Gerilim Dalgalanmalarında Klimanın Kendisini Korumaya Alması..

kemalbnc

Üye
İyi günler herkese. Gerilim dalgalanmalarında klimaların kendisini korumaya alması gibi bir durum var mı? UPS odamızda salon tipi klimamız ara sıra durmuş oluyor. Yetkili servis ise bir gerilim yükselmelerinde klimanın kendisini korumaya alabileceğini ondan dolayı kapanıyor olabileceğini söyledi. Doğruluk payı var mıdır? İyi çalışmalar..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
salon tip klimalarda faz koruma rölesi var fazlardan herhangi birinde anormallik olduğunda geçici olarak devre dışı kalıp daha sonra düzeldiğinde tekrar devreye girmesi lazım klimanızda auto resart özelliği aktifse tamamen kapanma problemi yaşamamanız gerekiyor.

tekrar devreye girmiyor durduktan sonra. belki de o özellik varsa bile aktif edilmemiş olabilir. Cevabınız için teşekkür ederim..

klima rölesini bence kontrol ettirin role devreden cıkarıp kapattıyor anladıgım kadarı ile tekrar devreye otomatik alma yerine sizin açmanızı bekliyor

Merhabalar,
klimanızın markasaını bilmiyorum ancak işlerini yaptığımız işletmelerin bazılarında da gerilim dalgalanma sorunu olduğu halde klimanın kendini komple kapaması gibi bir sorun yaşamıyoruz.kontrol kartları üzerinde ki smps tip beslemeler 180VAC ye kadar çalışabiliyor,bazı işletmelerde sabit gerilim 200VAC ama sorun yaşamıyoruz.faz yönü değişmelerinde zaten faz koruma rolesi gerekli korumayı sağlıyor,böyle durumlarda ise dış ünite sussa bile iç ünite üzerindeki kontrol paneli ve klima çalışmaya devam eder.faz yönünde kendi kendine değişip düzelme olasılığı ise bence sıfırdır bu zamana kadar hiç yaşamadım.siz klimanızın güç ve kontrol kartı üzerinde bulunan kompanenetlerin plaketlerine baktırın büyük ihtimalle soğuk lehim olabilir,tuşlarda korozyon oluşabilir.tam marka ve model söylemiş olsaydınız en azından daha net fikir verebilirdim.

kolay gelsin

merhaba, ben klima arızacılığından anlamam ancak hazır klima ups odasındaysa klima beslemenizi ups ye baglasanız daha iyi olmaz mı? hem klimayı da korumus olursunuz.ups nın gucu kaldırırmı? onuda dusunmek lazım. kolay gelsin.

merhaba, ben klima arızacılığından anlamam ancak hazır klima ups odasındaysa klima beslemenizi ups ye baglasanız daha iyi olmaz mı? hem klimayı da korumus olursunuz.ups nın gucu kaldırırmı? onuda dusunmek lazım. kolay gelsin.

ups'i nasıl korumayı düşünüyorsun?

ups ler kendilerini koruma yeteneğine sahipler diye biliyorum.belli bir voltajın ustune ve/veya altına dustugunde sebekeyı kesıp akuden sıstemı koruyorlar.smart ups ler sebeke voltajı yuksek geldıgınde dusuruyor dusuk geldıgınde yukseltıyor.

ups ler kendilerini koruma yeteneğine sahipler diye biliyorum.belli bir voltajın ustune ve/veya altına dustugunde sebekeyı kesıp akuden sıstemı koruyorlar.smart ups ler sebeke voltajı yuksek geldıgınde dusuruyor dusuk geldıgınde yukseltıyor.

Yanlış biliyorsun! şebekedeki güç sorunlarından ups'ler de etkilenir.ups bir devre koruma elamanı değildir.Görevi bellidir bunların...Bir süre daha kesintisiz güç sağlamak. Eğer gerçekten koruma yapsaydı şebekedeki güç sorunlarında öncelikle kendi devrelerini koruyabilecek donanıma sahip olurlar ve bakıma-onarıma da ihtiyaç duymazlardı.

Bu olayı elektrikçi arkadaşa sordum o da ups'e bağlı klimanın etkilenmeyeceğini söylüyor.Her ne kadar ups bağlı klima olmasa da...

Forum istatistikleri

Konular
128,855
Kullanıcılar
450,961
Son üye
Hikmetfurkan

Yeni konular

Geri