör kondansatörü yapabilir.
- 22uf-47uf arası bir kapasiteye sahiptir.
Yenisi ile değiştirmeniz gerekir.
Pwm kontrollerin frekansını belirler. Kondansatör değerindeki azalma frekansı belirleyemeyeceginden cik cik ses yapabilir.

Frekans belirleyici Osilatör kondansatörü yapabilir.
- 22uf-47uf arası bir kapasiteye sahiptir.
Yenisi ile değiştirmeniz gerekir.
Pwm kontrollerin frekansını belirler. Kondansatör değerindeki azalma frekansı belirleyemeyeceginden cik cik ses yapabilir.
22uf 50 V kondansatör var. Onu söküp lcr metre ile ölçtüm. 22.1 uf değer verdi. Tekrar yerine taktim. Normal çalıştı. Enerjisi kestim bekleyip tekrar verdim. Tık tık sesini verip normal çalıştı. Yine enerjiyi kestim bekleyip tekrar verdim. Tık tık sesi vermeye devam etti. Başka bir 22uf 50v ile değiştirdim. Biraz önce bahsettiğim durumu yine tekrarladı.

Değiştirdiğiniz kondansatör yerine, yeni (kullanılmamış) kondansatör takın.
Primer katın net resmini ekler misiniz?

Son düzenleme:
Değiştirdiğiniz kondansatör yerine, yeni (kullanılmamış) kondansatör takın.
Primer katın net resmini ekler misiniz?
İyi akşamlar biraz geç oldu. Yeni bitirebildim. Bugün iki farklı yerden 22uf 50v kondansatör aldım. Evde lcr metre ile ölçtüm. Biri 22uf değeri beklemeden gösterirken diğeri bir süre bekleyip değer gösteriyordu. Dün ölçtüğümü söylediğim de bir süre bekleyip değer veriyordu. Yeni aldıklarımdan bekleyip değer veren aynı sorunu yaparken diğeri yani anında lcr metreden değer gösteren de hemen hemen 50 60 deneme yaptım hiç sorun çikartmadan çalıştı. Çok teşekkür ederim yardımlariniz, ilgi ve alakanız için. Çok sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
129,118
Kullanıcılar
451,448
Son üye
baran 7348

Yeni konular

Geri