Gerilim Düşerse Akım Artar mı?

neyse sonunda herkes bir sonuca varmış artık. omik veya değil yük yüktür. Yük ile besleme kaynağı arasında başka bir araç yok ise (regülatör gibi) besleme gerilimi düştüğünde de akımıda düşecektir. ama arada regülatör olsaydı yükün durumu besleme gerilimi değişmeyeceğinden akımıda değişmeyecekti ama regülatörün girişten çektiği akım değişecekti. o zaman da bu konuda "güç sabittir" ibaresini kullana arkadaşların dedikleri daha çok anlam kazanacaktır. ama bu basit bir soba.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar herkes hemen hemen aynı şeyleri söylemiş
ama ben daha sayacın gücümü akımı mı yazdığını anlayamadım
yani güçle akım nasıl orantılı sayaçta akım fazlalaşırsa sayaç daha çok yazıyor

o zaman 220v 3000w bir alıcımı sayaçta daha çok yazar?
yoksa 190v 3000w bir alıcımı sayaçta daha çok yazar?

...sayacın gücümü akımı mı yazdığını ...

Soru değişti . :rolleyes:

Ben sorayım , 1 kilo demir mi ağırdır 1 kilo pamuk mu ?
190 Volt da 3000 Watt "GÜÇ" çeken bir yükü , 220 Voltluk şebekeye bağlamak için kimden izin aldınız ?
220 Volt da 3000 Watt "GÜÇ" çeken bir alıcıyı 190 Volt ile kandırmeya utanmıyormusunuz ?
Ehh bu durumda o da sizi kandıracak ve taahhüt ettiği "GÜCÜ" size vermemekde haklı olacaktır.

Elektrik sayaçları ölçü alatleridir.Tıpkı Ohmmetre Voltmetre Ampermetre gibi.
Sisteme Ampermetre ve Voltmetre bağlı olsa idi değerleri okuyup çarpıp bulurdunuz.
Size bir ödev verseler ,bu işde bizi uğraştırma ,öyle bir şey yapki bakınca çarpımın sonucunu doğrudan görelim.
Diskin dönüşünü sadece akım değilde gücün değişimine göre etkilemeniz yeterli olacaktır deyip hem akım hemde gerilim bobini ekleyip birazda geometrik şekil(elektromagnetik alanlar için) çalışsa idiniz problemi çözmüş olacaktınız.Tabii bu eski mekanikler için.
Yenilerde iş kolay.Sayacın içerisine bir akım sensörü(Ampermetre için) birde gerilim ölçer (genelde gerilim bölücü-bir kaç direnç diyot filan) yerleştirirdik ve bunlardan aldığımız değerleri "çarpardık".Çarpma işlemini ya opamp(operasyonel amplifikatör) ya da lojik devre elemanları ile yapardık.Hatta programlanabilen bir eleman hem çarpar hem göstergeye yazardı.

Özet :
Güç doğrudan ölçülebilen bir büyüklük değil.
Akım değiştirmek elimizde değil.
"Güç sabit" yanlış bir tanımdır.
Akım ve gerilim birbirinde bağımsız düşünülemez.(tıpkı canlılar gibi=erkek+dişi)
P değeri diğer iki sayının çarpımıdır.Bu sayılar akım ve direnç değeridir(P=I*I*R).
Direnç örneğimizde sabittir.
Gerilim şebekedir ve değişiminden dağıtıcı sorumludur.(U=R*I)
P=U*I denklemi oluşturan değerlerin sağ tarafı bizim elimizde iken sol tarafı matematiğin dayatmasıdır.:rolleyes:
Gerilim düşümü sadece ohmik yüklerde değil tüm yük çeşitlerinde güç düşümüne sebep olur.

Son düzenleme:
P=U*I denklemine göre düşünürsek demekki gerilim veya akım düştüğünde güçte düşer yani güç burda sabit değildir
yani sayacın dönüşünü güç ve amper belirler eee amperde güce göre olur onu biz kendi kafamıza göre ayarlayamayız ama güç değişebilir yani farklı güçlerde olan alıcılar denenebilir bunların çektikleri amperler değişmez ama akım düşerse bu arada güçte düşmüş olur ve sayacın sarfiyatı da düşer

P=U*I denklemine göre düşünürsek demekki gerilim veya akım düştüğünde güçte düşer yani güç burda sabit değildir
yani sayacın dönüşünü güç ve amper belirler eee amperde güce göre olur onu biz kendi kafamıza göre ayarlayamayız ama güç değişebilir yani farklı güçlerde olan alıcılar denenebilir bunların çektikleri amperler değişmez ama akım düşerse bu arada güçte düşmüş olur ve sayacın sarfiyatı da düşer

Arkadaşım sanıyorum buna benzer bir yorumu geçtiğim günler yada gecelerde yapmıştım. MUSALLIM arkadaşımızda tam anlamıyla. ki ben de de iyi ve açıkca yazmış.

daha önce yazmış olduğum yazı aşağıdadır.
Arkadaşım Şebeke gerili (220VAC) düştüğünde elektrik saatinde daha az yazacak ama senin UFO da 3000W' tan daha az güç verecektir. Yani Einstein'in dediği gibi "ENERJİ HARCAMADAN HİÇ BİRŞEY YOKTAN VAREDİLEMEZ, VARDAN YOK EDİLEMEZ"

Son düzenleme:
arkadaşım herkes kendi fikrini paylaşmış hem mesajları biraz daha dikkatli okursan hepsinin birbirine çok yakın cevaplar olduğunu görürsün

Gerekli açıklamayı yapmış arkadaşlar
Ufo ve benzeri cihaz rezistansları çalışacağı gerilime göre seçilmiştir. İçindeki rezistan 220V a göredir voltajı düşürürse cihazdan 3000w lık ısı alamazsın.
Uzun lafın kısası akım düşer güç-akım karesi olarak değişir.

güç formülü yanılmıyorsam P=V*I diye biliyordum ama akım=I ise neden karesini alıyoruz ve ne işe yarıyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,007
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri