Kablo Kesitleri

projede 60 kw 'lık bir güc ve 70 metrelik o güce göre uygun bir kablo kullandık yani 3x35+16 lık kullandık.anlamadığım nokta 4x35 lik neden kullanmadık.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
projede 60 kw 'lık bir güc ve 70 metrelik o güce göre uygun bir kablo kullandık yani 3x35+16 lık kullandık.anlamadığım nokta 4x35 lik neden kullanmadık.

4x35 lik kablo piyasada hemen bulabileceğiniz bir kablo değil kataloglarda özellikleri olsada çoğu firma özel imalatla yapıyor (hazırda bulunduran firma sayısı azdır)

ayrıca yukarıda arkadaşlarında bahsettiği gibi dengeli 3 fazlı sistemde nörtden fazla akım geçmiyeceğinden nört kesitinin küçük olması doğaldır ve 3x35+16 kablonun tedarik süresi daha kısadır.

ben dükkanda nyy de 3x16+10,3x25+16,3x35+16,3x50+25,3x70+35 keside kadar, alpek de ise 3x50+70e kadar makara alırım durur

Son düzenleme:
demek istediğinizi anladım yani 4x35 lik te aynı yükü taşır 3x35+16 lık ta ama hem tedarik hemde nötrden fazla akım gecmemesi için 3x35+16 kullanmak mantıklı.

aynen öle bir öneri daha verebilirim daire 4x6 kablo çektiğinizde yanında birde mecburen 6 lık nyadan toprak çekiceksiniz bu zaman ,maliyet ve işcilik kaybı olur, onun yeride kablo bacası ve tava kullanıyorsanız 5x6 işlemesi daha kolay olur.
tabi 5x6 kabloyu özel yaptırmanız ve 500mt az almamanız lazım böyle bir imkanınız varsa yapın

çok teşekkekür ederim çok faydalı bilgiler bunlar.peki 3x35+16 lık kabloya topraklamayı kaçlık yapsam iyi olur.

çok teşekkekür ederim çok faydalı bilgiler bunlar.peki 3x35+16 lık kabloya topraklamayı kaçlık yapsam iyi olur.

Faz kesiti 16mm2 ye kadar hatlarda toprak kesiti faz kesiti ile aynı olmak zorundadır.
Faz kesiti 16 ile 35mm2 arasında ise (35mm2 dahil) toprak kesiti 16mm2 olmalıdır.
Faz kesiti 35mm2 den büyükse toprak kesiti faz kesitin yarısı olmak zorundadır.

3 faza eşit yüklenildiği taktirde nötrden akım akmaz ve nötr kesiti bu sebeple ince olur.

Ben döşedim demedim ki ? ögrenmeye çalişıyoruz

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,854
Kullanıcılar
450,960
Son üye
eyaraef

Yeni konular

Geri