gerilim ölçümü

Beta

Üye
2 faz bir toprak giren makinada şalter girişinde 2 faz arası 380V. okuyorum. Şalter çıkışında 380V okuyamıyorum ama şalter çıkışındaki her iki fazla da toprak arasında 225 V. okuyorum. Şalter arızalıydı. Değişince sorun kalmadı.
Şalter çıkışında fazlar arasında 380V okuyamadığıma göre en azından fazın biriyle toprak arasında da 225 V okuyamamam gerekmiyor mu? Çıkışta 380V yoksa nasıl oluyor da her iki fazla toprak arasında 225 V okunuyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
2 faz bir toprak giren makinada şalter girişinde 2 faz arası 380V. okuyorum. Şalter çıkışında 380V okuyamıyorum ama şalter çıkışındaki her iki fazla da toprak arasında 225 V. okuyorum. Şalter arızalıydı. Değişince sorun kalmadı.
Şalter çıkışında fazlar arasında 380V okuyamadığıma göre en azından fazın biriyle toprak arasında da 225 V okuyamamam gerekmiyor mu? Çıkışta 380V yoksa nasıl oluyor da her iki fazla toprak arasında 225 V okunuyor.

Nasıl bir şalter bu iki fazlı mı ? makina ne makinası 2 faz ile mi çalışıyor ?

sevgili kardeşim bazı tmş de çıkış gösterimi olmuyor fakat yinede faz toprak arası 220v görebilirsin bu benimde başıma geldi aynen değiştirince sorun kalmadı.

TMŞ ler arızalandığında bazen fazın birisinin girişle bağlantısı kopar ve çıkıştaki yan faza kaynak olur. (budurum genelde şalterin içinde çıkış tarafında faz faz kısa devresi oluştuğunda gerçekleşir) Bu durumda şaltere örneğin R_S fazı girer. R-R veya S-S fazı olarak çıkar.

Bir diğer mesele ölçüm hatasıdır . Arızalı şalteri kontrol ederken yükü tamamen devreden çıkarmak gerekir. Bunu yapmazsanız. Şalterin bir fazı arızalanıp enerjiyi ayırdığında sağlam olan fazdaki enerji yük üzerinden dolaşarak şaltrin arızalı olan kutbunun alt kontağına gelir.

Her iki durumdada alt kutuplar aynı fazda olacağı için . Kutuplar arasında gerilim okuyamaz ama her iki kutupla toprak arasında faz toprak gerilimini okursunuz.

Bence siz yanlışlıkla yükü ayırmadan ölçüm yaptınız.

Kolay gelsin....

kolay gelsin arkadaşlar bi sorum olacak.380v un 3 faz olduğunu biliyorum 220 v unda tek faz olduğunu biliyorum peki 154kv veya 34,5kv tek fazmı 3 fazlımı bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ler

benim öğrenmek istediğim üç fazlımı tek fazlımıdır

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri