Isı pompasının bu gürültüsü normal midir?

Videodan duyduğum ses normal olmaması değerlendirmem şundan dolayı.

Buctür cihazlar hem sürücülü hemde scroll kompresör kullanır. Bu iki kombinasyonda sesin az olması lazım.

Videodaki ses darbeli bir ses. Bu kadar darbeli ses bence normal değil.

Şahsi fikrim cihazın kapaklarının açılması kompresörün sarsıntılı çalışıp çalışmadığı gözlemlenmeli.

Sarsıntı var ise bir süre sonra en zayıf noktadan boru kırma sorunu yaşanabilir.

Şunu test edin. Cihazı çalıştırın. Bu sesin olduğu zaman önce sol üst köşeden tutup duvara doğru itin. Seste nasıl değişim oluyor mümkünse videoya çekin. Sonra aynı testi sağ üst köşeden iterek yapın. Ses değişimini gözlemleyin.

Bazen cihazın oturduğu konsol tam terazide olmazsa cihaz kasılıp darbeli çalışmasına neden olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ses harici .
Fotoda gösterildi ıslaklık var neden oluşmuş olabilir ?
Neden sadece bu bölgede ıslaklık , arıza nedeni sayılabilirmi ? diye aklımdan geçti .
Burada daha önce su akması vardı tam silinmemiş olabilirmi ?

ıslaklık.png

Son düzenleme:
https://www.isipompasi.shop/urun/gree-16-Kw-isi-pompasi-en-uygun-fiyat/
Gree Versati 4 Isı Pompası (16 kW Kapasite) Teknik Verileri

Cihazın sağladığı sıhhi su sıcaklık aralığını gösterir.
Ses Seviyesi (Soğutma): 56 dB(A)
Cihazın soğutma modunda çıkardığı ses seviyesini belirtir.
Ses Seviyesi (Isıtma): 59 dB(A)

Airfel LTNX35UB Klima Dış Ünite Kompresör Sesi PITBULL İçin
Arıza ses elektrik tesisatına atmışlar .
https://tavsiyeforumu.com/konu/airfel-ltnx35ub-dis-unite-kompresor-sesi.13865/

Hocam ses seviyeleri ile ilgili o videoyu gördüm ama bu durum normal sesi olmadığı için muhtemelen dahil olmaz. Yani 59 db normal çalışma sesidir muhtemelen...

Paylaştığınız forum konusunu ve ilgili videoyu dikkatlice inceledim. Zaten tam olarak korktuğum oradaki arkadaşın başına gelmiş. Önce hiç alakasız bir mevzuda uğraştırmışlar, ardından uzun bir süre direnmişler sonunda da kompresörleri değiştirmişler.

Forumda ve video yorumlarında bu kompresörün kapasitesiyle alakalı bir ses olduğu söyleniyor, bu başlıkta da benzer sesleri diğer klimalarda da duyduk hatta aynı marka çift pervaneli versiyonda aynı ses evin her tarafından duyulurken kullanan kişi bunu gayet normal karşılıyor. Muhtemelen ona da bu ses normal demişler. Ben de aynı sesi duyuyorum.

Temel sorun şu. Satın aldığım ve kurulumu yapan ve onların tanıdığı elektrikçi arkadaşa daha 300ma'nın takılmaması gerektiğini anlatıp ikna edemedim. Ev için bunun yaratacağı riskin bile farkında olmayan insanlara nasıl laf anlatacağım gerçekten bilmiyorum.

%90 bu ses normal diyecekler ve mevzu uzayacak. Benim derdim yüksek ses de değil çünkü dediğim gibi muhtemelen pencereler kapalı bu sesi ev içinde pek duymayacağız, o yüzden cihazda teknik bir hata yoksa bu şekilde de kullanabiliriz. Bu başlıkta sesin teknik bir hata olmadığı yönündeki fikrim kuvvetlendi.

Teknik bir sorun varsa zaten 3 sene garantisi var, her türlü bunu çözecekler. Buna şüphe yok. Gree bu konuda müşteri memnuniyetine önem veriyor. Bu işin peşini asla bırakmam.

Cihaz hiçbir zaman bu videodaki gibi kullanılmayacak. Hava 25-26 dereceydi ve cihaz 50 dereceye test için ayarlandı. Kompresörler devreye girdikten 5-10 dakika içinde 160l akümülasyon tankını 50 dereceye çıkarttı ve kompresörler durdu. 5-6 saat açık kaldı evin tesisatı hafiften ısınmaya başladı ve kapattık. Bu süre içinde tekrar videodaki sesi duymadım.

Normal kullanımda maksimum 35 derecede kullanmayı düşünüyoruz. Bu kompresörlerin tam gaz çalışmayacağı anlamına geliyor. Belki defrost gerektiğinde bu sesi duyabiliriz. Onun haricinde ilk başlangıç haricinde bu sesi duymayı beklemiyorum ama bunu ancak kışın test edebiliriz. Şu an hem hava şartları uygun değil hem boşa çalıştırmış oluruz.

Yani özetle bahsi geçen forumdaki Daikin servisin bile gelip topraklama ve voltaj deyip gitmesi benim korkularımı resmen doğruluyor. Daikinin servisinin kesinlikle daha iyi olduğunu düşünürsek nelerle karşılaşacağımız konusunda korkmakta haklı olduğumu düşünüyorum :)

Videodan duyduğum ses normal olmaması değerlendirmem şundan dolayı.

Buctür cihazlar hem sürücülü hemde scroll kompresör kullanır. Bu iki kombinasyonda sesin az olması lazım.

Videodaki ses darbeli bir ses. Bu kadar darbeli ses bence normal değil.

Şahsi fikrim cihazın kapaklarının açılması kompresörün sarsıntılı çalışıp çalışmadığı gözlemlenmeli.

Sarsıntı var ise bir süre sonra en zayıf noktadan boru kırma sorunu yaşanabilir.

Şunu test edin. Cihazı çalıştırın. Bu sesin olduğu zaman önce sol üst köşeden tutup duvara doğru itin. Seste nasıl değişim oluyor mümkünse videoya çekin. Sonra aynı testi sağ üst köşeden iterek yapın. Ses değişimini gözlemleyin.

Bazen cihazın oturduğu konsol tam terazide olmazsa cihaz kasılıp darbeli çalışmasına neden olabilir.

Darbe derken tam anlayamadım. Bu başlıktaki diğer kompresör seslerinden farklı mı demek istediniz? Cihazın kapaklarını açmak garanti kapsamı dışına çıkartır mı bilemiyorum ama bu başlıkta paylaşılan videolarda kapak açık hatta kompresör görünür şekilde çıkan sesle ben aynı sesi duyuyorum. Burada telefonu kulağımızı dayar gibi yakından çektiğim için fazladan diğer sesler de karışıyor. Belki gelen su sesleri tanktan da geliyor olabilir ya da diğer sesler karışıyor olabilir.

Eğer kompresör içindeki parçaların sarsıntısı içindeki bakır boruyu kırarsa bu da garantiye girer diye düşünüyorum. Yani böyle bir ihtimal varsa satın aldığım kişiye sormak makul olur ama yukarda da bahsettiğim gibi direkt olarak normal diyeceklerine eminim. Daha önce elektrik tesisatı ve birkaç diğer konuda fazla tartıştığım için açıkçası uğraşmak da istemiyorum. Ama risk var diyorsanız sormam gerekir. Bundan eminim misiniz?

Bahsettiğiniz testi çalıştırdığım zaman deneyebilirim. Kompresör pervanenin hemen yanında yani köşelerden itmenin o bölüme etkisi olacağını sanmıyorum ama cihazda vibrasyonla alakalı ses olmadığı konusunda diğer videolarda bir fikir birliği olduğu için açıkçası sorunun sadece kompresörlerin içinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Ayrıca cihazı bu şekilde ses yaparken elimle kontrol ettiğimde dışında fazladan bir titreme ya da ayaklarında bir hareketlilik hissetmedim.

Ses harici .
Fotoda gösterildi ıslaklık var neden oluşmuş olabilir ?
Neden sadece bu bölgede ıslaklık , arıza nedeni sayılabilirmi ? diye aklımdan geçti .
Burada daha önce su akması vardı tam silinmemiş olabilirmi ?

Ekli dosyayı görüntüle 110927

Bu tamamen normal olmalı. Klimalardaki atık su, sadece birkaç dakika içinde atık su verdi. Normalde ısıtma modunda aniden bu kadar atık su verip vermediğini bilmiyorum esas soğutmada çok nem atıyor ama çalıştırdığımız hava şartlarından olabilir. Altında bir boru olmadığı için böyle oldu. Oradaki suyu toprağa atacak şekilde bir kanal ayarlamak gerekecek muhtemelen boruyu bilerek takmadılar.

Hepinize ilgi alakanız ve detaylı araştırmalarınız için çok teşekkür ediyorum.

Temel sorun şu.
Satın aldığım ve kurulumu yapan ve onların tanıdığı elektrikçi arkadaşa daha 300ma'nın takılmaması gerektiğini anlatıp ikna edemedim.

Ev için bunun yaratacağı riskin bile farkında olmayan insanlara nasıl laf anlatacağım gerçekten bilmiyorum.

Zaten 300mA röleniz var .
İkinci 300mA kaçak akım rölesi takmakmı isteniyor .
veya
Zaten 300mA kaçak akım röleniz var , Isı pompasının hattını dairenin 30mA kaçak akım rölesinden enerjisi geçmeden harici hat ile ( 30mA rölesiz ) beslensin çalışsın deniliyor .

WhatsApp Image 2024-10-06 at 14.28.32 (1).jpeg

Son düzenleme:
Temel sorun şu.
Satın aldığım ve kurulumu yapan ve onların tanıdığı elektrikçi arkadaşa daha 300ma'nın takılmaması gerektiğini anlatıp ikna edemedim.

Ev için bunun yaratacağı riskin bile farkında olmayan insanlara nasıl laf anlatacağım gerçekten bilmiyorum.

Zaten 300mA röleniz var .

Ekli dosyayı görüntüle 110930

Bu görsel ikiz villanın dışındaki ana kutudaki en tepedeki şalter bu şalterden sonra c25 4 adet şaltere oradan da evin içindeki panoya geçiyor. Yani evin kendi tesisatındaki simens 40A 30ma röleyi değiştirmedik aynen ilgili görseldeki gibi duruyor sadece ısı pompasının hattını ayırıp ona 300ma taktık ki bahane bulmasınlar. Hatta bir konuşmada aynen yukardaki videoda dedikleri gibi topraklama hattında 3 volt olmalı, trafolarda sorun var ondan böyle oluyor falan da dendi yani...

Bu görsel ikiz villanın dışındaki ana kutudaki en tepedeki şalter bu şalterden sonra c25 4 adet şaltere oradan da evin içindeki panoya geçiyor. Yani evin kendi tesisatındaki simens 40A 30ma röleyi değiştirmedik aynen ilgili görseldeki gibi duruyor sadece ısı pompasının hattını ayırıp ona 300ma taktık ki bahane bulmasınlar. Hatta bir konuşmada aynen yukardaki videoda dedikleri gibi topraklama hattında 3 volt olmalı, trafolarda sorun var ondan böyle oluyor falan da dendi yani...

Bu görsel ikiz villanın dışındaki ana kutudaki en tepedeki şalter bu şalterden sonra c25 4 adet şaltere oradan da evin içindeki panoya geçiyor.

Tesisatınızı siz biliyorsunuz .
Söylemenize göre şebekeden ikiz villaya ait şalter var .
Bu şalter 30mA -100mA - 300mA ayarlanabilen kaçak akım röleli .
Zaten var dememin sebebi 300mA fazlalık , arka arkaya 2 adet 300mA gibi işe yarar yamamaz değil tabiki göstermelik oluyor .

Yani evin kendi tesisatındaki simens 40A 30ma röleyi değiştirmedik aynen ilgili görseldeki gibi duruyor sadece ısı pompasının hattını ayırıp ona 300ma taktık ki bahane bulmasınlar

Isı pompası hattı ayrı diyorsunuz .
Isı pompası hattının başına 300mA kar yerine 30mA kakr takmayı denediniz mi ?
Sadece ısı pompasına ait 30mA kakr .

Siğorta kutusu .
Monofaze siğortalar nötr kesmeli kullanırsa nereden arıza geldiğinin bulunmasında yardımcı olur .
Hangi linyede olduğu .
Kakr direk atıyorsa . ( tutmuyorsa )
Faz toprak kaçağı - ( tekli siğorta sorun olmaz bulunur ) - nötr toprak kaçağı !!! ( tekli siğortada bulunmaz nötr kesmeli siğortada linye hattı bulunur .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ....

serkan_48 hocamın içime kurt düşürmesi iyi oldu. Satıcıyla iletişime geçtim, sesin normal olmadığını söyledi. Hemen ustalarını yolladı. Kompresör ve bakır boruları kontrol ettiler, içerden herhangi ses yapan bir parça yok. Hatta ilginç şekilde kompresörleri görünen bu başlıktaki videolardan daha sessiz çalışıyor. Ama kapağı kapatınca bir miktar ses oluyor. İlk mesajda yolladığım ses kapağın en alt kısmındaki kabloların geçtiği bölümün tam oturtulmaması ve kablonun oturtulmamasıyla ilgili dediler.

Ses belirgin ölçüde azaldı ama yine de gürültülü bir cihaz. Eğer cihazda bir sıkıntı varsa umarım garanti süresi bitmeden ortaya çıkar,

Bu arada başlıkta bahsi geçen dış ünite gürültüsüne yakın bir ses hala var yani, sadece fazladan vuruntu ve metal sesleri kesildi. Her şey çok ani olduğu için video çekmeye fırsat kalmadı.

Tekrardan teşekkürler.

serkan_48 hocamın içime kurt düşürmesi iyi oldu. Satıcıyla iletişime geçtim, sesin normal olmadığını söyledi. Hemen ustalarını yolladı. Kompresör ve bakır boruları kontrol ettiler, içerden herhangi ses yapan bir parça yok. Hatta ilginç şekilde kompresörleri görünen bu başlıktaki videolardan daha sessiz çalışıyor. Ama kapağı kapatınca bir miktar ses oluyor. İlk mesajda yolladığım ses kapağın en alt kısmındaki kabloların geçtiği bölümün tam oturtulmaması ve kablonun oturtulmamasıyla ilgili dediler.

Ses belirgin ölçüde azaldı ama yine de gürültülü bir cihaz. Eğer cihazda bir sıkıntı varsa umarım garanti süresi bitmeden ortaya çıkar,

Bu arada başlıkta bahsi geçen dış ünite gürültüsüne yakın bir ses hala var yani, sadece fazladan vuruntu ve metal sesleri kesildi. Her şey çok ani olduğu için video çekmeye fırsat kalmadı.

Tekrardan teşekkürler.

Cihazın oturduğu yer tam su terazisinde mi? Yoksa meyil var mı?

Cihazın oturduğu yer tam su terazisinde mi? Yoksa meyil var mı?

Terazi ile kontrol ettiklerini görmedim. Suyun akış yönüne bakarsak biraz öne doğru meyil olabilir ama çok küçük miktarda, orada su birikmesin diye döşemeyi o şekil yapmışlardır.

Ayrıca yukarda denememi söylediğinizi yaptım köşelerinden hafif bastırdım, o herhangi bir değişikliğe yol açmadı ama kabloların girdiği kapağa bastırınca ses biraz daha azalıyor muhtemelen orasıyla alakalıydı.

Forum istatistikleri

Konular
129,503
Kullanıcılar
452,080
Son üye
Mesirmacunubağımlısı45

Yeni konular

Geri