Jeneratör sargı mantığını anlayamıyorum

peki abiciğim bu alternatörleri üreten biri olarak ben anlamıyorum diyelim . sen anlatıyorsun
konu açıyorsun konuda soru yok ?
sonra bu nasıl eğri verir diyorsun ?
sonra bobin çiziyorsun
konu 10 gün olacak 10 gün sonra düşük devirde elektrik üretecem diyorsun ?
vaz geçtim anlatmıcam anlamadığım konuları .

Abicim ilk önce tebrik ederim alternatör üreten biri olduğunuz için ! ,

Şu şekilde söylemeye çalışayım , mesela 12 bobinli bir alternatörümüz var , daha anlaşılır olsun diye resmini ekliyorum

-in-12-kutuplu-tam-DC-3-fazl-manyeto-Stator-GY6-DC.jpg

bu bobinlerin sarımı yukarıda şemayla aynı , 3 faz , şimdi bu alternatorun rotoruna baktığımda toplamda 8 adet mıknatıs mevcut , sarım sayısı aynı bobin sayısı aynı ebat ve tüm ölçümleri aynı bir başka rotora baktığımda 16 mıknatıs , bir başka rotora baktığımda 4 mıknatıs ,
şimdi tekrardan minimize ediyorum = alternatorde mıknatıs sayısını belirlerken veyahut halihazırda bir alternatörde ( yukarıdaki alternatör ) de ben mıknatıs sayısı arttırmak istediğimde nelere dikkat etmeliyim neye göre arttırmalıyım ve bu mıknatısların boyutlarını neye göre belirlemeliyim.

teşekkür ederim

Sayın Serverd

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dostum konuyla ilgili çok detaylı bilgi sahibi değilim fakat öncelikle yapmak istediğin alternator un amacını belirlemen gerekiyor. Yani şöyle sorayım;
Alternatorden sabit bir voltaj mi isteniyor?
Alternator sabit devirli bir sürücü ile mi sürülecek(dizel yada benzin motoru gibi)?
Sabit devir ile dönecekse bu kaç devir olacak?
Üretim yapmak istediğin frekans nedir(440 v 60 hz /380 v 50 hz yada istediğin volt istediğin hz)?
Çünkü bahsettiğin tüm bu hesaplamalar yukarıdaki amaçlar doğrultusunda yapılıyor

Dostum konuyla ilgili çok detaylı bilgi sahibi değilim fakat öncelikle yapmak istediğin alternator un amacını belirlemen gerekiyor. Yani şöyle sorayım;
Alternatorden sabit bir voltaj mi isteniyor?
Alternator sabit devirli bir sürücü ile mi sürülecek(dizel yada benzin motoru gibi)?
Sabit devir ile dönecekse bu kaç devir olacak?
Üretim yapmak istediğin frekans nedir(440 v 60 hz /380 v 50 hz yada istediğin volt istediğin hz)?
Çünkü bahsettiğin tüm bu hesaplamalar yukarıdaki amaçlar doğrultusunda yapılıyor

Sabit devirle dönecek 220d/dk 40 volt alınacak şekilde tasarımda eklemeler yapmaya çalışıyorum , şuan bobin sarimina mudahele edemiyorum fakat manyetik alan arttirilarak istediğim mertebelere ulaşmaya çalışıyorum ama bir alternatörde mıknatıs sayısı nasıl belirlenir anlamak istiyorum

Bu konuya göz attın mı bilmiyorum ama genel olarak matematiksel hesabı burada var. İlgini çekebilir. Dediğim gibi konuyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi değilim ama elimdeki dokumantasyonlardan sana yarın birkaç şey sunabilirim. Fakat genel olarak manyetik alanın gücü değiştirilerek voltaj kontrolü yaoilabilmekte(sabit devirli dizel jeneratörlerde avr dediğimiz cihazlar elektromiknatisa gönderdiği voltaj ile voltaj seviyesini ayarlarken jeneratör yüküne bağlı olarak voltajın sabit kalması içinde elektromiknatisa uygulanan akımı kontrol etmekte.)Bu arada zaten konunun ehli olan arkadaşlarda yardımcı olacaklardır
Ayrıca şu Linkte müthiş bilgiler var. Yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,252
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Geri