GE Fanuc 90 Serisi PLC'ler Hakkında Yardım

arkadaşlar bu plc yi bilen varmı çok acil yardıma ihtiyacım var.2 plc arasında CPU karlarını elektrik kapalı iken değiştirdim.çalışan makinadan söktügüm CPU kartını tekrara geri taktıgımda RUN ışıgı yanmıyor.hiçbir işlem yapmıyor.problem nedir bilen varmı?:mad:

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
şansız bir arkadaşsın maalesef büyük ihtimal ile icerisindeki pil boştu farkına varmadın kartı sökünce program kayboldu tekrar yükletmen gerekli geçmiş olsun

şansız bir arkadaşsın maalesef büyük ihtimal ile icerisindeki pil boştu farkına varmadın kartı sökünce program kayboldu tekrar yükletmen gerekli geçmiş olsun

arkadaşım büyük ihtimalle dediğin gibidir.ama burda çok sık elektrik kesintisi ve dallgalanması oluyor.yani pil tamammen boş olsa 2 -3 saatlik kesintilerden sonra program geri gelirmiydi?
başka bir soru taşıyıcı bordunda kısa devre var ise oynı problemi yaşarmıydık?

elektrik kesintilerinde sistemdeki enejinin hepsi birden gitmiyor zaman içerisinde azalıyor buda yarım güne kadar pildeki enerjiyi destekler iki üç saatlik kesintiler sorun yaratmayabilir

fanuc larda run anahtarı yok ve muhtemelen plc stop a geçmiştir pc ile run a geçirmek lazım aynı durum benim başıma geldi ancak program kablo vs. olmadığı için servis çağırdık.

elelktrik kesilmesi ile hafızanın hemen silinmesi olanaksız muhtemelen diger plc modelleri gibi süper kondastor mevcuttur ki fanuc tan bahssettiginize göre mutlaka vardır 9030 ve 9070 serisi snp portu ile haberleşiyor ara birimini bulman kolay olmaz daha önce çalıştıgım fab fanuc plc lere bakmaya gelen mühendis arkadas vardı fatih akcan 05052147636 şu an o fabrikada çalışmıyorum ama gelal çoraptan mehmet in arkadası oldugunu söylersen sana yardımcı olacaktır fanuc plc ye hakim iyi seviyede kolay gelsin

lm90 snp soketi varsa haberleşme kurabilirsin. ve plc yi yazılımdan run a alabilirsin. snp soketin varsa lm90 yazılımını aç f1 ile programa veya f2 ile configürasyona gir. Alt + M tuşuna bas monitor moda geç. Alt+ R ile plc yi run a al. modları ekranın altından gorebilirsin. tabi bu işlemler için port ayarlanın doğru olduğunu düşünüyorum. bana durum hakkında daha detaylı bilgi yazarsan (mail at ) yardımcı olurum 90-30 serilerini iyi bilirdim yıllar once :))

arkadaşlar sorunu çözdüm.yani run ışıgını yaktım:)ve makine normal çalışmaya başladı.
yaptıgım tekşey şudur cpu üzerinde anahtarı on konumunu getirdim.(bu arada kontrol ekranında plc reset fonksiyonu vardı bunada bastım ama etkisi oldumu bilmiyorum)şarteri indirdim tekrR açtım.run ışıgı yandı.cpu üzerindeki anahtarı off konumuna aldım.plc bilmimeden program atmış oldum..:))))

ge fanuc 90 plc mızı bılgısayara baglayamıyoruz lm 90 programı kullanıyoruz lakın bır turlu baglanamıyoruz. bır cozum bulamadık. uretım durdu. bır fıkrınız varmıdır?? yada gelır yaparım su bedele dıyen bırınız olursa sayet gelıp bulundugu ılden alıp bulundugu ıle gerı bırakacak sekılde en kısa zamanda bı cozum bulmamız sart... ılgılenenız varsa lutfen yardım...

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri