Her derde deva röle

Her derde deva röle olmaz, her derde deva sistem olur.
Tesisin gereksinimlerine uygun sistem en doğru sistemdir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dostum ben yeni bir kompanzasyon panosu kurdum ENTES kulandım tavsiye edirim

Her derde deva röle olmaz, her derde deva sistem olur.
Tesisin gereksinimlerine uygun sistem en doğru sistemdir.
Bu konuda sonuna kadar haklısınız. benim bu konuyu açmamdaki asıl maksat da zaten budur. Yoksa şu marka iyidir ,yok efendim şu marka beş para etmez şeklindeki yorumlara yol vermek değil.Her rolenın kendine has , o roleyi diğerlerinden ayıran özelliği var mı? varsa bunu nasıl değerlendirebiliriz, bu konuları öğrendiğimiz, kullanırken farkına vardığımız bunun gibi püf noktalarını paylaşarak Analizör kardeşimin dediği her derde deva sistemi kurmak.Doğru ilacı doğru hastalığa kullanmak zorundayız Çünkü yüzümüzde çıkan sivilceleleri tedavi için kullanılan bir ilaç , saç dökülmesine sebep olabiliyor. Çok kısa surelı olarak kondansatorleri devreye alıp çıkarma özelliğini artı olarak saydığımız Tense'yi doğru kullanmaz; devreden çıkardığı kondansatore alternatif olarak başka bir kondansator bulundurmaz ve tekrar devreye alma zamanını kısarsak çok kısa bir surede bir kaç kontaktorumuz arıza yapar ve tense ne kadar iyi bir role olsa da kondansatorlerimiz arıza yaptığından bize bir faydasının olmadığını reaktif bedel ödediğimizde görmüş oluruz.
Amacımız bu olsun bence . A rolesini şu durumlarda kullanabiliriz avantajları şunlardır ama şu konulara dikkat etmezsek şu şekilde zaralarını görürüz gibi tecrubeden kaynaklanan bilgileri paylaşmak.
Rolelerin kullanma kılavuzları ve tanıtım broşürleri " rolemiz şu şu konularda işinize yaramaz veya sizin için çok önemli olan A B C gibi değerleri ölçmez veya ölçsede size göstermez " gibi konuları içermez. Daha çok, artık bir çok rolede olmazssa olmaz özellikleri sanki yeni bir özellikmiş gibi yeni kelimelerle farklı anlatımlarla , grafiklerle gösrererek reklam yapmaya çalışılıyor.Biz bunu yapalım işte. soruna gore role tavsıye edelim artılarını eksilerini sahada uygulamada öğrendiğimiz kılavuzlarda yazmayan konuları da paylaşalım

Arkadaşlar merhaba. Biz işletmemizde 2 adet entes RG3 kullanıyoruz fonksiyonlarından çok mennunuz. Ancak bir 3 ncü yere de kompanzasyon yapmamız gerekti ve röleyi aldık. Panoyu kurduk ve monte ettik. Şöyle bir sorunla karşılaşıtk. Katalogda 0.02 kVAR dan itibaren kondansatörler tanıtılabilri derken. Biz uygulamada 150 Varlık kondansatörlerimizi 400 Var olarak gördüğünü farkettik. Manuel olarak girmek istediğimiz de 400 Var dan KÜÇÜK DEĞER GİREMEDİĞİMİZ GÖRDÜK. Sonuçta sisteme, örneğin 170 Var lık reaktif yük girdiğinde röle minimum 400 Var olarak tanıdığından dolayı, bu reaktif yükü kompanse etmiyor. İç ihtiyaç tükemtimiz düşük olmasından dolayı 150 Var lık yük aylık olarak en az 50 ytl cezaya girmemize neden oluyor. Bunu daha sonra farkettik ki akım çarpanımız 20 idi ve rölenin Minimum tanıdığı kondansatör gücü de 0,4 kVAR idi. Nedeni ise çarpanla 0.02 kVAR I ÇARTIĞIMIZ DA ÇIKAN SONUÇTU. Yani 20x0.02=0,4 kVAR. O yüzden Röleye 0,1-0,2-0,3 kVAR LIK Kondansatörleri 0,4 kVAR GÖRMESİ iŞİMİZE TAŞ KOYDU VE RÖLE ELİMDE PATLADI MALESEF. İnşaalah anlatabilmişimdir sorunumumu. Bu durumda kandırılmış oluyorum sanki 0,02 kvar görebilir derken en 0,4 kvar görüyor ve benim işime yaramıyor. Ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

