GES tesisi akşam saatlerinde kapasitif çekiş

akarsu07

Üye
Merhaba,

960 kw gücünde tamamen satışlı GES tesisimizde akşam saatlerinde günlük 70 kvar gücünde kapasitif çekiş görüyoruz. Aktif güç ise 7 kw civarında. GES panosunda sabit 15 kvar gücünde kondansatörümüz var. Bu kapasitif çekişi düşürmek için ne yapabiliriz. Görüntüde 1 günlük üretim ve tüketimler mevcut.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    237.3 KB · Görüntüleme: 9
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kompanzasyon röleniz GES tipmi ? Kontrol OG / AG ?

Kompanzasyon yok. sabit kondansatör var sadece

GES tipi ( tercihen OG den ) kompanzasyon ( SVC li ) kurmak zorunluluğunuz var.Gelgeç çözüm olmaz.Daha önce bu konularla ilgilenmiş iyi bir elektrikçi bulunuz.

Ekli dosyalar

• GES.pdf
    64.8 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Ceza sınırlarına sayacınız giriyor mu? Bir aylık elektrik satım periyodunda. Reaktif ceza ödüyor musunuz? Yada sayacınız çift yönlü muhakkak. Yani kapasitif/aktif ve endüktif/aktif oranlarınız cezai sınırlara giriyor mu? Bu konudaki mevzuat hükümleri nedir? Normalde tüketici sayaçlarında 50 KVA kurulu gücü aşarsa endüktif/aktif % 20 yi, kapasitif/aktif % 15 i aşmamalıdır. Sizde bu durum nasıl?

Ceza sınırlarına sayacınız giriyor mu? Bir aylık elektrik satım periyodunda. Reaktif ceza ödüyor musunuz? Yada sayacınız çift yönlü muhakkak. Yani kapasitif/aktif ve endüktif/aktif oranlarınız cezai sınırlara giriyor mu? Bu konudaki mevzuat hükümleri nedir? Normalde tüketici sayaçlarında 50 KVA kurulu gücü aşarsa endüktif/aktif % 20 yi, kapasitif/aktif % 15 i aşmamalıdır. Sizde bu durum nasıl?
bildiğim kadarıyla ceza oranları hem veriş de hemde çekiş de geçerli. Fatura henüz gelmedi bu ay devreye aldık. OSOS sisteminde izleme yapıyorum. Veriş yaparken yani üretim de sıkıntı yok %4 gibi bir oran çıkıyor. Ama çekiş kısmında yani üretim yokken mesela herhangi bir saatte aktif güç 1,26 kw iken kapasitif çekiş 7,56 kvar seviyesinde buda yaklaşık %600'e varıyor. Mevzuat olarak GES'ler için bir zorunluluk olmadığını biliyorum.

Kacınılmaz olarak cezaya girme ihtimaliniz var, sayın @fahri yetiş üstadımın 4. mesajda yazdıklarını kısa sürede uygulamanız sizin yararınıza olur, kolaylıklar.

Son düzenleme:
Sorunlar ! başlamadaan,fazla gecikmedeen,bir an önce.Korkunun ecele faydası yok.

Forum istatistikleri

Konular
129,196
Kullanıcılar
451,557
Son üye
sait81

Yeni konular

Geri