is cok (mu acaba)

bu arada sayın kardesim devlet kpss ye giren ve sınavda 70 üzeri alan herkese is veriyor ben arastırdım bu bir ikincisi özelliştermeler sonna kadar devam etmeli bak telekom kaç mühendis aldı
bak trt kaç tane alıyor bak sana 50 tane kurum sayarım burda kardeşim insaflı olalım devlet kurumları öle hepsi özellesmiyor hem yarı devlet yari özel oluyor bu arad bu sene 2800 mühendis alacak devlet bende devlette çalısmıyorum ama insaflı olalım biraz

bu arad devlet dairesinde çalşmak özelde çalışmaktan milyon kere daha avantajlı kardeslerim

sayın üyeler mesajların hepsini tek tek okudum

* hiç bir işveren mühendise 500 ytl ücret teklif etmez ve hiç bir mühendis te 500 ytl ye çalışmaz.
* lise önlisans mezunlarının girdiği kpss den 70 ve üzeri alıpta hiç bir yere yerleşemeyn çk insan biliyrum. 70 üzeri aldığın zaman atanacaksın diye bi kural yok. bi örnek veriyim benim gibi teknik öğretmen arkadaşım var üni 2.sınıfta okurken kpss ye girdi ve 85 üzeri puan aldı ve üni 4.sınıfta bu puan ile dağıtıcı oldu. 70 nerde 85 üzeri nerde. iyi bi bölüm için en az 85 üzeri almak gerekli. bu arada unutulmamalıki 60 puan ike alan yerlerde var...
*bazı arkdaşlar işverenlere ağır ithamlarda bulunmuşlar haklı olabilirler ama burası herkese açık bi forum ve bu tür ithamlarda bulunmak hoş değil daha dikkatli olalım.
*her mesajda işveren özelleştirme hhakında yazılmış, lütfen azıcıkda özeleştiri yapalım ve kendimizi geliştirelim.

saygılar...

Sayın arkadaşlarım !
Yazıların hepsini ben de okudum. En baştan başlayıp, yorum yapmak gerekirse ;
....Eskilerden alışkanlık olmuş, elime gazete geçince haberleri okuduktan sonra seri ilanlara bakıyorum. İş arama gibi bir sıkıntım olmadığı halde gayri ihtiyari gözüm elektrik - elektronikçi arayanlar bölümüne takılıyor. İsmini vermek olmaz, büyük gazetelerin ilanında hergün en az 25 - 30 tane elk. elktr. mühendis, tekniker, teknisyen, usta, kalfa ve çırak arandığını okuyorum. Tabi bu İstanbul için geçerli. İşverene sorarsan yetişmiş teknik eleman yok, çalışana sorarsan iş yok.

....Öss' den en yüksek puan alıp, mühendis olmuş bir adam incik boncuk satacaksa, dürbünle manzara seyrettirecekse ne diye okudu. Ailesi onu okuturken ne zorluklar çekti kimse bilemez. Oğlu para istediği zaman elinde yoksa para bulmak için neler çektiğini bilemezsiniz. Borç isteyecek kimse bulamaz.
Devletin bir öğrenci için yılda ne kadar masraf ettiğini bilmiyorum. Herhalde ünv. okuyan sizler bilirsiniz.
Bunca dert, eziyetten sonra sen tut incik boncuk sat.

....Ayrıca 1000 ytl ile açılan dükkan çok uzun ömürlü olmaz. Bir kere vergi mükellefi olmak zorunda. Kira verecek, muhtasar verecek, dükkanın camına bir yazı yazsa belediyeye vergi verecek, bağ-kur'a kayıt olacak, her ay prim verecek, verecek oğlu verecek.

....Gelelim işveren tarafına ;
Yerleşmiş büyük kurumsal firmalar değilde kendi çapında iş yapan küçük firmaların durumu da çok iyi değil. Özellikle konumuz elk. tesisat taahhüt işleri yapan firmalar, iş olur elemanlar çalışır maaşını alır, ssk primleri ödenir. İş olmadığı zamanda şirkette oturduğu yerde maaşını tıkır tıkır alır. Ama işveren bu maaşları nasıl öder orası çalışanı ırgalamaz. Bana ne abi ben maaşımı bilirim der. Velhasıl herkesin işi zor.

....Birde şu dükkan yanına dükkan açma olayı var. Bakarsınız ki sokağın birinde bir manav dükkanı uzun yıllar orada iş yapıyor. Adam dükkan kirasını, çoluk çocuğun rızkını zor çıkarır, kimseye muhtaç olmadan geçinip gider. Bir şekilde eline biraz para geçen birisi ne iş yapayım diye düşünürken o manavı görür, yahu bu adam yıllardır burada iş yapıyor. Demekki bu sokakta bayağı iş yapıyor, şu az ileriye bir manavda ben açayım der, sokağın manavı 2 tane olmuştur. Önceki manavın geliri yarıya düşmüştür.
Bunları gören başka birisi onlara özenip, bir manav da o açar, daha sonra hepsi birden kapatıp, giderler.

....Yıllarca okuyup mühendis olmuş, tekniker, teknisyen olmuş arkadaşlar, mesleğimiz neyse onu yapalım. Yeni mezun olmuş arkadaşlarımızda biraz sabredip, mesleği öğrendikten sonra istediği maaşı mutlaka alacaktır. Ben de çıraklıktan yetişmiş bir ustayım. 35 yıllık meslek hayatımda çok sayıda yeni mezun mühendisle çalıştım. Onlara işi öğrettikten sonra ustalara havadan bakmaya başladılar. Mühendis yönetici konumundadır. Ekibi ile iyi diyalog kurabilmelidir. Onlarla karşı tatlı sert olabilmeli. Kendini sevdirirken sözünü dinletebilmeli.

Uzun sözün kısası ; mesleğini seviyorsan herşeye katlanacak ve iyi bir yere geleceksin.

Hepinize hayırlı işler, hayırlı kazançlar diliyorum sevgili dostlarım.

konu ilgimi çekti bende deneyimlerimi yazıyım

evet ben bir zamanlar esnaftım iyide para kazanıyodum bilgisayar ve cep telefonu tamir ediyodum cd kiralıyodum sonradan işler sarpa sardı sermayem yetersiz oldugundan piyasaya uyamadım ve bittim
şuan ise asgari ücretli çalışıyorum ve eminimki bir yıl içerisinde çalıştıgım yere göre daha iyi maaş alıcam neden dersiniz işimde iyiyim

ben böyle inanıyorum hatta amirlerimde böyle düşünüyo

benim söyleyecegim diploma göz doldura bilir ama siz diplomanın hakını veremezseniz işiniz size harm olur o işyeride cehennem :)

Zihniyet, ara iş yapayım kendimi kurtarayım düzeyine inerse ne işsizlik azalır nede hak eden hakkını alır
(hak olarak kendine biçilen de tartışılır).500ytl alan mühendiste var 15000ytl.Ama her mühendis 15000 ytl yi hak olarak görüyor:)) Bu ücreti her branşa yayabiliriz.Mesela x firma arabasına 1000$ ,y firması
500000$ fiyat biçiyor ve x firması =bende araba üretiyorum ama y firması benden çok kazanıyor demesi
ne kadar mantıklı sizce.Sonuçta araba üretiliyor(ama 2 arabada mukayese edilemez sınıflarda)
İş tede böyle her meslek mensubu(kamu hariç) aynı parayı alacak diye bir kural zaten işin dogasına aykırı.Her alınan egitimden sonra verilen diploma,belge vs, ile tamam oldum mu denmeli?Yoksa eğitimden sonra eksiklikleri pratikle tamamlayıp mesleğin hakkınımı vermeli?En büyük yanılgıda burda
başlıyor belgeyi alan tamam oldum diyor sonra hayal kırıklııgı:((((Ehliyeti cebine koyan 2 gün sonra sizlere ömür(sanki belge arabayı sürüyor) herneyse yazacak çok şey varda....HERKESE KOLAY GELE

ışıkotomasyon arkadaşıma katılıyorum.herkes aynı maaşı alacak diye bi şey yok.kaldıkı serbest pıyasa ekonomisi var.evet diplama alınca doğru her şey bitti diye düşünülüyor.şef ustamızın gibi bende bir çok yeni mezun mühendis arkadaşlarla çalıştım.bizim gibi ustalardan öğreniyorlar işi.öğrendikten sonra tepeden bakıyorlar.ama işin içinden çıkamadikları zaman iş yine bize düşüyor.kaldıki bizim meslek devamlı bi şekilde gelişiyor.o yüzdenki insanın kendini geliştirmesi gerekiyor.

benim duygu düşünce ve görüşlerimi şef arkadaşımız son derece iyi anlatmış şuda var kimse kimseye tepeden bakamaz en nihayetinde hepimizi yaratan allahtır bunu bilelim lütfen ha yok değil vardır muhakka böyle ustamın dediği gibi işi öğrendikten sonra tepeden bakanlar ama onlarda hesabını verecek birgün yaradana

artı parantez açmak gerekirse şunları söyleyebilirim
nice mühendis gördüm araziye çıktığı yok
teknik uygulama sorumlusu olupta inşaatın ne durumda olduğundan gram haberdarı olmayan nice mühendis görebilirsiniz. sadece masabaşında cizilen projeyle herşeyin biteceğini düşünülür. kısmende olsa bu düşünce iş verenlerinde fikrini etkiler madem masabaşında duracak iş yapmayacaksa niye alayım der. masabaşında çalışan bir veznedara ne kadar ücret ödeniyorsa işte o kadar ücret teklif eder.

çok komiksin kanrdeşim adamın imza yetkisi var veznedarın varmı

Forum istatistikleri

Konular
129,277
Kullanıcılar
451,699
Son üye
Lyk1aQ

Yeni konular

Geri