Isı pompasının bu gürültüsü normal midir?

GokhanTe

Üye
Uzun uğraşlar ve işin taraflarına yoğun "laf anlatmalar" sonucunda Gree 16 kw ısı pompasını test ettik. Evin elektrik tesisatına sorun çıkartmadan çalıştı. Aynı zamanda evdeki elektrikli aletleri de çalıştırdım, herhangi bir sorun yaşanmadı.

Ancak ısı pompası başlangıçta yoğun bir gürültü çıkardı. Bu gürültü 10 dakika falan sürmüştür, kompresörler zaten ancak bu kadar devrede kaldı ve daha sonra bekleme moduna geçti.

Benzer gürültüleri internette arattım, bazı sonuçlar normal diyor (muhtemelen cam kapalıyken evin içine ses gelmez). Bazı sonuçlar da kompresörlerin titreşimi içerdeki bakır borular ya da aksam üzerinden bu gürültüye neden oluyor diyor.

Açıkçası emin olamadığım için ilk buraya sormak istedim. Yani normal klimaların dış ünitesinden daha gürültülü olabileceğini anlıyorum ama burada fazladan bir şeyler var gibi. Bu arada videoda kulakla duyduğumuzdan biraz daha fazla çıkmış ama önemli olan gürültünün yüksekliğinden çok çeşidi. Sanki metal titreşim sesi gibi...

Özetle bu gürültü normalse hiç dert etmeyeceğim bu şekil kullanacağım ama bu bir üretim hatası ya da teknik bir sorunsa bu durumda yine satıcıya laf anlatmamız gerekecek.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet bana da normal görünmüyor ama bir taraftan da emin olamadım.

Bulduğum örnekleri de ekleyeyim belki hem birinin işine yarar hem de bir fikir verebilir.

Burda bir klima dış ünitesi benzer bir ses duyuyorum. Bakır boruya sesi kesecek bir yalıtıcı maddeyle ayırıyor ve düzeldiğini söylüyor ama ben sesi hala duyuyorum. Tekrar baştaki sese bakınca biraz daha takırtılı olduğunu fark ettim.

Burdaki örneğe ses yakın, kamerayı biraz yaklaştırınca daha benziyor. Tamamen normal demişler.

Bu aynı marka ama daha düşük kapasitede diye tahmin ediyorum. Bakır borularının oraya yaklaştırınca aynı sesi duyuyorum ama nispeten daha düşük seviye.

Farklı bir marka aynı ses uzun yorumlar var hepsine bakamadım.

Bu ürüne 72db demişler, aynı seviyede gürültü yapıyor gibi. Bizimkinin en yüksek ses seviyesi 59db yazıyor ama bilemiyorum bu değerler zaten tutmaz sanırım.

Dediğim gibi videoda kamera hemen aletin dibinde yani kulağınızı dayamak gibi, sesin niteliği duyulsun diye yakından çektim. Bir de normal kullanımımızdan çok daha yüksek seviyede test yapıldı yani kompresörler için maksimum seviye diyebilirim.

Sorun çıkmasa ve usta "stresine" girmesem diye çok bakındım ama hala emin değilim.

Ekleme: Sanırım ses normal çünkü şu alttaki defrost yapma videosunun sonunda alet normal çalışmaya geçtiğinde aynı sesi yapıyor. Aynı marka model ve kapasite:

Ses daha az duyuluyor çünkü daha uzaktan çekmiş.

Son düzenleme:
Gree VERSATI 2 ısı pompası

Evet hocam aynı ses. Bunda çift pervane var ama zaten ses oradan gelmiyor kompresörlerden geliyor muhtemelen... Videoyu çeken kişi bahçeye geçiyor ses hala duyuluyor, muhtemelen buradaki ses daha yüksek. Normal olduğunu öğrendiğime açıkçası sevindim. Yani bu gürültü umarım rahatsız etmez ama etse bile garantiyle falan uğraşmaktan iyidir.

Teşekkür ediyorum.

Cihaz hangi modda çalışıyor?
Isıtma,soğutma,
Yerden ısıtma soğutma,
fancoil,
sıcak su kullanım, (modelinde var ise)
Bu modlar kompresörün çalışmasını etkiler.
İnverter olduğu için modları kontrol edin lütfen.
Çalışma sesi titreşim kaynaklı; içiniz rahat değil ise kurulumu yapan servisten destek isteyin. Selametle.

Evet hocam aynı ses. Bunda çift pervane var ama zaten ses oradan gelmiyor kompresörlerden geliyor muhtemelen... Videoyu çeken kişi bahçeye geçiyor ses hala duyuluyor, muhtemelen buradaki ses daha yüksek. Normal olduğunu öğrendiğime açıkçası sevindim. Yani bu gürültü umarım rahatsız etmez ama etse bile garantiyle falan uğraşmaktan iyidir.

Teşekkür ediyorum.

Katalog açıklamasında ses değeri yazması gerekir .
Ses değeri ile karşılaşma sesi değil gibi ( ses verilerinde neyi baz alıyorlar bilmiyorum )
Bu sesin arasında ayrı ses bıçak bilemesi gibi .
Sürtünme , denğesizlik , zorlanmadanda olabilir .

Bana göre bu ses normal değil ama ürün böyle sesli çalışıyor ise bilemem .

Bu ses ile çalışan ürünüde almak istemem açıksası .

Satıcı firmanın aynı üründen satış yaptığı yerler ile görüşmeniz .

Ürünle ilğili forum web sitelerine de yazılar yazmanız
Klima , inceleriz , tavsiye , vs gibi daha çok ürün bazındaki forumlar .

Uzman arkadaşlarımızın yorumları ve tavsiyelerini beklemeniz .

Ben ne kullanıcı nede bu işlerden anlayan biri değilim sadece benzer video buldum ve yayınladım belki sizin gibi videodaki ürün sahibininde ses sorunu vardır veya ürün böyledir .

Sesi takip ettiğinizde psikolojik olarak etkisi büyük sanki müzik kulağı durumuna geçiyorsunuz .
Şimdi mutfakta eski buzdolabının sesine odaklandım hiç ses gelmeyen dediğim ses çok yüksek geldi sanki gece sessiz ortamdaki ses gibi . ( sese odaklanma ve psikolojik etki olmalı )

Kolay gelsin Sağlıcakla ....

Cihaz hangi modda çalışıyor?
Isıtma,soğutma,
Yerden ısıtma soğutma,
fancoil,
sıcak su kullanım, (modelinde var ise)
Bu modlar kompresörün çalışmasını etkiler.
İnverter olduğu için modları kontrol edin lütfen.
Çalışma sesi titreşim kaynaklı; içiniz rahat değil ise kurulumu yapan servisten destek isteyin. Selametle.
Cihaz hiç kullanılmayacağı şekilde yüksek ısıda test için başlatıldı. İlk başlarda böyle bir ses yaptı. Isıtma modunda yerden ısıtma şeklinde... Sıcak su kullanımı yok. Kompresör olabildiğince az devreye girecek, ayrıca bir akümülasyon tankı var. Titreşim ya da içerden gelen bir ses olmasından endişe ettim ama diğer örnekler bu durumun yaygın olduğunu gösteriyor. Muhtemelen servis normal diyecek. Çeşitli konularda sorun çıktığı için tekrar servisle uğraşmak istemiyorum açıkçası ama takipte olacağım. Bu yolladığım videoyu zaten servise test ederken yollamıştım ama sesten şikayet etmeye henüz fırsat gelmemişti :)

Katalog açıklamasında ses değeri yazması gerekir .
Ses değeri ile karşılaşma sesi değil gibi ( ses verilerinde neyi baz alıyorlar bilmiyorum )
Bu sesin arasında ayrı ses bıçak bilemesi gibi .
Sürtünme , denğesizlik , zorlanmadanda olabilir .

Bana göre bu ses normal değil ama ürün böyle sesli çalışıyor ise bilemem .

Bu ses ile çalışan ürünüde almak istemem açıksası .

Satıcı firmanın aynı üründen satış yaptığı yerler ile görüşmeniz .

Ürünle ilğili forum web sitelerine de yazılar yazmanız
Klima , inceleriz , tavsiye , vs gibi daha çok ürün bazındaki forumlar .

Uzman arkadaşlarımızın yorumları ve tavsiyelerini beklemeniz .

Ben ne kullanıcı nede bu işlerden anlayan biri değilim sadece benzer video buldum ve yayınladım belki sizin gibi videodaki ürün sahibininde ses sorunu vardır veya ürün böyledir .

