Isıtıcımın Farklı Prizlerde Gösterdiği Tutarsızlık

Az yazan prizlerde kullanırken ısıtıcı aynı düzeyde ısıtabiliyormu?

Az yazan prizlerde kullanırken ısıtıcı aynı düzeyde ısıtabiliyormu?
Evet ısıtabiliyor...
Aklıma tesisat zamanında benden onceki kiracının baska bi faz aldıgı geldi.
Az yakan prizde ısıtıcı calısırken gittim sayacın sigortasını indirdim.
Isıtıcı söndü.
yani o prizler sayacdan geçiyor.
Fakat neden dönmüyor anlamıyoırum

Mühürlü değilse kapağı çıkar. Ana branşman hattının fazı sayacın soldan sağa 2. klemensinde mi yoksa 1. klemensinde mi? Ana branşma hattı dışarıdan binaya gelen ana hat. Bak ve bilgi ver tekrar.
Sayaclar zamanın boyanmıs oyuzden kapagı cıkartamıyorum.
ama bakdım muhur yokdu.
1. veya 2.de olması nasıl bir fark eder.?

Herhangi bir ölçü aletiniz varmı ?
Pensampermetre olmaza bile bir multimetre ile gerilim ölçümü yapabilirseniz,
Öncelikle az ve çok yazan prizlerin gerilimlerini ölçüp not edin,
sonra bir 3 lü priz alıp ısıtıcının az yazdığı prize takın ve ısıtıcının fişini bu üçlü prize takıp çalıştırın. ısıtıcı çalışırken 3lü prizin boştaki bir ucundan gerilim ölçümü yapıp kaç volt göründüğünü not edin. aynı işlemi diğer prizde de yapın. gerilimler arasında ir tutarsızlık olursa az yazan prizin ek yerlerinde, buatlarda bir temassızlığından dolayı az yazdığı söylenebilir. ( fakat bu durumda diğer prize göre daha az ısıtması gerekirdi..)

Sunları kontrol edermısınız, o söz konusu prız olan oda duvarı, komsu ile müşterekmi, böyle ise yan daıren alma olasılıgı var. Yanı o daırenın duvardakı buatına baglanmıs, tesısatcının yalnlıslıgı olabılır.

Sayacı acma ımkanın olursa, sayacın 1.klemensınde 2 kablo varsa, birisi daha ınce olabılır. O prız, dırekt sayac girişinden alınmış ve saycı döndurmuyor.

Sunları kontrol edermısınız, o söz konusu prız olan oda duvarı, komsu ile müşterekmi, böyle ise yan daıren alma olasılıgı var. Yanı o daırenın duvardakı buatına baglanmıs, tesısatcının yalnlıslıgı olabılır.

Sayacı acma ımkanın olursa, sayacın 1.klemensınde 2 kablo varsa, birisi daha ınce olabılır. O prız, dırekt sayac girişinden alınmış ve saycı döndurmuyor.

Prizleri kontrol ettim yan daireler ile bağlantısı yok.keza öyle olsa başka daireden faz gelse
Kendi sayacımı sigortasından kapattığımda az yazan prizlerde kapanıyor.
Yani kendi sayacımdan geçdiği aşikar

Hocam evde su ısıtıcı var ise 2 prizde de ayrı ayrı su ısıtıp kaç dakikada kaynadığını yazabilirmisiniz? (sayacın dönme hızlarını da kontrol ediniz)

Mühürlü değilse kapağı çıkar. Ana branşman hattının fazı sayacın soldan sağa 2. klemensinde mi yoksa 1. klemensinde mi? Ana branşma hattı dışarıdan binaya gelen ana hat. Bak ve bilgi ver tekrar.
hocam sayacın sadece griş çıkışı ters bağlanırsa sayaç ters döner.arkadaşın bahsettiği prizin sayacı döndürmemesi veya az döndürmesi 1ve 2 uçlarının 3ve 4 e 3ve 4 ünde 1ve 2 ye takılması ve prize nötr yerine toprak bağlanması gerekir.yani fazlar sayacın nötr klemensinde kısa devre edilmiş oluyor. nötrde sayacın girişinde oluyor.nötrde prizden iptal edilip toprak bağlanınca dolayısı ile sayaca okuma şansı kalmıyor.slm

hocam sayacın sadece griş çıkışı ters bağlanırsa sayaç ters döner.arkadaşın bahsettiği prizin sayacı döndürmemesi veya az döndürmesi 1ve 2 uçlarının 3ve 4 e 3ve 4 ünde 1ve 2 ye takılması ve prize nötr yerine toprak bağlanması gerekir.yani fazlar sayacın nötr klemensinde kısa devre edilmiş oluyor. nötrde sayacın girişinde oluyor.nötrde prizden iptal edilip toprak bağlanınca dolayısı ile sayaca okuma şansı kalmıyor.slm

Özür dilerim ustam. 1 ve 3 nolu klemens diyecektim. Şaşırmışım. Düzeltme için teşekkürler. Evet giriş çıkış ters bağlanırsa sayaç ters döner.

Arkadaşlar,saatin az döndüğünden bahsediyor yazan arkadaş.Bu saat kacak kullanımda dönmez normalde döner bu böyle değilmidir?Neden herkez bi kaçak kullanım deyip duruyor ki?

Forum istatistikleri

Konular
129,165
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri