Güç Trafosu

benbilmem

Üye
Sa 50/60 MVA lık ONAN-ONAF Bir güç trafosunu Maksimum kaç MW kadar yüklenir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Fanların tamamı çalışıyorsa ve sisteminizin Cos Q değeri yaklaşık =0.95 alırsak P =60*0.95=57MW yükleyebilirsiniz. Gerci trafoları kısa süreliğine nominal akımın %20 fazlasınada yükleme yapılabilmektedir. Ancak bu durumda trafo izalosyon olarak olumsuz etkilenmekte ve ömrü kısalmaktadır.

Fanların tamamı çalışıyorsa ve sisteminizin Cos Q değeri yaklaşık =0.95 alırsak P =60*0.95=57MW yükleyebilirsiniz. Gerci trafoları kısa süreliğine nominal akımın fazlasınada yükleme yapılabilmektedir. Ancak bu durumda trafo izalosyon olarak olumsuz etkilenmekte ve ömrü kısalmaktadır.
60 mw dan fazla yüklenemez o zaman.Yahut 60 mw a kadar çıkartamayız.

Trafonun uzun ömürlü olmasını istiyorsan yüklememelisin.Nominal akımın %20 fazlasına kadar yüklenebilir akım trafolarında oldugu gibi ancak dedigim gibi ömrünü azaltırsın.

Selamlar sorunuzun cevabı tam güç olarak en fazla 60 MVA dır gerisi sizin trafoya bağlanacak yüklere göre MW olayı değişir.

Trafoların yüklenmesi hakkında ayrıntılı bilgiye IEC 60076-7 dokümanından ulaşabilirsiniz. Bunun dışında sadece güç faktörüne göre yükleme hesabı yanlış olabilir. Örneğin ortam sıcaklığı çok çok önemli bir faktördür.

ELEKTRİK İLETİM SİSTEMİ ARZ GÜVENİLİRLİĞİ ve KALİTESİ YÖNETMELİĞİ'nden:

İletim sisteminin tasarım esasları
Madde 6

f)
154 kV sistemi dağıtım sistemine bağlayan yeni transformatör merkezleri 2x100 MVA, 3x100 MVA, 4x100 MVA şeklinde tasarlanır. Yeni transformatör merkezlerinde tasarım 100 MVA kurulu gücünde transformatöre göre yapılmakla birlikte fiili yüklere göre daha küçük kurulu güçte transformatörler kullanılabilir. Transformatörlerin fiili yükleri, kurulu gücünün %70’ine ulaştığı takdirde, kapasite artırımı planlanır. 100 MVA transformatör için 34,5 kV hat fiderlerinin sayısı, bir tanesi stratejik yükler için kullanılmak üzere, 8+1 olarak tasarlanır.

burada bahsedilen olay trafonun maksimum kac MW olarak yüklenecegi degil sadece trafo yüklenmesi %70i gectiginde ikinci bir trafo yada güc arttırımı yapılması tavsiye edilmektedir.
50(62.5)MVA'lık bir güc trafosunu nominal akımın %20 fazlasına kadar yüklenebilecegidir.Ancak bu süre IEC standartlarında belirtilmiştir süre arttıkca trafonun omru azalmaktadır. Bu yüzden maksimum yükün üstünde yüklenmesi tavsiye edilmez.

Değinmek istediğim nokta teorik olarak ne kadar yüklenebileceği değil, uygulamada ne kadarına müsaade edildiğiydi Sn. mühendis0606.

Ben mi yanlış yorumluyorum. Trafomuzu tam yükte yada %20 fazlası yükte çalıştırabileceğimiz bir sistemin kurulumuna müsaade edilebilir mi? Elbette dediğiniz gibi %20 fazlası yüklenebilir ama..

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,749
Son üye
Bekir çavdar

Yeni konular

Geri