Hem Reaktif Hem Kapasitif Neden İlerler Bu Şekilde ?

deniztek

Üye
arkadaslar orta olceklı restaurant kompanze panosunda makel x5 2004 model role uc fazlı entes kullanılmıs bır arkadasın tavsıyesı uzerıne ugradım buyere sıralama aynen soyle c1 5kvar c2 5kvar c3 5kvar c4 2,5kvar c4 1,5 kvar c6 1,67 monofaz c7 1,67 monofaz c8 2,55 monofaz c9 2,55 monofaz c10 2,55 monofaz sıstemde cekılen guc her faz ıcın 4ve 6 a arası degısıyo hemen hemen esıt gıbı ama bı ara saatte 1 2 3 sıralaması 1,5 kvar lık kondansator devreye gırdıgınde 2no flas yaparken 1onunde cızgı belırdı sanırım sıstem bı elden gececek gıbı ama degerlı tavsıyelerınızı beklıyorum meslektas arkadaslarım tesekkur ederım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayın deniztek

Dediklerinizi tam olarak anlayamadım sanırım. İşletmenizde yükleriniz dengeli ise, daha önceden de çalışan bir sistem varsa, (istediğiniz reaktif oranlar) sonradan problemle karşılaştıysanız kondansatörlerin çektiği akımları kontrol ediniz, kondansatörün ömründe azalma olmuş olabilir.

röleye kondansatörleri yeniden tanıtmayı denediniz mi?
Röle ve kondansatör arızası dışında,hem endüktif ,hem kapasitif ilerliyorsa

1-hızlı değişen yükler olabilir.
2-Gündüz-gece dengesi değişkendir.Örneğin gündüz kapasitif yazar,gece ise lambalar devreye alındığında endüktif yazar.Tabii her iki durumda da,öncelikle röle ve kondansatörler elden geçirilmelidir.

Değerli Roboteknik tam anlayamamış ama ben hiç anlamadım. :)

Öncelikleşu notu düşmek istiyorum; güç, aktif ve reaktif olarak ikiye ayrılır. Kapasitif ve endüktif güçler reaktif gücün bileşenleridir. Yani "hem reaktif, hem kapasitif" olma durumu normaldir. Kapasitifse, endüktifse zaten reaktiftir.

Hem endüktif, hem kapasitif görünüyor demek istediyseniz durumun sürekliliği önemli değil midir? Reaktif güç rölesi, sistemi endüktif olarak algıladığında devreye kapasitif yük (kondansatör) alır, bu anda devredeki kondansatörlerin toplam gücü ihtiyaç duyulandan fazla ise güç rölesi cosfi değeri önüne - koyarak sistemi kapasitif gösterir. Bu durumda t ve C/k değerlerine bağlı olarak bir süre sonra bir grubu (genellikle ilk grubu) devreden çıkarmalıdır. Bundan sonra sistem normale dönemiyor, cosfi dengelenemiyor, devreye alma çıkarma durumu tekrarlanıyorsa grup güçleri fazla geliyor demektir. Bu durumda örneğin ilk grubun kapasitesi 5 kVAR'dan 2,5 kVAR'a düşürülebilir.

Hatam varsa arkadaşlar düzeltirler, ben anlayabildiğim kadarıyla bunu söyleyebilirim.

sorunu tam anlamadım son da ki kondansatörler monofaze ilk yazdıkların trifaze mi?
ayrıca kademe dağılımı çok ilginç verimli çalışıyorsa o ana kadar iyiymiş.

sistem gayet açık,
acilen bir güç analizi yapmanızı öneririz sisteminiz için, kademelerdeki kond. seçimlerinde hatalar var
vede sayın deniztek reaktif gücünde çektiği bir akımı vardır kapasitif gücünde çektiği bir akımı vardır. kompanzasyon sistemlerinde akımdan yola çıkarak sistemi analiz etmeyiniz

bencede kond. diziliminde bir hata var kondansatör dizilimlerini tekrar göden geçir derim

sn deniztek, çekilen güç her faz için 4-6 A ise (ölçümlemeler doğru ise) neden x/5 sayaç kullanılmış.Daha doğrusu neden kombi sayaç kullanılmış.Zira 10(60) aktif sayaç yeterlidi.Şayet belirtilen amperler doğru ise; talep gücünüzü düşürerek normal 10(60) aktif sayaç kullanmanızı tavsiye ederken;problemi mevcuttaki gibi çözmek istiyoruz diyorsanız,sistemi 9 kademe monofaz olarak düşünmenizde fayda var.3 adet 0.22 kvar monofaz( 1kvar trifaz dan elde edilir) 3 adet 0.33 kvar(1.5 kvar trifazdan elde edilir) ve 3 adet 0.5 kvar monofaz.Kalan üç kademeyi 2.5kvar,1.5kvar,1 kvar trifaz düşünmenizi önerebilirim.selametle

degerlı arkadaslarım vermıs oldugunuz bılgıler ıcın hepınıze cok tesekkur ederım bende olmazsa guc analızı yapıp sıstemı normal olarak kompanzeden cıkarmayı dusunuyorum bu aksam tekrar olcum yapıcam

slm kardeş öncelikle fazlar dengelimi bir bak gece gündüz hafta içi ve sonu yükler değişken olduğundan dolayı kompanzasyon doğru yapılmamış bu nedenle kompanzasyonu gözden geçir

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri