izolasyon trafosu bağlantısı

denmarko

Üye
Merhaba kumanda devresi için 690 V baradan 220 V çıkış alınmakta trafo bağlantısı faz nötr mü yapılmalı 2 faz girip 2 faz çıkışı alınabilirmi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayin denmarko;
oncelikle sorunuzu tam anlamadimi belirtmek isterim,
trafo cikislarini faz notur diye ayiramazsiniz,(220 volt olmasi durumu degistirmiyor yani) ,siz bu gerilim degerini tamami ile kumandada kullanacaksaniz kumanda beslemesini diyer sistemden zaten ayri yapmalisiniz, kolaylik olmasi acisindan iki ucta ayri kodlama yapabilirsiniz, fakat faz notur diye yapmayin zira kumanda geriliminiz 24-48 olsaydi zaten bu sekilde yapacaktiniz dimi,konu ile ilgili yine yardimci oluruz, kolay gelsin.
saygilarimla...

Sorunuzu tam anlamadım ama anladığım kadarıyla cevaplayayım.
Yeni bir koruma trafosu tesis edecekseniz Primer tarafını enerji alacağınız yere göre belirleyeceksiniz.sekonderde ister tek gerilim olur isterseniz daha çok.Bu tercihe kalmış.Önemli olan koruma trafolarının çıkışının topraklanmamasıdır.Bu yüzden toprağa karşı tüm uçlar gerilim gösterir.Koruma amaçlı olarak nötr kabul ettiğiniz tarafada sigorta koyun
Örnek:giriş380 çıkış 24
Bu durumda çıkıçta hangi kablonun gerilimini(toprak ile) ölçün 12v görürsünüz kendi arasında 24v dur.
Çıkışı(sekonder) 220v olan koruma trafosunun her bir ucu da 110v gösterecektir
iki tarafa da sigorta konulmasındaki amaç da bu gerilimden korunmaktır.
Sorunuzun cevabı oldu mu bilemiyorum ama umarım yardımcı olabilmişimdir

Sorunuzu tam anlamadım ama anladığım kadarıyla cevaplayayım.
Yeni bir koruma trafosu tesis edecekseniz Primer tarafını enerji alacağınız yere göre belirleyeceksiniz.sekonderde ister tek gerilim olur isterseniz daha çok.Bu tercihe kalmış.Önemli olan koruma trafolarının çıkışının topraklanmamasıdır.Bu yüzden toprağa karşı tüm uçlar gerilim gösterir.Koruma amaçlı olarak nötr kabul ettiğiniz tarafada sigorta koyun
Örnek:giriş380 çıkış 24
Bu durumda çıkıçta hangi kablonun gerilimini(toprak ile) ölçün 12v görürsünüz kendi arasında 24v dur.
Çıkışı(sekonder) 220v olan koruma trafosunun her bir ucu da 110v gösterecektir
iki tarafa da sigorta konulmasındaki amaç da bu gerilimden korunmaktır.
Sorunuzun cevabı oldu mu bilemiyorum ama umarım yardımcı olabilmişimdir

Elimde bir proje var, monofaze izolasyon trafosu var burada kumanda elemanları için. Ama sekonder tarafında bir uç topraklanmış. O zaman bu trafo izolasyon trafosu olmaktan çıkmıyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri