g-code yardımı

togitogi

Profesyonel Üye
Arkadaşlar;

Benim avatardaki cnc ile numara yazdırmam isteniyor.Eğer başarılı olursan makinemi satın alacaklar.Yardımlarınızı rica ediyorum.
Numara yazdırılacak parça döküm demir.
1-15mm çapında 0.5mm derinliğinde bir daire taranacak.
2-İçerisine rakamla bir yazılacak.Font 10mm , Derinlik 0.5mm olacak.Bu işlem için g-code gerekli...

Benim makinede 25/5 vidalı mil,bilyalı rulman,20mm krom mil,3A 2.2nm motor,tümleşik tb6600 sürücü,24v 20A psu mevcut.750w kalıpçı taşlama motoru var.Elimde tek 4 flütlü 8mm endüstriyel uç var.
1-Makinem bu işin altından çok az dalmalarla kalkabilirmi?
2-Bu işi 8mm uç ile yapabilirmiyim (zannımca kalın gelecek rakam yazmak için) Nasıl bir uç kullanmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Karbür 6mm iki bıçaklı uç iş görür ama taşlama motorunun hızı demir için fazla hızlı, torku da fazla düşük. Demir için spindle hızı 2-5 bin arasında olur. 0.5mm dalma çok değil ama motorun hızını tölere etmek için ilerlemeyi de hızlandırabilirsin. Bu durumda soğutma kullanman gerekir.

Yani olur ama ucu soğutup ve spindle hızını düşürebilirsem.
0.5mm dalma değil 0.5mm zeminden taranacak , talaş alınacak kısım.
0.1mm dalma ile beş kerede yapsak soğutsak ama spindle seçeneğim yok şimdilik 1-2 tane yazamazmıyım?Bu arada g-code içinde destek vermeniz lazım.

gcode kolay. Benim gönderdiğim motor mu takılı makinede? Ona dimmer taktın mı yoksa tam hızda mı çalışıyor?

.1mm dalma için akşam gcode alıp gönderirim.

font 10mm denildiği zaman yüksekliği 10mm olur.
10mm toplam yüksekliği olan bir harf rakam yazmak için 8-6mm uç olmaz.

ben 4mm yüksekliği olan fontların içlerini 0.3-0.2mm ile işliyorm

çizim bu şekilde olacak gibi duruyor verdiğiniz ölçüler doğrultusunda,

upload_2016-6-10_9-11-34.png

0.5mm kazıma işi için, ayrı uç, 8mm olabilir. ama rakam bu uçla olmaz.

ama hiç değiştirmeden komple, şöyle yapabilirsin abi. lazım. rakam, için kullanacağınız uçun kesme derinliği minimum 11mm olmalı ve çapı 0.92mm'den küçük olmalı. elimde karbür 0.8mm'lik uç var. onunla bir gcode çıkarıcam fakat, kesme derinliği 3mm. eğer fontun derinliğini 10mm değilde, 2.5 mm yaptırırsanız, sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

aşağıdaki gibi gcode çıkıyor.

upload_2016-6-10_9-54-33.png

upload_2016-6-10_9-54-8.png

0.8 mm'lik 12mm (h) kesme uçla yapman herşey olur :D

Ekli dosyalar

• upload_2016-6-10_9-53-13.png
    upload_2016-6-10_9-53-13.png
    92.4 KB · Görüntüleme: 12
  • TogiTogi.rar
    8.3 KB · Görüntüleme: 5
çizim bu şekilde olacak gibi duruyor verdiğiniz ölçüler doğrultusunda,

Ekli dosyayı görüntüle 32673

0.5mm kazıma işi için, ayrı uç, 8mm olabilir. ama rakam bu uçla olmaz.

ama hiç değiştirmeden komple, şöyle yapabilirsin abi. lazım. rakam, için kullanacağınız uçun kesme derinliği minimum 11mm olmalı ve çapı 0.92mm'den küçük olmalı. elimde karbür 0.8mm'lik uç var. onunla bir gcode çıkarıcam fakat, kesme derinliği 3mm. eğer fontun derinliğini 10mm değilde, 2.5 mm yaptırırsanız, sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

aşağıdaki gibi gcode çıkıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 32677

Ekli dosyayı görüntüle 32676

0.8 mm'lik 12mm (h) kesme uçla yapman herşey olur :D
Elinize emeğinize sağlık.@lydra ilk çizim doğru.
Bu işin özü bir markalama olacak aslında.

Dairenin derinliği 0.5mm olacak.0,1mm dalma ile...

Dairenin içerisine 1 yazacağız.Bununda derinliği 0.5mm olacak .0,1mm dalma ile..

Sert malzeme olduğu için 0.1mm dalma ile yapalım diyorum çok biliyormuşum gibi:)

Hangi uç lazımsa Atasanayide uç satan biri var gidip alayım.
Tekrar yardımcı olan/olmayan herkese teşekkür eder Hayırlı Ramazanlar,Cumalar dilerim.

dairenin derinliği 0.5 yazının derinliği 1 mm olacak sanırım

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,370
Son üye
docsu

Yeni konular

Geri