H-SVC: Reaktör Sürücülü Kompanzasyon denemesi.

Huzur Otomasyon'u tebrik ederim. Ve çalışmalar ile ilgili gelişmeleri bizimle paylaşırlarsa memnun olurum.Özellikle video kayıtlarında sistemin çalışmasını görüntüler ile beraber sözlü olarak anlatırlarsa daha iyi anlayabiliriz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yorumlarınız için teşekkür ederiz.
Gelişmeler oldukça paylaşımımız devam edecek.
H-SVC cihazımız hazır olmadığından cihazın kullanımı ile ilgili bilgi veremiyoruz. hazır olduğunda bütün detayları paylaşacağız.

Forumumuzdan takip etmiş olduğum Grup Arge dizaynı SVC 12C-3L ve reaktör sürücülü kompanzasyon uygulamasını yapma ve tanıma imkanım oldu.Çok güzel bir çözüm.Grup Argecileri kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Bencede iyi bir buluş,umarım seri üretime bir an evel geçer ve fiyatları makul bir seviyeye erken çekersiniz.

Sn.Ali29,bende kutluyorum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.Sizin anlattığınız özelliklerde bir ürün ALRON firmasının AKILLI RED ürünü ile aynı ,ben sizinkinin daha hesaplı olmasını bekliyorum.

Yorumlar için teşekkürler..
Cihazımızın son testleri yapılmaktadır.
H_SVC Cihazımız için bir kullanma kılavuzu hazırlıyoruz hazır olduğunda burada paylaşacağız.
Amacımız yaptığımız cihazın kullanıcı dostu olması.
Yorumlardan anladığıma göre fiyat konusu ön planda. Fiyatı düşürmek için büyük çaba harcıyoruz.

Merhabalar.
Tüm değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.
Bu işi Ali29 arkadaşımla birlikte yürütüyoruz. Değerlendirmeleri okuyunca bende bir ilave getirmek istedim.
Öncelikle bahsi gecen cihaz, bir buluş değil. Büyük güçlü ark ocaklarında ve başka fabriklarda orta gerilim seviyelerinde svc veya filiker kompanzasyon adı altında zaten uzun zamandır kullanılıyor. ALi29 arkadaşımla birlikte böyle bir ünitede bir süre çalıştık. Sisteme yakınlığımız ordan geliyor.

Küçük güçlerde ve alçak gerilimlerde de bazı firmalar üretiyorlar. Bizim üretme gayreti içinde olduğumuz cihaz ise hiç bir firmayla bağlantılı değil. Ancak doğal benzerlikler haliyle olabilir bir şey diyemeyeceğim. O cihazları bende gördüm ve inceledim muhakkak. Kendi cihazımız, tamamen mevcut piyasa şartları ve sistemlerine bakarak oluşan fikirlerle tasarladığımız niteliklerdedir. Sanırım bu hususta epey yol katettik. Yine sorularınızı bekleriz.

Huzur Otomasyon'u tebrik ederim. Ve çalışmalar ile ilgili gelişmeleri bizimle paylaşırlarsa memnun olurum.Özellikle video kayıtlarında sistemin çalışmasını görüntüler ile beraber sözlü olarak anlatırlarsa daha iyi anlayabiliriz.

aynen katılıyorum

Sorulara cevap mahiyetinde bilinen bazı şeyleri tekrar etemek isyiorum.
İşletmelerin mevcut kurulu kademeli kompanzasyon sistemleri, kapasitesi(Reaktif güç) bakımından çoğunlukla yeterli.
Fakat performansında sıkıntılar yaşanıyor.
En önemli faktör kandansatörle ilgilidir. Anahtarlanması ve kapasitesinin değiştirilmesi zordur.

Kompanzasyonla ilgili İki yöntemden bahsedersek.
1-Kompanzasyon olmayan bir işletmede anlık çekilen yük, fazla indüktif yönündedir.
Bunu karşılamak için değişgen anlık kapasitif yüke ihtiyaç vardır.
2-İşletmenin ihtiyaç duyacağı maksimum kapasitif yük sistme sabit bağlanırsa, bu kez anlık çekilen yük, fazla kapasitif yönündedir.
Bunu karşılamak için değişgen anlık indüktif yüke ihtiyaç vardır.

SVC sistemi 2. yöntemi kullanmaktadır.
SVC anlık indüktif yük ayarlayıcı içerir.
Bir Kompanzasyondaki kondansatörlerin toplamı 100 kvar ise buna 100 kvar'lık svc kurmak tabi çok pahalı olur.
Bunun yerine mevcut kompanzasyonun bölümlenmiş 1 yada 2 kademesine denk gelen gücde svc kurulması daha avantajlıdır.

Çoğu denemeler göstermiştirki
- İşletmelerin yükleri imkan ölçüsünde fazlara eşit dağıtılmaya çalışılırsa
- Mevcut kopmanzasyonun reaktif güç kontrol rolesi 3 fazıda ölçer olursa
- Mevcut kopmanzasyonun kademeler arası kapasitesi, işletme hareketliliğine bakılarak iyi seçilmişse
Çok daha küçük kapasitelerde SVC kullanımı mümkün olmaktadır.

H-SVC cihazı normalde testleri tamamlanmış vaziyette. Güzel bir özelliği, reaktif oranları takip ederek oluşabilecek aksamalarda erken uyarı sayesinde, endeks takibinden kurtarması. H-SVC Cihazla ilgi bilgiyi yine ilave edeceğiz.

Son düzenleme:
SVC harmonik oluşturur mu? 50 tane firmada SVC uygulaması var ve bir trafodan beslenmekte bu durumda sabah iş başlamasında ve akşam paydosta harmonik oluşur mu?

Bu işi yapan firmalar açıklarsa sevinirim.

Nedeni EPDK Harmonikte %10 sınırlamasını getireceğidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,822
Kullanıcılar
450,911
Son üye
fatih41311

Yeni konular

Geri