jeneratörün devreye girme süresi

electrics

Üye
arkadaslar bir jeneratörün devreye girme süresi neye baglidir? degistirilebilir mi kontrol panosundan? jeneratör kalitesi ile direk bir ilgisi varmidir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaslar bir jeneratörün devreye girme süresi neye baglidir? degistirilebilir mi kontrol panosundan? jeneratör kalitesi ile direk bir ilgisi varmidir?

Şebeke enerjisinin kesildiği sn içinde jeneratör devreye girer yüke alma biraz daha sürer. Küçük güçlü jeneratörlerde jeneratör kontaktör bobinine gelen uç bir zaman rölesi üzerinden verilip geçikme sağlanabilir. Büyük güçlü jeneratörlerde ise mikroişlemci devreleri olduğundan yazılımla oynanması gerekir.Yada bahsettiğim metod jeneratör motorlu şalteri devresine de uygulanabilir.
Neden böyle bir talebiniz var?

Son düzenleme:
talep değil de bazi jeneratörlerin devreye cok uzun bir sürede girdigini görüyorumö 30 40 saniye gördüm hatta, neden bu kadar uzun sürüyor onu merak ediyorum sadece

talep değil de bazi jeneratörlerin devreye cok uzun bir sürede girdigini görüyorumö 30 40 saniye gördüm hatta, neden bu kadar uzun sürüyor onu merak ediyorum sadece

Aklıma gelenleri sıralamaya çalışayım. Uzun süre çalışmayan jeneratörlerde, akü şarj redresörü problemlerinde,akünün ömrünün azaldığı durumlarda jeneratör art art marşlama yapar. Aküden verilen gerilim yetersizdir.
Bunun dışında soğuk havalarda dizel motor gömlek suyu ısıtıcı problemi olabilir termostatla çalışan sistemdir bu çalışmamaya geç çalışmaya sebep olabilir.
Ancak 30-40sn gibi bir süre çok uzundur. Senkronizasyona girme gibi bir durum varsa ancak bu süre kabul edilebilir diyeceğim ama yinede çok uzun bir süre. Servisin jeneratöre bakması gerekir.

Selamlar,

İyi bir markaya ait ve düzenli bakımı yapılan jeneratörler normal şartlarda 7-15sn içinde rejime girip yükü üzerine almalıdır. 15sn den uzun süreler sürekli yaşanıyorsa problem var kabul edilip çözüm aranmalıdır.

Gecikmenin mekanik veya ortam şartları nedeniyle olabileceği düşünülerek servisle birlikte çözüm aranmalıdır. Çok soğuk iklimlerde farklı önlemler alınması düşünülebilir.

Kumanda devresinde mcb(zaman rölesi) vardır senkron devreye geç girip çıkıyorsa mcb nin süre ayarına bakmanı tavsiye ederim.

Jeneratorun tipo nedir. Klasik modellerde zaman rolesi veya panodan elektrigi algilayan role sistemi sorunlu olabilir. Bir de rolenin komaulugundaki kapasitorler bazen gereginden buyuk olabilir. Elektronik sistemlerde genelde sorun yazilimda olur

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,323
Son üye
yunusemredoruk

Yeni konular

Geri