kacak akım atması

nusret45

Üye
mrb arkadaşlar sıemens 30 ma kakr var ve günün herhangi bi saatinde rasgele atıyo tesisatta topraklama yok kat panosundaki kablolar inceymiş gecen degiştirdim 15 gündür falan atmıyodu ancak yeniden atmaya başladı sorun nedir sizce

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Nusret45 kat panosunda kullanmiş olduğun kaçak akim rölesi bağlanmiş olduğu tesisat neye bağlı.
3x..?A../30mA mi veya 1x..?A../30mA mi ?
Kaçak akim rölesinin Anma akim Amper değeri kaç Bağlanmiş olduğu yükler nelerdir. Az daha konuyu açablirsen en azindan bazi yorumlarda bulunma şamiz olabilir ?

Topraklama olmayan bir tesisatta kaçak akım rolesi tam olarak görevini yapamaz.
Yapamazdan kastım role çalışır fakat topraklaması olan bir tesisata göre etkisi daha azdır.
Çünkü role ve topraklama birbirini tamamlayarak çalışır.Bu yüzden tam koruma
sağlamak için dairenize sağlıklı bir toprak hattı çektirmenizde yarar var..

mrb arkadaşlar sıemens 30 ma kakr var ve günün herhangi bi saatinde rasgele atıyo tesisatta topraklama yok kat panosundaki kablolar inceymiş gecen degiştirdim 15 gündür falan atmıyodu ancak yeniden atmaya başladı sorun nedir sizce

nusret işin zor gibi görünüyor, şahsen toprak hattı olmayan binalarda arıza bulmanın bir çaresi oldugunu düşünmüyorum, bu arada toprak hattı olmasa bile RCD'ler %50 verimlilik ile çalışır.. ama söyledigim gibi, toprak hattı olmadan nasıl ölçüm yapacaksın, kat panosu demissin, birden fazla dairemi besleniyor yoksa cihazlarmı var, kat panosunun neyi besledigini yazarsan @Reaksiyon ve bana daha çok cevap hakkı dogurursun...
saygılar.

Topraklama olmayan bir tesisatta kaçak akım rolesi tam olarak görevini yapamaz.
Yapamazdan kastım role çalışır fakat topraklaması olan bir tesisata göre etkisi daha azdır.
Çünkü role ve topraklama birbirini tamamlayarak çalışır.Bu yüzden tam koruma
sağlamak için dairenize sağlıklı bir toprak hattı çektirmenizde yarar var..
Olay şu şekilde özetlenebilinir mi?
Topraklama olmayan tesisatta kaçak cihazın üstünde bekler. Siz cihaza dolunduğunuzda kaçak sizin üzerinizden toprağa akarak 30 ma ve üstü olduğunda kaçak akım rolesi atar. Atana kadar ananızı ağlatır.:D
Topraklama olsaydı toprak akıp kaçak akım rolesi açar siz de güvende olursunuz.

Olay şu şekilde özetlenebilinir mi?
Topraklama olmayan tesisatta kaçak cihazın üstünde bekler. Siz cihaza dolunduğunuzda kaçak sizin üzerinizden toprağa akarak 30 ma ve üstü olduğunda kaçak akım rolesi atar. Atana kadar ananızı ağlatır.:D
Topraklama olsaydı toprak akıp kaçak akım rolesi açar siz de güvende olursunuz.
Aynen dediğiniz gibi hocam.Saygılar.

lamba açma kapama tuşlarına toprak çekilmiyormu? biz onlarada toprak çekip, duvarda gömülü olan teneke kutuya baglıyoruz, böylece toprak duvara da akmış oluyor
Anahtara faz girer faz çıkar.Anahtara toprak çekeni de ilk defa duyuyorum valla...

lamba açma kapama tuşlarına toprak çekilmiyormu? biz onlarada toprak çekip, duvarda gömülü olan teneke kutuya baglıyoruz, böylece toprak duvara da akmış oluyor

KKTC'de durum böyle mi? Lamba sortilerine de topraklama çekilip gönderildiğini de duydum ve gördüm de bunu sizden ilk defa duydum.

Forum istatistikleri

Konular
129,249
Kullanıcılar
451,645
Son üye
lorddex

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri