kablo kesiti

bihaber

Üye
herkese mrblar;

700 kva güc ceken bir fabrikaya 150 mtre mesafeden yeraltı kablo celikecek.

I= 700.000/ (1.73x380x0,8) = 1331 A akım cekiyor.

kesit tablolarından en fazla 3x400+185 i buldum oda 600 A çekiyor. önerilerinizi bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
böyle bir fabrika varmı ? enerjiye uzak kalmış !!! 5x(3x120+70mm) NYGby Akım yönünden kurtarıyor gerilim olarak bir kaç voltun düşmüş okadar önemli diil ..

2 adet 3x400+185 + 3*240+120 çeksen kurtarır

5x(3x120+70mm) NYGby
evet doğrusuda bu yapılan hesapta bu çıkıyor

trafoyu oraya tşımak yada veni bir trafo kurmak daha ucuza mal olur

AG abonesi olamazsınız. OG abonesi olacaksınız. OG abonesi iseniz trafonuzun yerini fabrikaya getirmeniz en mantıklısı olacaktır.

150 Mt çok mu uzun bir mesafe anlayamadım? Enerjiye uzak kalmış denecek kadar bir mesafe değil...

Kanımca bu kablonun çok damarlı bir kablo ile tesis edilmesi yerine Tek damarlı kablolardan çekilmesi daha uygun olacaktır. Hem akım kapasitesi hemde kurulum rahatlığı açısından. Yani 3 adet 1x400 mm² + 1 Adet 1x185 mm² Tip konusunda NYGby katılıyorum

kardeş o kadar mesafeye okablo çekilmez trafoyu fabrika içerisine koyup orta gerilim kablosuyla giriş yapmalısın bence çıkışınada gurup panoyu koyar dağıtımını yaparsın 400
lük kabloyu taşımak kolaymı nasıl taşıyacan yarın bir kepçe girer neler olur kısa devrede veya herangi bir patlakta

bencede Gültekin beyin dedigi gibi kesinlikle tek damarlı kaploların çekilmesi daha mantıklıdır hem işletme bakımından hemde gerilim düşümünden..ama bu işten önce bence tekrar tekrar iyi bir analiz yapıp köşk binası taşınmalıdır bu maliyet bakımından çok daha az olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri