Hangisi güçlü.

serdar1313

Üye
Elimde 1000watt lik bir .mutfak el blenderi motoru ve 500watt lik bir Flex (avuç taşlama) motoru var. 1000w yazan küçük ve hafif, 500w yazan daha büyük ve ağır.
Gerçek olarak hangisi daha fazla güç üretir.
Blender motorunun flexten daha güçlü olması pek inandırıcı gelmedi. Herhalde anlamadığım bir başka şey var.

güç dediğimiz şey bazı konumlarda görecelidir, aslında görecelide değil farklıdır. şimdi olaya iki pencereden bakalım, 1000 watt dediğimiz nane 1000 watta kadar mı tüketim yapıyor yoksa 1000 watta kadar mı tork/ güç üretiyor? aynı hesabı 500 watt amca içinde geçerli. aslında ikisi de tüketim gücünden bahsediyor. burada bizim anlamamız gerek üretilen verim/tork/iş gücüdür. güç simgesi evrensel olarak watt olduğu için, bizler büyük olanın daha güçlü olduğunu sanıyoruz. güç aslında üretilen iştir. devir sayısı, tükettiği enerji değildir.

Elimde 1000watt lik bir .mutfak el blenderi motoru ve 500watt lik bir Flex (avuç taşlama) motoru var. 1000w yazan küçük ve hafif, 500w yazan daha büyük ve ağır.
Gerçek olarak hangisi daha fazla güç üretir.
Blender motorunun flexten daha güçlü olması pek inandırıcı gelmedi. Herhalde anlamadığım bir başka şey var.
1000 wattlık olan güçlüdür. :)
P=F*V=U*I
P=güç watt
F=kuvvet newton
V=hız metre/saniye = 2pi*r*N
N=devir/saniye
r=yarıçap metre
U=voltaj
I=akım amper

Senin aklına güç denilince kuvvet geldiği için yanlış anlıyorsun.
Aynı güçte iki motor olsun hızı düşük olan daha kuvvetlidir.
F=P/V
Spiral taşlama motorunda motorun devir hızı dişliler ile düşürüldüğü için daha kuvvetlidir.
Dolaylı olarak torkda yüksek olur. tork=F*r yüksek olur.

1000 wattlık olan güçlüdür. :)
P=F*V=U*I
P=güç watt
F=kuvvet newton
V=hız metre/saniye = 2pi*r*N
N=devir/saniye
r=yarıçap metre
U=voltaj
I=akım amper

Senin aklına güç denilince kuvvet geldiği için yanlış anlıyorsun.
Aynı güçte iki motor olsun hızı düşük olan daha kuvvetlidir.
F=P/V
Spiral taşlama motorunda motorun devir hızı dişliler ile düşürüldüğü için daha kuvvetlidir.
Dolaylı olarak torkda yüksek olur. tork=F*r yüksek olur.
dedikleriniz baştan sona doğru, gerçi benim matematik bu konularda sıfıra yakın olduğu için 2+2=5 eder dersen de inanırım, çünkü bilmiyorum. burada iş gücü/verim önemli 500 wattlık flex / avuç taşlamanın yaptığı işle 1000 wattlık blenderın yaptığı işi karşılaştıramayız. dişli sistemleri nerdeyse her makine aksamında var ama yaptıkları iş önemli. bu aletlerin üzerlerindeki etiketler xxxx watt kadar enerji tüketir olarak hala kabul edemiyoruz. güç faktörü kullanımla doğru orantılıdır. 800 wattlık blenderı yaktım, kullanım süresi 20 dakikaydı. işin garibi 800 wattlık yarı profesyonel flex/ avuç taşlama ile sabahtan öğle yemeği molasına kadar nonstop / durmaksızın zımpara yaptım makineye hiç bir şey olmadı. (molalar sadece disk zımpara değişimdeydi) hadi gel şimdi işin içinden çık eş değer watt gücü yapılan işin biri püre yapmak, ki makine yandı (hayvan ben, zımpara yaparken yanmadı bu da yanmaz dedim) sabahtan öğle molasına kadar çalışan bir zımpara...
nerede 800 wattlık güç?
burada sadece yapılan işe göre güç tüketme ve iş görme konusu çooook esnek, tartışmak bile hatalı bence.

Blender motorları o kadar güçlü olmuyor. Yazan değer yanıltıcı.

Bende Schafer marka vardı, sözde 1000W. Motoru yanmış, zincir marketlerden aldığım ucuz bir marka blenderin motoruyla değiştirdim. Birebir aynı kodlu motor kullanmış ikisi de.

250-300W gibi bir gücü var bu motorların. 7912 kodlu motor.

https://power-motor.com/?product_131/HandBlenderMixer.html

https://www.directindustry.com/prod...industrial-co-ltd/product-223207-2284340.html
matematikte her şey mümkündür, yeter ki doğru (çıkara göre) formülü kullan. adam oturur devir dişli, falan, filan hesaba katar moto gücünü kağıt üzerinde 1000 watt olarak gösterir ama bak buradaki watt güç mü? tüketim mi? bilemezsin. kelime oyunlarıyla ben kendimi elektrik elektronik mühendisi gibi algılata bilirim değil mi? beni boş ver orta/lise 8 senede bitti.

Forum istatistikleri

Konular
129,035
Kullanıcılar
451,293
Son üye
EagleClaw

Yeni konular

Geri