...Katalogda 0.02 kVAR dan itibaren kondansatörler tanıtılabilri derken...

Sn. ibrahim_gurx Katalogde bu nerede yazıyor?

...İç ihtiyaç tükemtimiz düşük olmasından dolayı 150 Var lık yük aylık olarak en az 50 ytl cezaya girmemize neden oluyor...

150VAr=0,15kVAr, günde 24 saat, ayda 30 gün çalışsa:
0,15x24x30=108kVArh eder.
Reaktif indüktif ceza oranı aşıldığında bunun birim fiyatı 9,239 kr/kVAr'dır.
Yani 108x0,09239=9,98TL+vergiler kadar eder.
Tedaş 2009 nisan tarifeleri için bakınız: http://www.tedas.gov.tr/tarifeler_xls/2009_trf/tarife_01_04_2009.xls

...Nedeni ise çarpanla 0.02 kVAR I ÇARTIĞIMIZ DA ÇIKAN SONUÇTU. Yani 20x0.02=0,4 kVAR...

0,02 nedir?
Rölenin kataloktaki minimun algılama akımı 0,050A olarak görünür.
Yani 0,050x20=1A o da yaklşık 700VAr trifaze kondansatör eder. Ama uygulamada daha düşük kondansatörleri tanıdığını da gördüm. Bu 50mA olayı tam net değil gibi...

Arkadaşlar yanlış anlaşıldım yada derdimi anlatamadığımı düşünüyorum bu yüzden de herkes ten özür diliyorum. Entes ten de özür diliyorum. Cevap yazan arkadaşların da ilgisi için teşekkür ediyorum. Sorunum çözüldü. ŞÖYLEKİ; Röle 150 varlık kondansatörü, 400 Var olarak, görse bile aslında 150 var lık kompanse edebiliyormuş. 1 hafta uğraştık olmamıştı ama dün kompanse etmeye başladı. O yüzden Entes yine yanıltmadı beni ve Ben de Entes i ve entes gibi türk mühendis ya işçisinin ürünlerine hayranım.

önmli olan en geç yapılan hatadan dönmektir ne demek burda herkes yanlış yapar ama buralarda sorunlar büyür ve çözülür

Her derde deva olacak reaktif güç kontrol rolesi tasarlayalım diye düşünürsek ve bunu mevcut reaktif güç kontrol rolelerinin herbirini diğerinden ayıran güzel özelliklerini paylaşarak foruma aktarırsak sonuçta nasıl bir role ortaya çıkar, çok merak ediyorum...

Ben örnek olarak;
Entes'in ekranını ve üç fazı aynı anda gözlemleme özelliğini
Kael'in pratik kullanımını ve kademeleri çabuk tanıma özelliğini
Tense'nin güç kayıt ve analiz özelliğini
Kullanmadım ama var olduğunu biliyorum, Gepa'nın günlük kondansator güçlerini test özelliğini
bir arada bulabileceğim bir role isterdim. Buna sizin de ilave edeceğiniz özellikler mutlaka vardır

Klemsan Reaktif Güç Kontrol rölesi REMO-Q da bu bahsetmiş olduğunuz tüm özellikler mevcuttur. 3 faz ve 1 faz kompanzasyona olanak tanıyor. Lcd grafik ekran ve Türkçe menüsü sayesinde kolay programlama ve 3 fazı aynı anda ekranda gösterebilme özelliği. Aynı zamanda Enerji Analizörü gibi kullanlabilir. Yani sistemde REMO-Q varken ekstra enerji analizörü bağlamanıza gerek yoktur. şebekeyle ilgili tüm değerleri izleyebiliyorsunuz. Kademe güçlerini çabuk öğrenebilme ve öğrendiği kademe güçlerini ekranda gösterebilme özelliği. Dinamik Kapasite İzleme Yöntemi ile Kondasatör güçlerini test edebilme özelliği. Bu özelliklere ilave olarak, aktif sayaç, endüktif sayaç, kapasitif sayaç değerlerini izleyebilme özelliği de bulunmaktadır. GPRS haberleşme özelliği sayesinde kompanzasyon bilgilerini, enerji analizörü bilgileri ve sayaç değerlerini uzaktan izleyebilme imkanına sahip oluyorsunuz. En önemli özelliğinden birisi de, Endüktif Güç(Q)/Aktif Güç(P) oranını İzmir Klemsan Fabrikada %1.75 oranına çektik. Bu özellikleri piyasadaki Reaktif Güç Kontrol Rölelerinden daha ucuza satın alabiliyorsunuz. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Klemsan Elektrik ve Elektronik

Son düzenleme:
ABB ,Elimsan'ı,Demitaş'ı,Federal'i,Kaleporselen'i,Best ,Scneider,Legrand,Siemens,Moller,Altoel,Makel gibi yerli veya yabancı rakiplerini silip süpürse ya.
Ben buradan ,ülkemiz koşullarında harikalar yaratan,hangi firmada olursa olsun,amacı iyiye daha iyiye ulaşmak olan,mümtaz insanlarımızı tebrik ediyor,İşlerinde kolaylıklar diliyorum.

arkadaslar ben yıllardır abb rvc veya rvt serisini kullandım ama 12 cs çıktıktan sonra işler degişti dogru hersey (rgk)mukemmel ve eksiksiz degıl ama nerde ise herturlu ihtiyaca cevap veriyor evet kondansatorleri 2 fazda baglayamıyoruz o zaman sayacı dusunmekte fayda var ekran olayı dogru gunesli bi ortamda sıkıntı oluyo ama gulunde dikeni var sekonder uçlarında 50 ma geçerken saglıklı çalışmaya baslıyor dusunki bir işletme var 1000-5 akım trafolu bunu yuku 9-10 a asagıya dustugunde reaktıf cezaya gırse ne kadar zaten ona uygun kademe baglamamız gerekır birde arızla çıkma oranı çok zayıf 350 civarında bagladım inankı 1 tane bile çıkmadı ama hersey dort dortluk degıldır su an en iyisi entes 2 faz olayını vede kademe sayısını 18 olacak biçimde role çıkaracaklarını soyledıler

___

şu sozlerimi tekrar soyleme hissi duydum

ben bu zamana kadar marka hususda m.g abb moller dışında çıkmadın ama birtek multimetreler hariç ondada entes beni yarı yoda hiç bırakmadı iyiyi yapıyorlarda biz mi kullanmıyoruz daha bugun bir trafo binasına yaptıgım havalandırmada yerli marka tercih etmiştim(ilk olarak daha oncekılerin hepsi ebm idi)aradan 2-2,5 ay geç geçti aspiratorler 2 gun ara ile puntalarından kırılıp trafonun tepesine duşmuz trafo indiksiyon ocagının trafosu agzındakı mal dondu ben işimi gucumu bırakıp gittim zaman kaybı mı desem adamın potasında donan mala mı acısam use ustelık satıcısıda diyoki siz buna çalışırken bişey soktunuz (pervanesine) ayıp dedim ayıp bizim iş kalitesiz mal goturmuyor bu konuda entes yeterince iyi hatta avrupalılardanda iyi iyi 7 den 77 yediye her urunu kullanıyorum keşke digerlerinde oyle yapsada onları kullansam

bu sozlerimide şimdi daha iyi anlamışsınızdır

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
129,200
Kullanıcılar
451,560
Son üye
mertcan5657

Yeni konular

Geri