Jeneratör Transfer Cihazı Problemi

Arkadaşlar işini yaptığım bir işletmede jeneratör otomatik kontrol cihazı var.(DATAKOM DKG-201 MARKA) Üzerindeki seçici anahtar otomatik konumunda duruyor haliyle... Fakat gün içerisinde bir kaç kere Şebeke konataktörü kendiliğinden bırakıyor.Cihazın başına varıp tekrar açıp kapadığım da ise kontaktör geri çekiyor herşey normale dönüyor.Şimdi ben cihazı söktüm;şebeke kontaktörünün faz beslemesini panodan biryerden verdim.cihazı içini açtım acaba bayatlamış lehim ya da soğuk lehim var mı diye ....herhangi gözle görülür problem yok.Röleleri söktüm bobinlerini kontaklarını kontrol ettim. herşey normal..Ben yine de cihazdan şüpheleniyorum!!! Acaba şebeke kontaktörün de bir problem olma ihtimali, nedir? şu anda cihaz takılı değil (inşallah elektrik falan kesilmez :) ) panodan şebeke kontaktörüne faz verdim ;şu saate kadar da çalışıyor. Ama ben yinede değerli görüşlerinizi almak isterim..saygılarımla

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eğer bu durumda da kontaktör bırakırsa demek ki kontaktörde hata vardır. Eğer bu şekilde problem çıkmazsa, ya rölenizde felan hata var, ya da röle ayarlarında.

Bu problem anlıkmı oluyor..cihaz üzerindeki şebeke voltajı set değerlerine bakınız.Kısa süreli gerilim düşmelerinde cihaz şebeke kontaktörünü bıraktırıyordur gerilim set değerinin üzerine çıkınca kontaktörü tekrar geri çektiriyordur.

Bu problem anlıkmı oluyor..cihaz üzerindeki şebeke voltajı set değerlerine bakınız.Kısa süreli gerilim düşmelerinde cihaz şebeke kontaktörünü bıraktırıyordur gerilim set değerinin üzerine çıkınca kontaktörü tekrar geri çektiriyordur.

arkadaşa katılıyorum panodan gerilim toleranslarına bakın (örn. 390 - 420 V arası ayarlanmıştır.şebeke 380 olursa şebeke kontaktörünü bırakır) ve bir de bu algılama süresine bakın en az 2 sn olarak ayarlayın şebekenizde anlık gerilim düşümü oluyordur. bu süre 0 olarak ayarlanmışsa bu nedenden de olabilir.

Gerilim düşmesi benimde aklıma takılmadı değil ama kontaktör bıraktıktan sonra kesinlikle geri kontaktörü çektirmiyordu. taki ben üzerindeki seçici anahtardan manuele alıp tekrar otomatiğe verinceye kadar.Zaten cihaz nerdeyse ilk versiyon cihazlardan..ayrıca çalışırken zırıltı yapıyordu kafasına tornavida ile vurunca sesi kesiyordu.Ayrıca şebeke transfer kontaktörü 2 gündür direkt besleniyor.herhangi bir kesinti de olmuyor.Yani arızanın cihazda olduğuna ikna oldum.yarın sabah yenisi ile değiştiricem...görüşleriniz için teşekkür ederim sayın meslektaşım.

bizim kurumda da aynı cihaz var PGM seçici anahtar değerlerini kontrol et diyecem ama set değerlerinin hangisi üst sınır voltajı hangisi alt sınır volt hangisi marş süresi vb olduğunu bilemiyorum bunu kataloğunu bulup tarayıcıdan geçirip bakmak lazım

yeğenim belki şu an senin sorununa cevap belki olabilir ama ben meslektaş olarak ayrı bir konuya değinmek istiyorum.bir devreye ait tüm kabla bağlantıları yapılır.gerek faz gerek nötr gerekse diğer aygıtlar.her neyse zaman içinde sıkılan vidalar sıkı gibi görünsede ya paslanma ya titreşimden yada başka sebeplerden vidalarda devreyi tamamlamama sorunu ortaya çıkyor.yani açık devre gibi bazen temas eder bazen etmez.bunuda göz önüne almanı isterim.belkide tüm eleman sağlamdır.temassızlık sorunu vardır.

fikirlerinize sunarım

Forum istatistikleri

Konular
129,201
Kullanıcılar
451,560
Son üye
mertcan5657

Yeni konular

Geri