Sesi takip ettiğinizde psikolojik olarak etkisi büyük sanki müzik kulağı durumuna geçiyorsunuz .
Şimdi mutfakta eski buzdolabının sesine odaklandım hiç ses gelmeyen dediğim ses çok yüksek geldi sanki gece sessiz ortamdaki ses gibi . ( sese odaklanma ve psikolojik etki olmalı )

Kolay gelsin Sağlıcakla ....

Kataloglardaki değerlerin tutmadığı ya da kandırmaca olduğuna dair bilgiler de var. Bu markanın gürültülü olduğuna dair birçok şikayete de rastladım. Ben de evdeki buzdolabından dahi rahatsız oluyorum ama evin dışında uzak bir noktada muhtemelen sesi rahatsız etmeyecektir. Bunu kışın yaşayıp görmemiz gerekiyor. Daha sonra dayanılmayacak bir durum varsa şikayet hakkımı o zaman kullanayım diyorum. Yani müşteriyiz haklıyız olayı maalesef yok, günlerdir resmen iğne ile kuyu kazdırdılar.

Üstelik birçok referans, internet yorumu ve ilk izlenimler olarak şu ana kadar en iyi olduğunu düşündüğüm ustalarla bu sorunları yaşadık, bu gidişle tadilat fobim tedaviyi gerektirecek :)

Kataloglardaki değerlerin tutmadığı ya da kandırmaca olduğuna dair bilgiler de var.
Bu markanın gürültülü olduğuna dair birçok şikayete de rastladım.
Ben de evdeki buzdolabından dahi rahatsız oluyorum ama evin dışında uzak bir noktada muhtemelen sesi rahatsız etmeyecektir.

Bunu kışın yaşayıp görmemiz gerekiyor.
Daha sonra dayanılmayacak bir durum varsa şikayet hakkımı o zaman kullanayım diyorum.
Yani müşteriyiz haklıyız olayı maalesef yok, günlerdir resmen iğne ile kuyu kazdırdılar.

Üstelik birçok referans, internet yorumu ve ilk izlenimler olarak şu ana kadar en iyi olduğunu düşündüğüm ustalarla bu sorunları yaşadık, bu gidişle tadilat fobim tedaviyi gerektirecek :)

Kataloglardaki değerlerin tutmadığı ya da kandırmaca olduğuna dair bilgiler de var. Bu markanın gürültülü olduğuna dair birçok şikayete de rastladım.

Başta kabul etmesiniz .

Bunu kışın yaşayıp görmemiz gerekiyor.
Çalışma sistemin sesi kış ile ne ilğisi var görüşündeyim .
Sonra bir durum oldu kış daha kötü soğukta kalma riski olabilir .

Daha sonra dayanılmayacak bir durum varsa şikayet hakkımı o zaman kullanayım diyorum.

Şikayett edermisiniz etmezmisiniz bilemem ama bu gibi işler sıcağı sıcağına olur .
Sonra bu arıza diyelim ses sonradan oldu sizden dolayı anlamı çıkar .
Şikayetin hak sayısı mı var , hak sayınız bitecek ?

Tüketici haklarının da sayı var arıza sayısı göre .

Sıcağı sıcağına ne demek ? :
Hiç vakit geçirmeksizin, zaman geçip unutulmadan, hemen.

Karar sizin , alan satan razı ise .

Kolay gelsin Sağlıcakla .

Son düzenleme:
https://www.isipompasi.shop/urun/gree-16-Kw-isi-pompasi-en-uygun-fiyat/
Gree Versati 4 Isı Pompası (16 kW Kapasite) Teknik Verileri

Cihazın sağladığı sıhhi su sıcaklık aralığını gösterir.
Ses Seviyesi (Soğutma): 56 dB(A)
Cihazın soğutma modunda çıkardığı ses seviyesini belirtir.
Ses Seviyesi (Isıtma): 59 dB(A)

Airfel LTNX35UB Klima Dış Ünite Kompresör Sesi PITBULL İçin
Arıza ses elektrik tesisatına atmışlar .
https://tavsiyeforumu.com/konu/airfel-ltnx35ub-dis-unite-kompresor-sesi.13865/

Forum istatistikleri

Konular
129,489
Kullanıcılar
452,059
Son üye
Bergaxy

Yeni konular

Geri