günlük kayıt tutucam

maxialem

Üye
arkadaşlar fabrikanın günlük kompanzasyon kayıtlarını tutucam ama nasıl hesaplandıgını hatırlayamadım hatırladıgım dogrumu bana acil yardım edin

reaktif / aktif % 33 ü aşmıyodu sanırım
capasitif / aktif % 20 yi aşmıyodu öyle hatırlıyorum

birde formül dogrumu onu unutmuşum acil yanıt bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
formu ben hazırladım zaten bu yüzden bana kaldıya benim sordugum hesaplama yöntemi uzun zamandır ugraşmıyorum formülü unutmuşum reaktifi aktife bölüp yüzdesini alıyoduk sanırım formulum dogrumu diye sordum aynı sekilde capasitifi aktife bölüp yüzdesinimi alıyoduk

Sn.MuraTh yürürlükteki mevzuat belirttiğiniz gibi İnd:%33 Kp:%20 olarak uygulanıyor.
%25 %15 uygulanan bölge duymamıştım.Özel bir anlaşma gereğimi acaba?

MuraTh ' Alıntı:
reaktif / aktif %33 kapasitif / aktif %20

bazı bölgelerde %25 %15 olarak hesaplanıyor

Yalnış hatırlamışım uyarınız için teşekkürler

2008 yılından itibaren %25 %15 olarak hesaplanacak

Bazı özel durumlarda , tüketimleri birbirlerinden tenzil edilerek faturaları yapılan tüketiciler olabiliyor.Onu kastettiğinizi sandım. Özel protokollarla oranlar taraflar arasında değiştirilebiliyor.Tedaş'ta taraflar arasında yapılan protokol hükümlarini uyguluyor.

1/1/2008 tarihinden itibaren ( herhangi bir erteleme ve düzeltme olmazsa son durum)

Bağlantı gücü 50 KVA'nın altında olanlarda İnd:%33 Kap:%20 aynen devam edecek.
Bağlantı gücü 50 KVA'nın üstünde olanlarda İnd:%20 Kap:15 olarak uygulanacak.

Uygulaması bayağı zor olan bu oranlar yürürlüğe girdiğinde Kompanzasyon konusunda özellikle 2 grup
tüketiciler için forumda yardım isteyenler için bir kaç Moderatör 24 saat hizmet vermek zorunda kalacak.Saygılar

Zeum arkadaşımın vermiş olduğu bilgiler doğru.2008 yılından itibaren oranlar 20 ve 15 olacak.Bu de-
ğerlerin tutturulması için,şimdiden tesislerin ıslahı gerekiyor.İnce ayarların yapılması,bayağı zaman
alıyor.O nedenle,2008 i beklemeden,özellikle kontaktörleri kompanzasyonda kullanılan tiplerle de-
ğiştirerek işe başlamak lazım.Yeni değerlerin sağlanması için,kontaktörler daha sık devreye gireceği
için,kontaktör problemleri daha fazla olacak.Çalışma akımı yüksek olan rölelerin ve akım trafosu büyük
seçilmiş olan tesislerin durumu da kritik durum arzedebilir,bu nedenle,röle ve akım trafolarının da de-
ğiştirilmesi gerekebilir.Nöbete 24 saat moderatör konsa bile,oluşacak sorunların giderilmesi için maddi-
yata ihtiyaç duyulacağından,2008 de paranız olsa bile,zaman olmayacağı için,büyük cezalar ödenmesi
gerekecektir.Geçmiş 2 senede mevzuatın ertelenmiş olması,2008 de de erteleneceği anlamına gelmez.
Bize düşen,zamanından önce,tesisleri 2008 şartları için şimdiden hazırlamak.

hesap çok basit
reaktif/aktif=%33
kapasitif/aktif=%20
formül budur.yanisi son okunan değeri ilk okuduğun değerden çıkarıp.kullanılan güç miktarlkarını yukardaki formüllerle % lik dğerleri hesaplayabilirsin.ok
Q/P=%33
C/P=%20

Forum istatistikleri

Konular
129,163
Kullanıcılar
451,514
Son üye
MERINGSAN

Yeni konular

Geri