Işıklı lamba anahtarı yapımı

erman83

Üye
Arkadaşlar merhaba, evdeki avize anahtarına led lamba yapma devresi var mı acaba elinizde? Yani şu hazır satılan karanlıkta anahtarın yerini bulmaya yardımcı düğmelerden

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240827_211424_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_20240827_211424_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    101.5 KB · Görüntüleme: 11
Emin değilim ama içinde lamba ile seri bağlı direnç led ikilisi var o kadar.

Anahtar kısa devre olunca voltaj doğrudan lambaya gidiyor. Anahtar açık devre olunca araya bir led direnç ikilisi giriyor. Akım ledi yakıyor o kadar.

Sayın @serkan_48 beyin dediği gibi yapabilirsiniz. Direnç led ve diyottan oluşan basit bir devre. Hem nötr hattı çekmenize de gerek kalmaz. Kendi evimde sorunsuz bir şekilde Günsan Eqono Serisi ışıklı anahtar kullanıyorum nötr hatsız. Kirada otururken sizin gibi kendim yaptım, tek problem orjinale yakın bir şekilde ledi yerleştirebilmek.

Fosforlu boya kullanabilirsiniz.

Mevcut anahtarda böyle bir özellik yoksa sonradan ledi oraya adapte etmek zor olacaktır.

Sayın @serkan_48 beyin dediği gibi yapabilirsiniz. Direnç led ve diyottan oluşan basit bir devre. Hem nötr hattı çekmenize de gerek kalmaz. Kendi evimde sorunsuz bir şekilde Günsan Eqono Serisi ışıklı anahtar kullanıyorum nötr hatsız. Kirada otururken sizin gibi kendim yaptım, tek problem orjinale yakın bir şekilde ledi yerleştirebilmek.
Nötr olmayan ışıklı anahtarlar CFL ve led lambalarda sorun çıkarıyordu. Sizin lambalar akkor mu?

Nötr olmayan ışıklı anahtarlar CFL ve led lambalarda sorun çıkarıyordu. Sizin lambalar akkor mu?
İşin garibi evimdeki tüm ampüller led. Ama dediğiniz gibi sadece balkon lambamda kırpma söz konusu oldu. Tüm ampüllerim philips marka. Balkona osram taktım, no name ampüller taktım, balkonun anahtarını odanınki ile değiştirdim bir türlü çözemedim. Dediğim gibi tek sorun balkonda. Tesisatı kontrol ettim, acaba faz/nötr yanlış mı taktım diye, olmadı vesselam. Bende sadece balkon anahtarının içindeki çipi çıkartarak sorunu çözdüm. Şimdi balkon anahtarı ışıksız. (Günsan anahtarlarda anahtarın arkasında çıkartılabilen mini bir çip var, smd elemanlardan oluşan)

Sorun olmayan yerlere başka marka led lamba takınca da sorunsuz çalışıyor mu? Eskiden led lambaların içinde kondansatör, bobin, direnç vb. birçok komponentten oluşan devreler oluyordu, şimdilerde tek bir entegre ve dirençle olayı bitiriyorlar belkide bu sebepten nötrsüz ışıklı anahtarla kullanımda sorun çıkmıyor olabilir.

Balkonda kırpan osram marka ampülü farklı sortilerde denedim, sorunsuz çalıştı. Onun için bende artık bıraktım peşini, dedim ki varsın balkon anahtarı ışıksız olsun. Ama dediğim gibi elektrik ve elektronik farklı bir alan. Akşam çalışır şekilde bıraktığın sabah bir bakmışsın tık yok :)

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,554
Son üye
elektrikci7716

Yeni konular

Geri