harmonik filtre için

ahabu

Üye
merhaba arkadaşlar ben bilmediğim bir konuda bilgi almak istiyorum.bir fabrikaya yada işletmeye harmonik filtre takılması gerekiyor, bu harmonik filtreyi fabrikanın gücüne göre mi secmek lazım?(mesela 500 KVA) sadece çektiği akıma göre mi seçmek lazım (mesela 30 A lık ) bu konuda bıldıgı olan paylasırsa sevınırım saygılarımla.

mesala tekstil fabrikasına bi harmonik filtre takılacak ve trafo gücü 1250 kva

arkadaslar bende tez için araştırma yapıyorum harmonık fılte tasarlama krıterlerı ve malıyeti konusunda yardımcı olursanız cok sevınırım

ibrahim bey gonderebilirseniz çok sevinirim 20 msj olmadığı için ozelden msj yazamadım mail adresim omeryahsi@gmail şimdiden cok saolun..

Moderatör tarafında düzenlendi:
İki yöntem mevcut. ya kaynağı kesmeye çalışırsınız yada etkilenenleri korumaya çalışırsınız. Harmonik filtreyi, harmoniği yaratan cihazın çıkışına da takabilirsiniz etkilenen cihazların girişine de. Genellikle SCHAFFNER markasına rastlayacaksınız.

İlk yapmanız gereken iş tüm makineleriniz yükte çalışırken şemeke harmonik ölçümüdür bu ölçümde akım ve gerilim harmoniklerini seviyelerini tesbit edersiniz. Temel harmonik 50hZ. bu sizin Şebeke firakansınızdır 2.harmonik 100 hZ. 3 harmonik 150hZ. bu böyle devam eder . Ölçüm sonuçlarına göre enyüksek harmonikler için kondansatör ve reaktör degerlerini hesaplarsınız. Şebekeye bu gurupları bağlarsınz.

Merhaba Arkadaşlar.
Ben elektrik hattından internet kullanıyorum. laptopımın şarj aleti yan sanayi olduğu için sanırım prize taktığım zaman internet cihazım ile bağlantım kopuyor şarjdan çıkarıyorum geliyor. saate 1 nf lik capasity condansatör takmam gerektiği söylendi yaptım ama olmadı hattaki harmoniklenmeyi nasıl giderebilirim. yardımcı olurmusunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,961
Kullanıcılar
451,154
Son üye
sahin56

Yeni konular

Geri