hem kapasitif hemde rektif %60- %70 olurmu

efeler_elk

Üye
arkadaşlar küçük bir atölye 50kw kadar kurulu gücü var
kompzasyon yeni yapılmış
tek akımtrfolu entes reaktif kontrol rolesi var
röle paremetrelerinde anormallik yok
kompazasyonu yapıyor
ama hem kapasitif hemde reaktif te cezada
aynı anda ikiside cezaya girermi
hatta bu oranlarda yüksek
kompazasyonun yapıldığı yerle sayaçlar farklı yerde sayaçla 200 metre uzakta arada başka yük yok
yardımcı olursanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yüklerinizin cinsi ne ?Eğer,kaynak makinası,torna vs. gibi ise,klasik kompanzasyon tesisi ile
kompanzasyon yapma şansınız pek olmaz.Özel kompanzasyon yapmanız gerekir.

aşırı dengesiz yükleriniz varsa bahsettiğiniz değerler tek faz kontrollü rölelerin bulunduğu sistemlerde olabilir.
fahri yetiş beyin söylediklerinede aynen katılıyorum.
gir güç analizi yapın.faz güçlerini görün

Bahsettiğiniz sorunun çözümüne yönelik olarak,üç fazlı reaktif güç kontrol rölesi -ki bunun da tek faz ve üç faz kondansatörleri sırayla faz akım değerlerine göre seçerek devreye alan tipleri var- kullanmanızı öneririm.
Saygılar.

arkadasim size gunluk bazda en az 5 gun takip yapmanizi oneririm.bunun icin baslayacaginiz gunde aktif,induktif vede kapasatif degerleri kaydediniz.ertesi gun ayni degerleri yaklasik olarak ayni saatte alip oranlari hesaplayiniz boylelikle gunluk oran degisimleri bulabilirsiniz vede size nelerin ters gittigi hakkinda bilgi verebilir.ben tesisi kurduktan sonra bunu yaparak tesisin dogru isleyip islemedigini veya ongormedigim birseyin olup olmadigini boyle kontrol ediyorum.kolay gelsin

olur çünkü işletrmenizdeki yükler dsadece endüktif yükj olmayabilir birde bir çok neden varbunlar
rölenin özelliklleri
işletmedeki yüklerin özellikleri
sistem üzerindeki yüklerinin çalışma durumları
fazlar üzerindeki yüklerin dengesizliği
kesintisiz güç kaynakları
birde panonozdaki elmanlarının ömrü nasıl en son ne zaman kontrol edeldi
kondansatör lerin ömrü nasıl akım trafo su markası ne işletmenize uygun bir akım trafosumu bir de
hesaplamalarınızı gözden geçiriniz

Bahsettiğiniz sorunun çözümüne yönelik olarak,üç fazlı reaktif güç kontrol rölesi -ki bunun da tek faz ve üç faz kondansatörleri sırayla faz akım değerlerine göre seçerek devreye alan tipleri var- kullanmanızı öneririm.
Saygılar.
katılıyorum

ÜÇ FAZLI üç akımtrafolu röle kullanıp sisteme uygun monofaze komponzasyon yapmadan kurtaramazsınız.

*sayaçlar* dediğine göre sanırım atölye iki kısımdan oluşuyor ve her kısım ayrı sayaç kullanıyor ancak kompanzasyon tüm sistem için bir noktadan yapılıyor ve söylediğine göre rölenin tek fazdan değer alarak kompanzasyon yapmaya çalışması sorunun temelini oluşturmukta.
Atölye iki kısıma ayrılmış ve ayrı sayaçlar var ise;
1. Her iki kısım için ayrı ayrı kompanzasyon sistemi tasarlamanızı,
2. Üç faz RGK röle kullanmanızı,
3. Mevcut kompanzasyon sistemini gözden geçirmenizi ( Sabit c var mı?, kontaktörler sağlam ve çalışıyor mu?, c ler değerinde mi? değişmesi gerekenler var mı? vb. )
önerebilirim...
iyi çalışmalar...

panodaki kontaktörlre bak yapışık kontaktorlerin vardır sabah iş saati bitimine kadar indüktüf akşamdan sabaha kadar kapasitif yazar yapışık kondaktorun yoksa yukarıdaki arkadaşlar gerekeni yazmışlar onların dedikleri yolu izle

akım trafo uclarını kontrol et derim ben aynı şeyi yaşadım akım trafo uçları yanlış bağlıyken role kafayı yiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri