Halihazırdaki 11kw lik pompaya zaman saati ekleme

militany

Üye
Selamlar,

Halihazırda 3 fazlı 11kwlik bir pompamız var. Yıldız-üçgen sistemle çalışıyor. Şimdi ben bu motora zaman saati ekleyip sistemi otomatik sulamaya çevirmek istiyorum. 2 adet panomuz var. Motor panosu ve ana pano. Aralarında 200metreye yakın mesafe var. Ana panoda gerilim hattı ve sigortalar var. 2. pano da ise kontaktör sistemi var.

Ana panoya astronomik saat sistemi ekleyip 2. pano girişine versem olur mu? İlk panoda zaman sistemini ayarlayıp seri olarak ikinci panoya giriş vereceğim. İkinci panoda yıldız-üçgen devresi çalışacak. Bu mantıkta hata var mıdır? Dereye mesafe olduğundan bu sistemi ana panoda yapmak istiyorum. Bir de zaman saati öneriniz nedir? Bu motora ne gider tam olarak?

Her türlü bağlantıyı, sistemi yapabilirim ama ne yazık ki daha önce stajlarımda sisteme göre parça alıp tasarlamadım. O yüzden sisteme hangi saat takılır bilmiyorum. Özellikle astronomik saat seçiminde bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Ek olarak motor bilgisini ve 2. panonun resmini ekliyorum.

Teşekkürler.
WhatsApp Image 2024-06-09 at 19.32.31.jpeg
WhatsApp Image 2024-06-09 at 19.32.49.jpeg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Enteste,pil değişimi sorundur.

Ekli dosyalar

• astro1gps.pdf
    448.1 KB · Görüntüleme: 7
  • astro-3031.pdf
    812.8 KB · Görüntüleme: 4
  • astro2gps.pdf
    484.8 KB · Görüntüleme: 3
  • Sch. ASTRO.pdf
    514.5 KB · Görüntüleme: 3
  • Gr.ARGE.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 2
Hocam öneriniz için teşekkür ederim. Peki 16A yeterli midir bu sistem için?
Bir de düşündüğüm devre şemasına ne diyorsunuz? Mantıklı mı

-Kumanda devresi kontrol edileceği
için,6 amp.lik NO kontak yeterli,
-Start butonu kısadevre yapılıp,NO
kontak,kumanda sigortasının hemen
arkasından kumanda devresine gir-
melidir ,
-Kumanda sigortası B 6 olabilir,
-Her motor devresine,bundan 1 adet kullanılacak.

Son düzenleme:
-Kumanda devresi kontrol edileceği
için,6 amp.lik NO kontak yeterli,
-Start butonu kısadevre yapılıp,NO
kontak,kumanda sigortasının hemen
arkasından kumanda devresine gir-
melidir ,
-Kumanda sigortası B 6 olabilir,
-Her motor devresine,bundan 1 adet kullanılacak.
Çok teşekkürler

Resmini eklediğiniz panoya bağlı motor 11kw ise o termik uygun değil. motorunuzu korumaz
yanlış görmediysem 3ua59 25-40 termik var
zira kontaktörlerde büyük 37kw lık bu sorun değil ama maliyetli secim sonradan pompa büyütülmek için yapılmış olabilir.

Selamlar,

Halihazırda 3 fazlı 11kwlik bir pompamız var. Yıldız-üçgen sistemle çalışıyor. Şimdi ben bu motora zaman saati ekleyip sistemi otomatik sulamaya çevirmek istiyorum. 2 adet panomuz var. Motor panosu ve ana pano. Aralarında 200metreye yakın mesafe var. Ana panoda gerilim hattı ve sigortalar var. 2. pano da ise kontaktör sistemi var.

Ana panoya astronomik saat sistemi ekleyip 2. pano girişine versem olur mu? İlk panoda zaman sistemini ayarlayıp seri olarak ikinci panoya giriş vereceğim. İkinci panoda yıldız-üçgen devresi çalışacak. Bu mantıkta hata var mıdır? Dereye mesafe olduğundan bu sistemi ana panoda yapmak istiyorum. Bir de zaman saati öneriniz nedir? Bu motora ne gider tam olarak?

Her türlü bağlantıyı, sistemi yapabilirim ama ne yazık ki daha önce stajlarımda sisteme göre parça alıp tasarlamadım. O yüzden sisteme hangi saat takılır bilmiyorum. Özellikle astronomik saat seçiminde bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Ek olarak motor bilgisini ve 2. panonun resmini ekliyorum.

Teşekkürler.Ekli dosyayı görüntüle 108181Ekli dosyayı görüntüle 108182
Direkt marka model soruyorsaniz çok fazla var. Entes de olabilir astde . Sizin uygulama basit görünüyor, bakın ürünlere en basit olanları anlarsınız zaten.

Motora ne gider diye sormuşsunuz, bilgi amaçlı söylüyorum. Motorun etiketi vs önemli değil sonuçta siz bu zaman rolesini kumanda devresinde kullanacaksınız.. örneğin kumandaniz muhtemelen 220 v tur 24 değildir. Bu nedenle zaman rolesinin beslenmesinin 220v olması gerekir . Üzerinde haberleşme portları olan zaman roleleri de var ancak siz de böyle bir durum yok bu yüzden öyle bir şey satın almanıza gerek yok. Bu gözle bakarsanız seçimi çok hızlı yapabilirsiniz, geriye hangi marka alayım kaç para vereyim soruları kalır.

Direkt marka model soruyorsaniz çok fazla var. Entes de olabilir astde . Sizin uygulama basit görünüyor, bakın ürünlere en basit olanları anlarsınız zaten.

Motora ne gider diye sormuşsunuz, bilgi amaçlı söylüyorum. Motorun etiketi vs önemli değil sonuçta siz bu zaman rolesini kumanda devresinde kullanacaksınız.. örneğin kumandaniz muhtemelen 220 v tur 24 değildir. Bu nedenle zaman rolesinin beslenmesinin 220v olması gerekir . Üzerinde haberleşme portları olan zaman roleleri de var ancak siz de böyle bir durum yok bu yüzden öyle bir şey satın almanıza gerek yok. Bu gözle bakarsanız seçimi çok hızlı yapabilirsiniz, geriye hangi marka alayım kaç para vereyim soruları kalır.
Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Ben de öyle düşündüm ama yine de tecrübeli insanlara sorayım dedim.
Resmini eklediğiniz panoya bağlı motor 11kw ise o termik uygun değil. motorunuzu korumaz
yanlış görmediysem 3ua59 25-40 termik var
zira kontaktörlerde büyük 37kw lık bu sorun değil ama maliyetli secim sonradan pompa büyütülmek için yapılmış olabilir.
Hocam sistem ilk başta yanlış hatırlamıyorsam 17kwlık motor için toparlanılıyor belki daha büyük. Şebeke gerilimi yetmediği için 11kw alıyor bizimkiler. Fark ettiyseniz sigortalar da 60A lık. Termik deaktif sistemde. Dediğiniz gibi sistem daha güçlü bir motor için tasarlandı. Ama ne yazık ki kaldırmadı şebeke

Forum istatistikleri

Konular
128,739
Kullanıcılar
450,804
Son üye
berhunisalih

Yeni konular

Geri