Gerilim yükseltme

inndream

Üye
Arkadaşlar merhaba hobilerim gereği doğa aktivitelerinde çokca sık bulunmaktayım genelde kamp malzemelerimi bisikletime yükler canım nereye isterse planlı plansız gider gezerim gelelim konunun özüne bu kamp esnasında çoğu zaman doğada olduğum için bisikletimi kilitleyebileceğim bir direk ağaç gibi yerler bulamadığımda gece uyurken aklım hep bisiklette kalıyor ben diyorumki bir elektronik kart yapsam sizin vereceğiniz bir devre ile 12V./7A. Bir kuru tip aküyü o karta bağlasam kartın çıkış voltajı yüksek 18.000 V. gibi vs. olsa adamı (hırsızı) yada yabani hayvanları bayıltacak seviyede sonra ben çadırımın bisikletiminde içinde kalacak şekilde 4 köşesine tahta kazık çaksam/saplasam ve bu direklere misina inceliğinde çelik tel gersem ve kartın çıkış voltajını bu tellere bağlasam süper bir çözüm olur diye düşünüyorum bana bu şekilde bir kart elektronik devre önerebilirmisiniz birde inverter/conventer devreleri sistem üzerinde çalışan bir alıcı olmasa bile akım çeker diye biliyorum benim aklımdaki sistem voltaj çıkışı verecek ama çıkışa birisi yada bir hayvan temas ederse akım geçsin aksi takdirde 7a lik bir akü sabah kadar biter diye düşünüyorum fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum

Nasıl bir alarm devresi aklıma şey geliyo bu hırsız alarmlarının dış sirenlerinde flaşör vardı fotoğraf makinalarımdaki flaş ile aynı ampul/lamba vardı içerisinde ve çok yüksek voltaj ile çalışıyordu o geldi aklıma şimdi birden ama voltaj tamamen sembolik 50 v gerilim hırsızın varsayımla konuşuyorum pantolonundan (ayağı takıldığı zaman) tenine temas etmeyip gerilime maruz kalamaz diye düşünüyorum

Fikrinizi begenmemekle birlikte dusundugunuz seyin haziri var. Elektrikli cit sistemleri diye arama yapin. 12 v aku beslemesi ile calisiyorlar ama oyle ufak birsey degil. Olamaz zaten icinde trafo filan olmak zorunda.

Onur bey amacım güvenlik bunun neresini beğenmediniz anlamadım farklı bir niyetim olsa silah taşırım yanımda ;-)

Onur bey amacım güvenlik bunun neresini beğenmediniz anlamadım farklı bir niyetim olsa silah taşırım yanımda ;-)
Tehlikeli oldugu icin veya zarar verecegi icin begenmedim demedim. Zaten o bayiltma mevzusunu unut. 18000 volt dahi olsa verecegi akim mili amper seviyesinde olacagi icin bayilma filan olmaz. Sert bi refleksle biraz hirpalar hepsi bu.

Siz hiç hem el feneri hemde elektroshok olan aletleri (eminönünde 20 liraya satıyorlar) bir canlı üzerinde denedinizmi???

Sadece hırpalıyacağını düşünüyorsanız kendi üzerinizde bir deneyin derim hatırlatma amacım zarar vermek yada öldürmek değil güvenlik

Arkadaşlar a katılıyorum gerilimle ugraşacanıza ses ikazlı basit bir devre işinizi görür gerilimli bir güvenlik istiyor sanız bir sistem şeması yollayabilir im 50 v civarında