ilginç bir arıza

Arıza nedenleri akım trafosu olabilir,akım trafosunun oranını tam olarak bilmiyorum ama 6 ay gibi bir sürede (çalışmaktan mütevellit) özelliğini kaybetme riski mevcut.tekniker_46

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Röleniz,Kael varkombimi ?Akım trafosunun ,6 ayda özelliğini kabettiğini yeni duydum.tekni-
ker46 arkadaşımız bu konuyu biraz daha açabilirse memnun olurum.

fahri bey yorumunuzu okudum. balast da özel bir tip trafo deilmi dir? yani trafolardada biz kompansazyon kullanıyoruz. misal kompansazyon panolarında SABİT kondonsatörleri koymamızdaki amacda budur değilmi?.. trafoların kendi reaktifini karşılamak icin cok kücük gücte (trafonun gücüne göre) 5 veya 10 KVAR lık kondansatörleri akım trafosuz.reaktif güc kontrol rölesiz direk olarak (güc sigortası ve kumanda sigortası) ile devamlı devrede bırakmamızda ondandırr..

Lakin arkadasın sisteminde başka bi sorun var.. kullandıkalrı trafolar okadar kücük gücteki nekadar takdıgını bilmiyorum ama 1Kvar lık kondansatör bile işini fazlasıyla görmesi gerekir..

mesut bey benim sistemdeki arıza yada problem balastlı lambalar çok ve endüktif değerim %18 gibi çok yüksek.NASIL DÜŞÜREBİLİRİM . YENİ PANO YAPTIM RÖLE 3 FAZLI YETRİNCE KONDANSATÖR KULLANDIM.BAĞLANTILARIM DOĞRU.AKIM TRAFOLARIM YENİ .SET DEĞERİM ENDÜKTİF %20. KAPASİTİF%10 AYARLI

Endüktif set değerini,14 e düşürerek takip ediniz.

Arıza nedenleri akım trafosu olabilir,akım trafosunun oranını tam olarak bilmiyorum ama 6 ay gibi bir sürede (çalışmaktan mütevellit) özelliğini kaybetme riski mevcut.tekniker_46
Bu iddiaya dayanağınızı ben de merak ettim. Hareketli parçası olmayan, kalibrasyon vs. gerektirmeyen bir devre elemanı, 6 ay gibi bir sürede nasıl işlevsiz hale gelir? Çalıştığım işletmede 60'lı yıllardan bu yana sorunsuz çalışan ölçme devreleri var.

mesut bey benim sistemdeki arıza yada problem balastlı lambalar çok ve endüktif değerim %18 gibi çok yüksek.NASIL DÜŞÜREBİLİRİM . YENİ PANO YAPTIM RÖLE 3 FAZLI YETRİNCE KONDANSATÖR KULLANDIM.BAĞLANTILARIM DOĞRU.AKIM TRAFOLARIM YENİ .SET DEĞERİM ENDÜKTİF %20. KAPASİTİF%10 AYARLI

Sayın bodi : öncelikle kullandıgın malzemleri dogru sectigine inanıyormusun..akım trafosu oranı,sececegin reaktif güc kontrol rölesi--uygun kademe misal 8 yada 12 kademeli gibi,kullanacagın kondansatör gücleri v.s

akım trafosunu uygun yere koymalısın.yani bütün endüktif yüklerin başınaa.. üc fazada akım trafosu koyarsan her fazada duyarlı olmuş olur..lakin buna uygunda reatif güc kontrol rölesi koymanız gerekmekdedirr..eger elinizde böyle bir röle ve akım trafosu varsa korkulacak bişi yoktur..

aslında sistemin dogru calışmış olsa endüktif oranların ile kapasitif oranların yüzde 5-10 arasında dolaşmalıydı.. şuan endüktifin cok yüksek senin....akım trafonun yeri dogrumu önce buna bi bak. sonra olmazsa sistemini uzunca anlat beraber yorum yapalım.. ok. ii calışmalar

fahri bey ve teknik mesut bey sizlere tşk ediyorum ilgilendiğiniz için.set değerlerimi düşürdüm fahri beyin dediği gibi.bağlantılarım doğru.akım trafolarım uygun yerlere bağlı.emin olunuz bağlantılarla ilgili yanlış yok.
sadece ayarlarla ilgili problemim olduğuna inanıyorum.gelişme olursa sizleri bilgilendiririm.akım trafolarım%5. 30kw kurulu güce sahip bir mağaza

arkadaşlar sorun ile ilgili bi önerim olamayacak malesef fakat sorun yaşadığınız markalarıda yazarsanız sevinirim bazı arkadaşlar marka karalamak diyorlar ama öyle düşünmemek gerekli firmalar kendilerini düzeltmeleri için bence şikayetlerin çoğolması gerekli hiç bi firmaya malı ile ilgili eleştiri yapılamssa mükemmel olduğunu düşünecektir ve herhangi bi düzeltme yapmayacaktır bi başka konuda bizde sorunlu markaları kullanarak zor durumda kalmayalım

geçen hafta istanbuldaydım 2 farklı kullanıcıdan aynı garip arızayı duydum.Ben anlam veremedim bu arıza ile karşılaşan varsa paylaşırsa sewinirim.Röle ismini vermeyeceğim diğer firmalardan biri neyse sorun şu ;Sistem düzgün çalışıyor yük tamamen trifaze ve dengeli ,sorun 3 ile 6 ay sonra hafta sonu rölenin tüm kademeleri çekmesi ile meydana geliyor ve sistem kapasitiften cezaya giriyor.
Sorunun bir periyotu yok dediğim gibi 3 ile 6 ay arası ve devrede hiç yük yokken meydana geliyor.Bu sorun ile karşılaşan var ise özelden paylaşabilir,tekrar belirteyim sorun bizde değil başka bir firmanın reaktif güç kontrol rölesi.

sn. kaelsemih;
bahsettiğiniz bu sorunlarla birçok kez karşılaştım ama bunların hepsi eski tip röleydi...dediğiniz gibi tesiste tüketim olmadığı zaman hepsini çekiyordu... sorunun eski tip rölelerin ölçme tekniğinin farklı olduğuna bağladım..tam olarak neden olduğunu bilemiyorum ama sorunu değiştirmekle çözdüm...:)
bunun tam tersi bir sorunla da karşılaştım...yani devreye hiç kondansatör alınmaması ile ilgili...o da yeni tip rölelerdendi...Şebeke voltajı yüksek olduğu zaman devreye almıyordu...zaten üzerinde de voltajın yüksek olduğu alarmı yanıyordu..bende tüm alarmlarını kapattım (ne kadar sağlıklı bilmiyorum) sorun çözüldü..

voltaj sınırı hem düşük-hemde yüksek değer için var bu değerler ne ayarlanmış acaba
buna rölenin menüsünden bakmalısınız sonra şebeke voltajı kaç volt monede 260 voltu geçiyor mu geçiyorsa rölenin kond almaması normal sağlıklı olanda bu alarmları kapatmanız doğru değil röleniz 2 amperlil şalterle korunmuyorsa röle arızalanacaktır saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Geri