jeneratör yıldız noktası sorusu?

canj23

Üye
arkadaşlar 3 fazlı jeneratörlerde yıldız noktası topraklanması gerekirmi trafolarda olguğu gibi topraklanması gerekirmi teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın arkadaşım topraklama degil jeneratörlerde yıldız noktası nütr oluyor aynen trafolarda olduğu gibi

biliyorum notr oldugunu fakat bu nort noktasını topraklamamız gerekirmi yoksa topraklamasakta olumu diye soruyorum teşekkürler...

Trafolardaki yıldız noktası işletmenin ihtiyacı olan nötr noktası olup topraklamayla hiçbir ilgisi yoktur.Nötr noktasının topraklama ile birleştirilmesi sistem içinde kullanılan cihazlarda ciddi sorunlar ortaya çıkarır.

arkadaş sorusu tam aktaramadığını anladım , soru sormak ta bazen zorlaşıyor !!! arkaşımızın sorusu yıldız noktasını işletme topraklaması olarak kulanabilirmiyim ??? olacak tı sanırım ..
cevap : koruma topraklamasıdır yıldız noktası topraklaması, işletme topraklaması olarak kullanamasın ....

yani trafonun yıldız noktası topraklanmazmı diyosunuz arkadaşlar trafoların yıldız noktasından notr cıktıgını biliyorum fakat aynı zamanda bu nort topraklanır diye biliyorum.notr olarak kullanmak için işletme topraklamasının bundan bagımsız olarak topraklandıgından bahsediyorum ben bu şeklide biliyorum forumdada bu şeklide olduguna dair bir cok yorum okudum

efe bey sorum sizin anladıgınız gibi değil yukarıda açıklamaya calıstım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
yıldız noktası güçlendirmek amacı ile yıldız noktası topraklanır diye biliyorum

Sn.canj23
Arka arkaya mesaj yazmak yerine eski mesajınızı düzeltiniz.

Şebekelerde trafonun yıldız noktasından nötr bağlantısı yapılır ve ayrıca nötr hatı topraklama yapılır bu topraklamaya işletme topraklaması denir.
şebekelerde her 10 direkte bir ve hat sonlarında nötr topraklaması yapılır.
daha geniş bilgi için yeni yapılan şebekeleri veya iler bankası onaylı Şebeke projelerini inceleyebilirsin.

jenaratörlerde nötr topraklaması yapılmaz sadece şaseden koruma topraklası yapılır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…