GERİLİM DÜŞÜMÜ FORMUL HATASIMI ?

selamlar
siz ustalarıma merak ettigim bi soruyu sormak istiyorum
gerilim dusumu hesabında
1.formul
0,0124xLxP/s yaptığımda elde ettigim sonuc farklı

2.formul
gerilim düşümü %e = 100xLxN = bu formülü yaptığımd farklı sonuç elde ediyorum
..............................K.S.U^2
bu iki formul neden bana farklı sonuç veriyor ve ayrıca ikinci formuldeki 100 ne anlama geliyor açıklıyabilirmisiniz.

örnek verebilirseniz yani bu böyle bu böyle diye çok sevinirim teşekkürler ustalar iyi akşamlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ikinci formuldeki 100 sabit bi katsayıydı hatırladıgım kadarıyla,
tek fazlı sistemlerde 100
ü çaz sistemlerde 200 olarak kullanılıyor

peki örnekte verebilirmisin benim bu iki tane yazdığım soruya ?

gerilim 380 alınır. güç 35 kw olsun. bakır için k=56 böylece %e=( (100*1000*)*L*35)/(56*s*380^2) = 0,0124*(L*35/s) bu formülde P yerine sadece ilk kısmı yazılır. üç sıfır işleme katılmıştır.

ikinci formuldeki 100 sabit bi katsayıydı hatırladıgım kadarıyla,
tek fazlı sistemlerde 100
ü çaz sistemlerde 200 olarak kullanılıyor
Aslında tam tersi olacak.
100 katsayısı 3 fazlı devrelerde kullanılır.200 ise 1 fazlı devrelerde. Çünkü 1 fazlı devrede nötr hattı da hesaplamaya dahil edilir.

0,0124xLxP/s bu formül işletme gerilimi 380 ve kullanılan iletkenin bakırolduğu durumlarda kullanılır
ikinci formülde ise 100 sabit sayı L uzunluk n toplam güç k= kullanılan iletkenin katsayısı al:35 bakır:56 s=iletken kesiti u: işletme gerilimidir.

1- O zman şöyle diyebilirmiyiz ustalarım birinci formülle belirli uzaklıktaki belirli gücün kesitini,istenen gerilim düşümüne göre kontrol etmek için kullanırız.

2- ikinci formül ise tam olarak belirtilen hattın tam gerilim düşümü formülü. o zaman ilk olarak ikinci formül ile sonrada birinci formül ile kontrol etmeliyim doğrumudur.?

peki bu ikisine tam örnek verebilecek bi ustam varmı rica etsem. örnek olarak bir hesaplama yapabilirmisiniz.?

1. formül 2. formülün sadeleştirilmiş hali....(bakır kablo ve 3 faz(380 V) için)
ikiside aynı yani...

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri