içme suyu kumandası

aynı konu bizim köyün içme suyu sistemi ve projeyi ben yaptım yalnız bizim mesafe 4 km uzaktı ne radyo dalgası nede gsm çalışıyordu. benim yaptığım şu:
kaynak taraftaki depoya su kendiliğinden doluyor. depoya bi tane dalgıç pompa çünki hava yapma sorunu olmuyor 50 kva trafo ayırıcı tm şalter faz koruma rölesi v otomat var. sıvı seviye rölesi var ki depo biterse motor susuz çalışmasın. legrand 24h zaman saati koydum ki gece 22:00 den sonra devreye giriyor ki fatura az gelsin sabit lokal kompanzasyon. günlük su tüketimi aşağı yukarı biliniyor. yine bu tüketim kaç saatte dolduruyor. bu da gözlemlenip biliniyor. örneğin 2,5 saat basma 24 saatlik tüketimi karşılıyor. saat 01:00-03:30 arası kontakları ON yapıyorsun dolayısıyla her gün yeterli su basılıyor ne depo taşıyor ne de köy susuz kalıyor. sadece yaz veya kış durumuna göre su tüketimi arttığı zamanlarda zaman saatinin süresi biraz arttırılıyor veya azaltılıyor. köyün üstündeki deponun hacmi köye 24 saat yetecek kadar olmalı yalnız bizimki 150 tonluk bu şekilde elektrik faturasında da ciddi tasarruf sağlanmış oldu. eski sistemde tarifeli sayaç yoktu kompanzasyon yoktu pompa dalgıç değildi dolayısıyla maaşlı bir görevli ve aylık 800 ytl gibi fatura geliyordu şimdi ise 300 ytl artı görevli yok biraz fazla detaylı anlattım ama olsun muhabbet olsun dedim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
şef in önerisi hem basit hemdeişletme yönünden sıkıntı yaratmaz.mstbozdag arkadaşımızda çok dogru bir tespit yapmış switch takmanda gerekecek.. gerçekten çok güzel düşünceler

Sayın perit !
Pompanın hemen çıkışına, boru üzerine 1 adet manometre (basınç ölçer), 1 adet basınç emniyet ventili ve 1 adet druck şalter (basınçla çalışan şalter) ve borunun ucuna da 1 adet şamandıra ile bu işi halledersiniz.

Boru ucuna şamandırayı bağlamadan önce pompayı çalıştırıp, su kendi halinde depoya akarken kaç bar basınç var önce onu bir görün. Diyelimki ölçtünüz ve 9 bar basınç var. Emniyet ventili 9 barın hemen üzerinde olmalı.

Pompayı çalıştıran kontaktör bobinine kumandayı druck şalter ile yapıyorsun. Druck şalter basıncı da ölçtüğünüz basınç değerinde olmalı.

Çalışma prensibi şöyle ;

Depo boş ya da şamandıra düşecek kadar boşluk var. Druck şalter kontakları kapalı konumda olduğu için pompa çalışacak. Depo dolduğu zaman şamandıra kapattığı için boru içinde basınç artmaya başlayacak. Druck şalter kontakları açacak ve pompa duracak. Su tüketimi başlayınca şamandıra açtığında boru basıncı düşecek ve druck şalter aracılığı ile pompa tekrar çalışacak. Bu durumda deponun % 90'ı sürekli dolu kalacaktır. %10 luk bölümü çalışma ve durma aralığıdır.

Yalnız en önemli konu druck şalterin çok iyi ayarlanmasıdır. Emniyet ventili de olağanüstü durumlarda açarak boru tesisatını koruyacağı için ayarlı emniyet ventili olmalı. Kolay gelsin. HOŞÇAKAL

Sayın kazım demir !
Sizin sorunuzun aynısı daha önce de sorulmuştu. 14. sayfaya bakarsanız görürsünüz. Ben de yukardaki cevabı vermiştim. 400 metrede kablo ile kumanda etmek gerilim düşümüne neden olabilir. Ayrıca bu kadar mesafeye kablo çekmeye gerekte yok.
Kolay gelsin.

Slm Kardeşler. Baya Fikir Sahibi Oldum Bu Konuda. Ben Daha Önce 12 Belediyeye ve 6 Köy Muhtarlığına Yapmıştım. Sistem Gayet Basit Ama Biraz Pahalı Ama Bence En Mantıklısı ve En Güveniliri (Kablosuz) Radyo (RF) Sinyali Kullanılarak Yapılanı. 7-8 Saat Güneş Görüp Yaklaşık 10 Gün Güneş Görmeden Çalışan Bİr Sistem. Gayet Başarılı ve Güvenilir. Güneş Paneli Şarj Regülatörü Alıcı-Verici Modülleri Vs. Maliyet Yaklaşık Olarak 1.000.00 TL Gibi Bir Rakamı Buluyor. Mesafe Olarak 15 KM. Mesafede Kullanılan ve Yaklaşık 4 Yıldır Kullanılan Belediyelerimiz Var.

Bu Arada Araya Kablo Çekmek Şamandıra Basınç Şalteri Vs. Alıp Kullanmakla Bu Sİstemin Arasında Maliyet Bakımından Pek Birşey Olacağını Sanmıyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
şefın yazdığı gıbı guzel mantıklı ama su sarfıyatı az olan yerler için motor gucu 5 kwaat gıbı olan tesisler için buyuk köyler beldeler için enaz 80 kwatt 100 kwatt motorlar var bunlara şamandıra koyup suyunu kesemezsın kestığın anda ya zayıf bulduğu yerı patlatır yada motor durana kadar motoru yakar hele dalgiçlarda bu sistem olmaz şamandıra koyulan yerle motor arasında bellı hacımda su sıkıştırılabılse kı suyuda sıkıştıramazsınız bulduğu en zayıf noktayı patlatacaktır

sayın şefım dedıgınız devreyı ben oncede yapmıştım ama araya sadece bı multıfonksıyonlu zaman rolesı ıle motorun daha fazla dınlenmesını sagladık gayette guzel calısıyo hıc bır problem yok su ana kadar kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri