Kablo Erimesi

Merhaba usta abiler ben evimde elektrikli şofben kullanıyorum her hafta kablo eriyor birbirine deyiyor sigorta atıyor tamir etmek zorunda kalıyorum şofbendemi problem birde bu olay mutfakta olmuştu birkere

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kablo kesitini yazmamışsın.en az 3* 2.5 nym antkron kablo kullanmalısın.tabi 7 kw ise şayet 7 kw dan fazla ise 4*4 nym kablo kullanmalısın.otomatik sigorta ise 32 a olmalı.kolay gelsin...

kablonun yandığından behsetmişsin budurumda mantık olarak,kablonun kesiti zayıf olduğunu düşünüyorum ama eğerki kablo kesiti uygunsa şöfben hattını besleyen sigortanın amperi yüksektir ki kablo yanana kadar o akım değerine ulaşmıyor demekki,Bİde topraklaması varmı,var gözüküyosada ne kadar sağlam kontrollerini yapmalısın,daha ayrıntılı azarsan yardımcı olmaya çalışırım.iyi çalışmalar.

%99 koblo taşımıyordur herhafta kablo eridğine göre büyük ihtimallde 3*1,5 kablo takıyorsun

arkadaşım lütfen bu arıza için yetkili bir elektrikçi çağır kendin tamir etme yangın tehlikesi var anladığım kadarı ile bu konunun uzmanı değilsin selamlar

2.5 luk 3 tane kablo var ben sadece priz bağlamasını felan biliyorum ondan dedim tamir ediyorum diye prizi mrizi eritiyor hiç acımıyor meret priz ala ala bıktırdı beni bide topraklamayı test yapmak için kırmızıyı topraklama kablosuna deydirmek lazım diye biliyorum yanlışmı böyle yaptım hem sigorta hem kaçak akım rölesi attı

yapmayın kardeşim lütfen ya sen aldığın kablo ve priz parasını usta bi elektrikciye vermiş olsaydın şimdi bu soruları sormuyor olacaktın. biz türklerin geninde var herşeyden anlarız şu yukarda yazdıkların senin hiç bişey bilmediğini gösteriyo. lütfen!!!!! ya çarpılır ölürsün yada yangın çıkar ölürsünüz. sonun elazığlı muhtar gibi olmasın

Selamlar usta bir elektrikçiden yardım almanız en doğrusu birde bu tür şofben beslemelerinde prizden enerji alınmasını doğru bulmuyorum,çünkü priz dişi yataklarında yükten dolayı ark yapması ve kablonuza zarar vermesi kaçınılmazdır.şofben için ayrı bir besleme hattı ve ayrı bir sigorta üzerinden çalıştırmanızda yarar vardır.saygılar.

2.5 luk 3 tane kablo var ben sadece priz bağlamasını felan biliyorum ondan dedim tamir ediyorum diye prizi mrizi eritiyor hiç acımıyor meret priz ala ala bıktırdı beni bide topraklamayı test yapmak için kırmızıyı topraklama kablosuna deydirmek lazım diye biliyorum yanlışmı böyle yaptım hem sigorta hem kaçak akım rölesi attı
Ben konu ile ilgili fazladan bilgi vermek için yazmıyorum.Arkadaşların dediği gibi , bir elektrikçi çağırın.Ben cesaretinizden dolayı tebrik etmek için yazıyorum.Tebrikler.Ben keban barajından gelen kablo kalınlığında kablo da kullansam , en iyi sigortayı da kullansam , en sağlam topraklama benimki de olsa , o cihazları kullanmaya cesaret edemezken , siz kafanıza göre priz değiştiriyorsunuz.Ne diyeyim.
Size şofben hakkında şunları söyleyeyim.
3x4 kablo kullanmak idealdir.Kablo , ana giriş panosuna kadar yekpare çekilmeli, 32 amperlik sigorta kullanılmalıdır.Ayrıca kaçak akım koruma( 30 mA yani hayat koruma) rölesi takılmalıdır.Mümkünse müstakil , mümkün değilse de , binanın sağlam olan topraklaması mutlaka olmalıdır.
Evinizdeki ampuller en fazla 100 wattlıktır.Ama genelde 60 ya da 75 wattlıklar kullanılıyor. Ortalama 70 watt dersek.Bu ampullerin çektiğinin 100 katı kadar akım çeker o meret.Yani 100 ampul kadar enerji harcarlar.
Ütünüzün 2000 watt olduğunu düşünürek, 3,5 ütü ya da 3,5 mini fırın kadar enerji çeker.
Yani bu cihaz sıradan bir lamba gibi değildir , kavurur atar.Bu cihazlarda priz kullanamazsınız.Prizi de yakar.
Şöyle düşünelim.Bir çok kaynak makinası 32 amperin altında akım çeker.Kaynak yapılan kısmı ise 40-50 amperden başlar.40 amperlik bir arkın , demire neler yaptığını göz önünde bulundurunuz ve bir aksaklık durumunda, 32 amperin tesisatınıza neler yapabileceğini düşünün.Unutmayın , bazen bir işi bedava yapmak , ya da ucuza yapmak , tasarruf anlamına gelmez.

arkadaşım lütfen bu arıza için yetkili bir elektrikçi çağır kendin tamir etme yangın tehlikesi var anladığım kadarı ile bu konunun uzmanı değilsin selamlar

En yerinde yorumu yapmışsınız katılıyorum ve dediğinizi konuyu açan arkadaşa tavsiye ediyorum. Bilginiz yoksa işi işin uzmanına bırakmak doğru olanıdır.

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,362
Son üye
alp2234

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri